Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Щорічний звіт директора 2024

Дата: 7 вересня 2024 о 07:59, Оновлено 7 вересня 2024 о 08:02
Автор: Паніна С. С.

ЗВІТ ДИРЕКТОРА ЗАПОРІЗЬКОЇ ГІМНАЗІЇ № 20

ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

СВІТЛАНИ ПАНІНОЇ ЗА 2023/2024 навчальний рік

Пріоритетні напрямки освітньої діяльності

Запорізька гімназія №20 є закладом освіти, що постійно розвивається, задовольняє запити здобувачів освіти у поглибленому вивченні окремих предметів, спрямовує свою діяльність на підвищення якості освіти, формування конкурентоспроможного випускника базової середньої освіти.

ЦІННОСТІ ТА ПРІОРИТЕТИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ГІМНАЗІЇ №20:

          ЛЮДИНА – основна цінність. Її   безпека, гідність, права, компетентність, розвиток, комфорт є першочерговим пріоритетом закладу.

          Усвідомлення себе як громадянина України. Заклад освіти виховує особистість, яка пишається своєю історією та культурою, патріотів своєї держави. У школі кожен вільно висловлює свою думку та може висловлюватися про дії керівництва.

            Особистість. У центрі освітнього процесу є вільна, розвинута та творча

особистість. Ми поважаємо людей всіх культур, національностей та соціальних походжень. 

       Інтелект. Гімназія підтримує прагнення своїх учнів та вчителів до постійного саморозвитку та самовдосконалення, заохочує до проведення досліджень й поглибленого аналізу предметів та явищ навколишнього світу. 

        Прагнення до розвитку. Запорізька гімназія №20 всебічно підтримує реформу освіти в Україні, проактивно реалізує концепцію «Нової української школи». 

        Креативність. Ми поважаємо нестандартне мислення членів шкільної спільноти, заохочуємо та надаємо підтримку тим, хто прагне впровадити в усі сфери шкільного життя інноваційні ідеї та креативні рішення. 

          Співробітництво. Адміністрація закладу  формує сприятливе внутрішнє та зовнішнє середовище для комфортної та продуктивної співпраці, заохочує роботу гуртків, наукових та спортивних секцій.

     Професіоналізм. Гімназія сприяє розвитку професійно-важливих й особистісно-ділових якостей, які забезпечують ефективність діяльності педагогічних працівників.

Місія заПОРІЗЬКОЇ ГІМНАЗІЇ №20створення умов для всебічного розвитку здобувачів освіти шляхом надання якісних освітніх послуг. Формування особистості випускника базової середньої освіти, який має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готовий до свідомого життєвого вибору, самореалізації та громадянської активності.

Візія заПОРІЗЬКОЇ ГІМНАЗІЇ №20 створення педагогами сучасного освітнього закладу, який надає якісні освітні послуги, засновані на формуванні компетентностей, необхідних для успішної самореалізації в суспільстві; освітній простір, в якому академічна свобода педагогічної діяльності є головною опорою позитивного іміджу освітнього закладу; освітнє середовище, вільне від дискримінації, в якому учень є повноправним учасником освітнього процесу, а не споживачем знань.

Цілі  заПОРІЗЬКОЇ ГІМНАЗІЇ №20:

  • створення комфортних і безпечних умов навчання та праці;
  • створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації;
  • формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору.

ЗАВДАННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ ГІМНАЗІЇ №20

  • Забезпечення оптимальних умов для якісного та ефективного освітнього процесу з метою формування життєвих (ключових) компетентностей здобувачів освіти, інтелектуального та духовного потенціалу особистості як найвищої цінності нації;
  • формування в учасників освітнього процесу гігієнічних навичок та засад здорового способу життя, зокрема, звичок здорового харчування, фізичної активності, безпечної комунікації;
  • забезпечення відповідності змісту повної загальної середньої освіти та методик навчання сучасним потребам дитини у збереженні та зміцненні здоров’я, захисті від небезпек, підвищенні рухової активності, безпечній комунікації;
  • упровадження принципу недискримінації, в тому числі конфіденційності щодо наявності будь-яких дискримінуючих ознак;
  • запобігання вживанню учнями, іншими учасниками освітнього процесу тютюну, алкоголю, наркотичних засобів, інших речовин із психоактивною дією, унеможливлення їх розповсюдження та вживання в закладі освіти та на прилеглих до нього територіях;
  • створення для учасників освітнього процесу можливості користуватися сучасною матеріально-технічною базою для забезпечення здоров’язбережувального компонента навчання, рухової активності, безпечних та нешкідливих умов (спортивні зали і майданчики, роздягальні, туалети в будівлях закладу освіти, сучасний спортивний інвентар, нові/оновлені підручники, посібники, демонстраційне обладнання, широкосмуговий доступ до Інтернету тощо);
  • забезпечення готовності педагогічних працівників до надання якісних освітніх послуг у процесі забезпечення соціального та здоров’язбережувального компонентів навчання, формування інформаційно-комунікаційної компетентності учнів, психологічного супроводу учасників освітнього процесу, запобігання під час навчання проявам насильства та булінгу (цькування), порушенням прав дитини, зокрема, шляхом використання Інтернету;
  • удосконалення системи роботи медичної служби закладу;
  • удосконалення системи організації харчування у закладі освіти, яка має забезпечити формування культури здорового, збалансованого споживання їжі та питної води;
  • удосконалення механізму психологічного супроводу та підтримки, запровадження взаємодії закладу освіти та ІРЦ для охорони психічного здоров’я дітей.

 Аналіз роботи ЗА 2023/2024  НАВЧАЛЬНий рік

        У 2023/2024 навчальному році Запорізька гімназія №20 Запорізької міської ради керувалася чинним законодавством, зокрема, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Конституцією  України, Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25.09.2020 №2205 (зі змінами), власним Статутом, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками, іншими нормативними актами та документами, що регламентують роботу керівника закладу освіти.

       Освітній процес у закладі освіти здійснювався відповідно до освітньої програми на 2023/2024 навчальний рік.

        Запорізька гімназія №20 спрямувала зусилля на формування конкурентноздатної, всебічно розвиненої, здатної до критичного мислення цілісної особистості, патріота з активною позицією, інноватора, здатного змінювати навколишній світ та вчитися впродовж життя. Заклад забезпечував всебічний розвиток особистості, формування ключових життєвих компетентностей учнів шляхом навчання та виховання, які грунтувалися на загальнолюдських цінностях та принципах науковості, полікультурності, світського характеру освіти, системності, інтегративності, єдності навчання і виховання, на засадах гуманізму, демократії, громадської свідомості, взаємоповаги між націями і народами в інтересах людини, родини, суспільства, держави. 

       Робота закладу  освіти в 2023/2024 навчальному році  будувалася в умовах загальних викликів, які життя поставило перед людством в цілому.

   Упродовж навчального року забезпечувалася прозорість, відкритість, демократичність управління. Заклад планував  проведення реальних і оптимальних заходів, які можна виконати і які забезпечують рівномірний ритм його роботи протягом року.

  Відповідно до Розпорядження Кабінету міністрів України "Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти "Нова українська школа" на період до 2029 року" та на виконання Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», педагогічний колектив працював над реалізацією вимог оновленого законодавства про освіту. Програмні документи закладу зорієнтовані на розкриття індивідуальності учня, формування компетентної, конкурентоспроможної особистості, успішної в житті. В гімназії створено необхідні умови і достатнє ресурсне забезпечення для здійснення освітнього процесу. На кожній сходинці освіти забезпечувалося виконання державного стандарту, здійснювалася теоретична і практична підготовка з дисциплін навчального плану. Принцип доцільності й оперативності прийняття управлінських рішень адміністрації базувався на аналітичних даних, отриманих в ході внутрішньошкільного контролю.  

