Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Протидія домашньому насильству

Дата: 28 березня 2023 о 14:23, Оновлено 28 березня 2023 о 14:29
Автор: Паніна С. С.

ЗАПОРІЗЬКА МІСЬКА РАДА

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ

ЗАПОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №20 ЕКОЛОГІЧНОГО ПРОФІЛЮ

ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

бульвар Шевченка, 49, м. Запоріжжя, 69091, тел.(061) 224-27-84

E-mail: shkolazp20@gmail.com, Код ЄДРПОУ 26316640

НАКАЗ

30.08.2022                                                                                                                  № 109 р

Про організацію роботи з протидії та запобігання

домашньому насильству, насильству за ознаками статі

та захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства

Керуючись Законами України «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини», «Про охорону дитинства», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України  щодо протидії булінгу (цькуванню)», «Про протидію торгівлі людьми», відповідно до Порядку взаємодії суб’єктів , що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №658, на викоанння Державної соціальної програми запобігання та протидії домашньому насильству за ознакою статі на період до 2025 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2021 року №145, з метою реалізації прав дитини та захисту її прав та свобод

НАКАЗУЮ:

  1. Затвердити План заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознаками статі та захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства на 2022/2023 навчальний рік. (Додаток № 1).
  2. Затвердити Алгоритм дій учасників освітнього процесу у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть вказувати на вчинення домашнього насильства щодо дитини. (далі - Алгоритм) (Додаток №2)
  3. Призначити відповідальною особою за проведення невідкладних заходів реагування згідно з Алгоритмом у разі виявлення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи або інших осіб заступника директора з навчально-виховної роботи Тетяну ЧІЧКОВУ.
  4. Працівникам Запорізької загальноосвітньої школи №20 І-ІІІ ступенів №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області (далі – ЗОШ №20 екологічного профілю):
    1.  Забезпечити виконання та неухильне дотримання Плану заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознаками статі та захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства на 2022/2023 навчальний рік та інших нормативно-правових актів з питань охорони дитинства, освітній процес здійснювати із дотриманням права дитини на свободу, особисту недоторканість та захист гідності.

Постійно.

4.2. Забезпечити в закладі освіти під час освітнього процесу дисципліну і порядок на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

Постійно.

4.3. Забезпечити виконання та неухильне дотримання алгоритму дій учасників освітнього процесу у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть вказувати на вчинення домашнього насильства щодо дитини, Порядку взаємодії суб’єктів , що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №658, Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, тощо.

Постійно.

4.4. При виявленні фактів жорстокого поводження з дітьми або загрози їх вчинення, терміново вживати необхідних заходів щодо вчасного упередження негативних наслідків відповідно алгоритму дій учасників освітнього процесу у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть вказувати на вчинення домашнього насильства щодо дитини, Порядку взаємодії суб’єктів , що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №658, Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585 тощо.

У разі виявлення фактів.

5. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Тетяні ЧІЧКОВІЙ:

5.1. Забезпечити ознайомлення педагогічного колективу з алгоритмом дій учасників освітнього процесу у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть вказувати на вчинення домашнього насильства щодо дитини, Порядком взаємодії суб’єктів , що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №658, Порядком забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585 тощо).

На початку навчального року.

5.2. Забезпечити систематичне планування та проведення правовиховної та роз’яснювальної роботи серед педагогічних працівників  та батьківської громадськості щодо вимог чинного законодавства в частині збереження фізичного, духовного, психічного здоров’я та захисту прав дітей, недопущення жорстокого поводження з ними; захисту від проявів дискримінації та булінгу, домашнього насильства та насильства за ознакою статі; з питань захисту дітей від впливу шкідливої інформації та щодо ризиків, які таїть в собі глобальна мережа Інтернет.