    Діяльність Запорізької гімназії №20 організовувалась та реалізовувалась відповідно до напрямів:

  • створення безпечного освітнього середовища;
  • система оцінювання результатів навчання;
  • педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу;
  • управлінські процеси.

Кожен напрям розкриває усі сфери життєдіяльності закладу, зокрема:

  • забезпечення обов’язкової загальної середньої освіти, охоплення навчанням, збереження контингенту здобувачів освіти;
  • створення рівних умов доступу до освіти, створення освітнього дизайну та розумного пристосування для дітей з особливими освітніми потребами;
  • становлення ключових та професійних компетентностей сучасного вчителя згідно з Професійним стандартом, здійснення методичної роботи;
  • створення оптимальних умов для виявлення, розвитку і реалізації потенційних можливостей дітей (навчальна діяльність здобувачів освіти, участь в олімпіадах, освітніх конкурсах тощо);
  • створення виховного середовища для індивідуального розвитку здобувачів освіти, урахування їх здібностей, досягнень, стимулювання творчої активності;
  • впровадження інноваційної освітньої діяльності;
  • соціальний захист, збереження здоров’я,  медичне обслуговування, організація шкільного харчування;
  • дотримання вимог охорони праці та безпеки життєдіяльності, стан дитячого травматизму;
  • стимулювання учнів та педагогів закладу;
  • створення безпечного та комфортного освітнього середовища;
  • створення розвивального освітнього середовища;
  • організація фінансово-господарської діяльності.

Упродовж 2023/2024 н.р. педагогічний колектив закладу тримав свій освітній фронт, продовжував  працювати у важких умовах війни, формував унікальний педагогічний досвід, переосмислював роль освіти, її ціннісні складники та брав на себе новий рівень відповідальності.

 

    1. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

          Програма дій Кабінету Міністрів України передбачає створення у кожній школі до 2025 року сприятливого освітнього середовища, забезпечення компетентнісного навчання учнів і постійного підвищення кваліфікації педагогів. Безпечна і дружня до дитини школа — це місце, у якому діти і дорослі почуваються безпечно і комфортно, яке дарує дітям особливе відчуття єдності, дає точку опори і можливість проявити себе, вселяє надію породжує впевненість у майбутньому. В рамках реалізації поставлених завдань гімназія працювала за наступними напрямки діяльності: 

  • формування здорового способу життя, попередження вживання наркотичних речовин та алкогольних напоїв;
  • профілактика правопорушень, злочинності та дитячої бездоглядності;
  • правова освіта і виховання;
  •  організаційно-методичне забезпечення превентивного виховання учнів.

     Адміністрація закладу приділяла велику увагу створенню  безпечного та комфортного освітнього середовища. В умовах війни освітній процес зазнав значних змін і за формою, і за змістом. У першу чергу актуальними стали питання створення безпечного простору та освітнього середовища для перебування учнів і працівників.

    Територія закладу убезпечена від доступу стороннього автотраспорту. У приміщенні гімназії є найпростіше укриття вмісткістю до 50 осіб.

     Згідно з рішенням педагогічної ради від 21.08.2023 № 9 освітній процес у Запорізькій гімназії №20 здійснювався з використанням технологій дистанційного навчання.

     З метою дотримання безпечних умов навчання та праці було:

- схвалено на засіданні педагогічної ради режим роботи закладу (протокол від 31.08.2023 №1);

- розроблено та схвалено на засіданні педагогічної ради алгоритм дій учасників безперервного освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання з дотриманням безпекових умов під час оголошення сигналу «УВАГА!ПОВІТРЯНА ТРИВОГА!»;

- здійснено превентивні заходи щодо дотримання правил мінної безпеки;

- розроблено Порядок дій при спробі нападу на заклад;

- проведено тренування учнів та працівників щодо правил поводження під час повітряних тривог, евакуації, перебування в укритті;

- проведено тренінг для вчителів для підтримки навчання та благополуччя дітей, а також поглиблення знань педагогічних працівників про підтримку дівчат і хлопців в умовах повномасштабного війни. Разом із кваліфікованими спеціалістами Благодійного фонду Посмішка ЮА вчителі опрацювали наступні важливі для сьогодення теми:

  • протидія гендерно обувленому насильству та гендерна рівність;
  • перша психологічна допомога;
  • психосоціальна підтримка;
  • мінна небезпека;
  • інклюзивна освіта;
  • забезпечення безпеки дітей (Safeguarding);
  • перенаправлення.

Забезпечення базової середньої освіти, охоплення навчанням,  збереження контингенту

       Освіта у закладі здобувається на двох рівнях:

  • початкова освіта;
  • базова середня освіта

 У 2023/2024 н.р. продовжено роботу щодо збереження й розвитку шкільної мережі. У закладі було організовано освітній процес з дотриманням вимог безпечної роботи в умовах воєнного стану в режимі дистанційного навчання.

      Для 14 учнів 3-А, 4-А, 5-А, 5-Б, 6-А, 7-А, 8-А класів, що перебувають за кордоном, за заявою батьків або осіб, які їх замінюють, було організовано освітній процес за індивідуальною формою навчання (екстернат).

Для здійснення оцінювання навчальних досягнень учнів та зворотнього зв’язку з батьками під час освітнього процесу з застосуванням технологій дистанційного навчання використовували електронний журнал/щоденник «Нові знання». Використання даної платформи дозволило зробити навчання більш доступним, сучасним та ефективним.

     Працювали дві групи подовженого дня, які відвідувало 30 учнів 1-2 класів та 30 учнів 3-4-х класів.

     Станом на 01.09.2023 року у закладі навчалось 392 учні.

Укомплектовано 17 класів, з них:

  • класи початкової ланки – 8 класів;
  • класи базової середньої освіти – 9 класів.

     Середня наповнюваність класів – 24 учні.

     Станом на 31.05.2024 – 378 учнів, з них внутрішньо переміщених – 54 учні.

     Протягом навчального року вибуло учнів:

  • 1-4 класів – 11 учнів, з них ВПО – 1;
  • 5-9 класів – 12 учнів, з них ВПО – 3.

     Прибуло учнів:

  • 1-4 класів – 6 учнів, з них ВПО – 2 учні;
  • 5-9 класів – 3 учні, з них ВПО – 1.

     2023/2024 навчальний рік завершило 378 учнів (станом на 31.05.2024 рік).

Зміна контингенту учнів Запорізької гімназії №20

за навчальними роками

Навчальний рік

2021/2022

2022/2023

2023/2024

Кількість учнів

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

439

447

458

413

392

378

Аналіз причин руху учнів свідчить, що переважна більшість переводів зумовлена зміною місця проживання родин і пов’язана зі зміною місця проживання.

Приміщення закладу освіти

       Всі навчальні кабінети та приміщення обладнані відповідно до вимог законодавства та освітньої програми. Заклад має всі необхідні навчальні приміщення. Більшість навчальні кабінетів забезпечено інтерактивними  та цифровими засобами навчання й необхідним навчальним обладнанням. За станом засобів навчання та обладнання здійснюється постійний моніторинг.

Облаштоване найпростіше укриття.

Режим прибирання забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної та актової залів.

Утримання туалетних кімнат відповідає санітарним умовам.

Заклад освіти підключений до високошвидкісного інтернету (більше 100 МБ/с), що значно покращує освітній процес у гімназії та дозволяє використовувати всі можливості глобальної мережі Інтернет.

ПРОТИПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА В ЗАКЛАДІ:

  • сходові клітки, коридори, проходи та інші шляхи евакуації обладнані евакуаційним освітленням;
  • заклад повністю забезпечений вогнегасниками;
  • розроблено інструкції з пожежної безпеки для всіх учасників освітнього процесу.