5.3. Забезпечити активну системну співпрацю з підрозділами ювенальної превенції Національної поліції України, службами у справах дітей, органами опіки, іншими органами і установами, які забезпечують охорону дитинства, здійснюють заходи щодо профілактики усіх форм домашнього насильства та інших проявів жорстокого поводження з дитиною, експлуатації, включаючи сексуальне насильство, втягнення у злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин, залучення до екстремістських, релегійних, психокультових угрупувань та течій, примушування до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор тощо.

Постійно.

5.4. Забезпечити інформування територіального відділу освіти Вознесенівського району про стан роботи з даного напрямку.

Щоквартально, за окремим запитом

6. Класним керівникам 1-9 класів:

6.1. Здійснювати систематичне планування та проведення правовиховної та роз’яснювальної роботи серед учнів означених класів щодо їх прав та обов'язків, механізмів захисту від будь-яких форм насильства, проявів дискримінації, булінгу.

Постійно

6.2. Здійснювати систематичне планування та проведення заходів, спрямованих на виховання у дітей та учнівської молоді поваги до гідності, прав, свобод та законних інтересів людини, законів та етичних норм, відповідальної поведінки, толерантного ставлення у суспільстві.

Протягом навчального року.

6.3. Забезпечити проведення профілактичної та роз’яснювальної роботи серед батьківської громадськості щодо вимог чинного законодавства в частині збереження фізичного, духовного, психічного здоров’я та захисту прав дітей, недопущення жорстокого поводження з ними; з питань захисту дітей від впливу шкідливої інформації та щодо ризиків, які таїть в собі глобальна мережа Інтернет.

Протягом навчального року.

7. Психологу школи Оксані СЄРОВІЙ:

7.1. Активізувати роботу «телефонів довіри», «скриньок довіри», оновити в загальнодоступних місцях інформаційні стенди з переліком служб та організацій, які надають психологічні, юридичні, медичні консультації, практичні поради з будь-яких кризових життєвих ситуацій.

Постійно.

7.2. Забезпечити надання консультативної допомоги педагогічним працівникам, здобувачам освіти та батьківській громадськості з питань недопущення жорстокого поводження з дітьми та з питань захисту дітей від будь яких проявів насильства, булінгу та дискримінації.

Постійно.

8. Соціальному педагогу Ірині ДРАЧЕВСЬКІЙ:

8.1. Забезпечити консультування педагогічних працівників із запобігання та протидії домашнього насильства, насильства за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства.

Постійно

8.2. Здійснювати взаємодію та співпрацю з підрозділами ювенальної превенції Національної поліції України, службами у справах дітей, органами опіки, іншими органами і установами, які забезпечують охорону дитинства, здійснюють заходи щодо профілактики усіх форм домашнього насильства та інших проявів жорстокого поводження з дитиною, експлуатації, включаючи сексуальне насильство, втягнення у злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин, залучення до екстремістських, релегійних, психокультових угрупувань та течій, примушування до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор тощо.

Постійно

8.3. Розмістити інформацію про роботу закладу освіти з напрямку протидії та запобігання насильству на офіційному сайті школи.

Вересень 2022 року

9. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Директор ЗОШ №20

екологічного профілю                                                                                Світлана ПАНІНА

Додаток 1

до наказу від 30.08.2022 року № 109 р

План заходів

щодо запобігання та протидії домашнього насильства, насильства за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства

на 2022/2023 навчальний рік

Заходи

Відповідальний

Дата

Нормативно-правове та інформаційне забезпечення із запобігання та протидії домашнього насилля, насильства за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства

1.

Наказ «Про організацію роботи з протидії та запобігання домашньому насильству, насильству за ознаками статі та захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства»

Директор, ЗДНВР

Серпень-вересень 2022 року

2.

Нарада з працівниками з виявлення ознак домашнього насилля, насильства за ознакою статі та з алгоритму реагування на такі випадки.

Директор, ЗДНВР

Вересень

3.

Розміщення на сайті закладу освіти нормативних документів. Оформлення тематичного стенду. Алгоритм дій у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть вказувати на вчинення домашнього насильства щодо дитини

Практичний психолог (ПП), соціальний педагог (СП)

Вересень

4.