       З метою організації безпечного освітнього середовища в Запорізькій гімназії №20 видано накази адміністрації, якими призначено відповідальних осіб з охорони праці, пожежної безпеки та електрогосподарства.

      Перед початком навчального року комісією було проведено комплексне оцінювання стану споруд на спортивному майданчику, справність кріплення воріт.

      Будівлю закладу забезпечено первинними засобами пожежогасіння:

  • вогнегасниками,
  • пожежним інвентарем (пожежними щитами та стендами, пожежними відрами, баком з піском тощо).

      Всі вогнегасники розміщені у легкодоступних місцях, які унеможливлюють їх пошкодження.

      На всіх поверхах та у приміщеннях будівлі закладу в наявності плани евакуації у разі небезпеки чи аварії.

      Згідно з санітарними, пожежними нормами  і правилами, школою отримано Акт готовності Запорізької гімназії №20 до нового навчального року.

Охорона праці та безпека життєдіяльності в закладі

     Роботу гімназії із запобігання дитячому травматизму упродовж 2023/2024 навчального року організовано згідно із Законами України «Про охорону праці», «Про охорону дитинства», враховуючи Постанову Кабінету Міністрів України від 28 липня 2023 року № 782 «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні», відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 16.08.2023 № 1/12186-23 «Про організацію 2023/2024 навчального року в закладах загальної середньої освіти», Положення «Про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 1669 від 26.12.2017р. (зі змінами і доповненнями відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20 листопада 2006 року № 782), наказу Міністерства освіти і науки України від 06.01.2015 №2 «Щодо заходів безпеки у навчальних закладах», наказу Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 №974 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ систем освіти України», наказу Міністерства освіти і науки України від 10.11.2016 №1344 «Щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього (навчально-виховного) процесу», Положення про організацію роботи з охорони праці учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом МОНУ від 26.12.2017 № 1669,  Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу, затвердженого наказом МОН від 16.05.2019 № 659, забезпечуючи реалізацію державної політики в галузі охорони дитинства.

       З метою створення умов для підвищення ефективності роботи закладу у 2023/2024 році здійснено заходи щодо профілактики травматизму:

  • розроблено план заходів щодо профілактики травматизму на 2023/2024 навчальний рік;
  • проаналізовано на нарадах та зборах трудового колективу стан і причини травматизму;
  • проведено з новопризначеними працівниками  навчання та перевірка знань з охорони праці.

      Стан роботи з безпеки життєдіяльності учнів, профілактичної роботи щодо запобігання нещасним випадкам під час освітнього процесу в закладі  протягом 2023/2024 навчального року знаходився під щоденним контролем адміністрації гімназії.

      Аналіз підсумків профілактичної роботи із запобігання дитячому   травматизму  проведено на основі моніторингових даних, отриманих  відповідно до критеріїв та індикаторів Програми внутрішньої системи забезпечення якості освіти засобом анкетування учнів, батьків, педагогів школи та статистичної обробки даних.  

Робота класних керівників з попередження дитячого травматизму проводилася відповідно до установчих наказів.

З метою запобігання травматизму зі здобувачами освіти систематично проводилися інструктажі з  безпеки життєдіяльності, які фіксувалися на  відповідній сторінці  електронних журналів. В закладі освіти ведуться журнали вступного інструктажу з учнями, журнали інструктажу на робочому місці в кабінетах хімії, фізики, біології, інформатики,  трудового навчання, спортивній залі. Інструктажі проводяться згідно з планом.

      Протягом року були організовані тижні безпеки життєдіяльності різноманітного тематичного спрямування з питань збереження життя та здоров`я дітей у побуті.

      Педагогічний колектив активно проводив роз'яснювальну роботу з батьками під час батьківських зборів з питань профілактики травматизму дітей у побуті.