Підготовка рекомендацій для працівників:

- нормативні документи із запобігання та протидії домашнього насилля, насильства за ознакою статі;

- з розпізнавання ознак домашнього насилля, насильства за ознакою статі, форми, причини і наслідки домашнього насилля, види та способи одержання допомого постраждалими особами.

ЗДНВР, ПП, СП

Жовтень

5.

Розміщення інформаційної скриньки для повідомлень

ПП, СП,

Класні керівники 1-9 класів

Протягом року

Робота з працівниками закладу освіти

1.

Консультування педагогічних працівників із запобігання та протидії домашнього насилля, насильства за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства

ЗДНВР, ПП, СП

Протягом року

2.

Інструктивні наради з питань запобігання та протидії домашнього насилля, насильства за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства з молодшим обслуговуючим персоналом

ЗДНВР, Завгосп

Протягом року

3.

Бесіди з класними керівниками за результатами проведення психодіагостичних досліджень

ПП, СП

Протягом року

Робота з учнями

1.

Інформаційно – просвітницькі заходи з питань запобігання та протидії домашнього насилля, насильства за ознакою статі для дітей та за участю дітей

Класні керівники, ПП, СП

Протягом року

2.

Міжнародний день ненасилля (ООН, 02.10)

Класні керівники, ПП, СП

Жовтень

3.

Міжнародна інформаційна кампанія «16 днів проти насилля» (за окремим планом)

Класні керівники, ПП, СП

28.11 – 09.12

4.

Перегляд відеороликів з проведенням бесіди обговорення із запобігання та протидії домашнього насилля, насильства за ознакою статі

Класні керівники

Протягом року

Робота з батьками

1.

Тематичні батьківські збори в класах із запобігання та протидії домашнього насилля, насильства за ознакою статі

Класні керівники

Протягом року

2.

Консультації з питань запобігання та протидії домашнього насилля, насильства за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства

ПП, СП

Протягом року

Моніторинг освітнього середовища закладу освіти

1.

Моніторинг здобувачів освіти 5 -11 класів про випадки домашнього насильства, насильства за ознакою статі (за потребою)

ПП, СП

Протягом року

2.

Моніторинг батьків на  випадки домашнього насильства, насильства за ознакою статі (за потребою)

ПП, СП, класні керівники

Протягом року

3.

Звіт про виконання заходів із запобігання та протидії домашнього насильства, насильства за ознакою статі

ЗДНВР

Щоквартально, за запитом ТВО

Додаток 2

до наказу від 30.08.2022 року № 109 р

Алгоритм дій учасників освітнього процесу в ЗОШ №20 екологічного профілю у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть вказувати на вчинення домашнього насильства щодо дитини

Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчиняла домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. (Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»)

Нормативно-правові акти:

– Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»

– Закон України «Про освіту»

– Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі»

– Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.10.2018 № 1047 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників з іншими органами та службами»

– Лист Міністерства освіти і науки України від 30.10.2018 № 1/9-656 «Про перелік діагностичних методик щодо виявлення та протидії домашньому насильству відносно дітей»

– Державна соціальна програма запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2021 року №145

Особа

Покрокові дії

Керівник закладу освіти

Забезпечує реалізацію в закладі освіти заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству шляхом:

• проведення з учасниками освітнього процесу виховної роботи з протидії та запобігання насильству;

• здійснення з учасниками освітнього процесу інформаційно-просвітницьких заходів з питань запобігання та протидії насильству, у тому числі стосовно дітей та за участю дітей;

• організацію роботи практичного психолога, соціального педагога з постраждалими дітьми;

• визначення уповноваженого спеціаліста з числа працівників закладу для проведення невідкладних заходів реагування в разі виявлення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи, інших

осіб.

Уповноважена особа, що здійснює невідкладні заходи реагування в разі виявлення фактів насильства та/або отримання заяв / повідомлень від постраждалої особи/інших осіб

• Інформує керівника закладу про ситуацію, факт насильства або загрозу його вчинення.

• Протягом доби за допомогою телефонного зв’язку, електронної пошти інформує уповноважений підрозділ органу Національної поліції та службу у справах дітей (у випадку, коли постраждалою особою та/або кривдником є дитина).

• Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).

• Фіксує необхідну інформацію в журналі реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства (булінгу).

• Повідомляє працівників психологічної служби закладу освіти.

• У разі виникнення підозри щодо домашнього насильства або реальної загрози його вчинення, може зустрічатися з дитиною, стосовно якої є інформація, намагатися розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки, надає емоційну підтримку.

• Якщо в процесі розмови дитина підтверджує факт насильства щодо неї, з’ясовує терміни подій, які відбулися з дитиною, та можливості отримати їх підтвердження.

Практичний психолог, соціальний педагог

• При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення факту домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі.

• Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).

• Може провести первинне опитування дитини.

• Не залишає дитину наодинці.

• Забезпечує психологічний супровід та соціально-педагогічний патронаж в системі освіти з дітьми та їх батьками; проведення з батьками та іншими учасниками освітнього процесу роз’яснювальної та виховної роботи із запобігання, протидії негативним наслідкам домашнього

насильства.

• Бере участь (у разі необхідності) в оцінці рівня безпеки, у проведенні оцінки потреб дитини та в роботі мультидисциплінарної команди виконавчого комітету міста/району/ОТГ з надання соціальних послуг дитині з родиною (за погодженням з керівником закладу).

Класний керівник

• При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення факту домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі.

• Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).

• Може провести первинне опитування дитини.

• Не залишає дитину наодинці.

• Може поспілкуватись з постраждалою дитиною, дотримуючись алгоритму ведення діалогу з дитиною, яка потрапила в ситуацію насильства або загрозу його вчинення.

• Забезпечує організацію роботи в системі освіти з дітьми та їх батьками; проведення з батьками та іншими учасниками освітнього процесу роз’яснювальної та виховної роботи із запобігання, протидії негативним наслідкам домашнього

насильства.

Вчитель-предметник

• При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення випадку домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі.

• Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).

• Не залишає дитину наодинці.

• Може поспілкуватись з постраждалою дитиною, дотримуючись алгоритму ведення діалогу з дитиною, яка потрапила в ситуацію насильства або загрозу його вчинення.

Медична сестра

• При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення випадку домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі;

• Надає невідкладну медичну допомогу (за необхідності).

• Може провести первинне опитування дитини.

• Не залишає дитину наодинці.

Обслуговуючий персонал закладу освіти

• При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення випадку домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі.

• Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).

• Не залишає дитину наодинці.

Дитина постраждала

• Звертається до керівника закладу або уповноваженої особи, або працівника закладу освіти, якому довіряє.

• Або/та звертається для подальшого реагування до будь-якого суб’єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (наприклад, до органів Національної поліції, служби у справах дітей, суду, органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, центрів з надання безкоштовної вторинної правової допомоги, загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб).

Батьки постраждалої дитини

• Забезпечують надання дитині екстреної медичної допомоги (у разі потреби).

• Звертаються для подальшого реагування до керівника закладу або уповноваженої особи, або працівника закладу освіти, якому довіряє.

• Або/та звертаються для подальшого реагування до будь-якого суб’єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (наприклад, до органів Національної поліції, служби у справах дітей, суду, органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб тощо).

Інші особи, яким стало відомо про випадок домашнього насильства

• Звертаються для подальшого реагування до керівника закладу або уповноваженої особи, або працівника закладу освіти.

• Забезпечують організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).

• Не залишають дитину наодинці.

• Передають інформацію суб’єктам, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (наприклад, органам Національної поліції, службі у справах дітей, суду, органів державної влади чи органів місцевого самоврядування тощо).


 
Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.