      Ведеться журнал реєстрації нещасних випадків з учнями. Своєчасно складаються повідомлення та акти до відділу освіти щодо травмування здобувачів освіти та працівників закладу. Один раз на квартал протягом року складаються звіти про випадкитравматизму. Всі матеріали зберігаються без порушення термінів.

Видані накази, які стосуються питань безпеки життєдіяльності та запобігання дитячого травматизму. Ці питання систематично розглядалися на нарадах при директорові, педагогічних радах. З метою створення безпечних умов освітнього процесу, запобігання травматизму серед учнів,  забезпечення впровадження відповідних вимог державних і галузевих нормативних документів з питань безпеки життєдіяльності, охорони праці в освітній процес на початку навчального року був виданий наказ від 31.08.2023 №74р  «Про організацію роботи щодо попередження дитячого травматизму у 2023/2024 навчальному році». Також переглянуто програми вступного інструктажу з безпеки життєдіяльності учнів, проведено первинні, цільові, позапланові інструктажі з безпеки життєдіяльності, проведено первинні інструктажі з безпеки життєдіяльності  учнів на початку занять  в  кабінетах  інформатики, фізики, хімії, біології,  спортзалі  тощо.

Класні керівники 1-9 класів систематично проводили бесіди щодо правил протипожежної безпеки, під  час  користування  газом, електроприладами, ВНП, безпеки на воді, поведінці учнів під час сигналу «УВАГА! ПОВІТРЯНА ТРИВОГА!».

Під час проведення місячників безпеки дорожнього руху та Єдиних днів безпеки руху  застосовувалися різноманітні форми їх проведення.

         У закладі створено систему виховання здорово­го способу життя, яка сприяє розвитку фізичних якостей учнів. Велика увага приділяється питанню організації спортивно-масової роботи.

Проведена робота з питань цивільного захисту у 2023-2024 н.р.:

  • видано відповідні накази;
  • діє Положення, склад та функціональні обов’язки комісій з надзвичайних ситуацій та з питань евакуації;
  • оновлена схема оповіщення керівництва і працівників Запорізької гімназії №20  у випадку загрози або виникнення надзвичайних ситуацій;
  • проводилась підготовка учнів гімназії з цивільного захисту під час вивчення курсів «Здоров’я, безпека та добробут» у 5-6 класах та «Основ здоров’я» у 7-9-х класах.

       Щоб навчити учасників освітнього процесу діяти зібрано та рішуче, не розгубитися у випадку виникнення надзвичайних ситуацій у закладі  відбувся День цивільного захисту. Метою даного заходу було удосконалення теоретичних знань і практичних навичок в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

       День ЦЗ у гімназії був насичений різноманітними потрібними та цікавими для дітей формами діяльності, адже життя та здоров’я кожного залежить від умінь та навичок всіх учасників освітнього процесу.

Організація харчування та медичне обслуговування

        У 2023/2024 навчальному році у Запорізькій гімназії №20 освітній процес було організовано з використанням технологій дистанційного навчання, тому в організації харчування дітей у закладі не було потреби.

На виконання Закону України «Про освіту», наказу МОЗ України та МОН України від 30.08.2005 року № 432/496 «Про вдосконалення організації медичного обслуговування дітей в навчальному закладі»,  заклад освіти забезпечений однією ставкою медичної сестри. На цій посаді працює медична сестра Столярова Дар’я Сергіївна, яка неухильно дотримується порядку обслуговування дітей шкільного віку.

В школі створені задовільні умови для проведення медичної,  оздоровчо – профілактичної роботи. Медичний кабінет обладнано меблями, шафою для медичних препаратів, ростоміром, вагою, кушеткою, заведено амбулаторні картки на учнів школи.

Щорічно в вересні медична сестра вивчає медичні довідки здобувачів освіти та здійснює  розподіл дітей  за  групами здоров′я.

За результатами поглибленого огляду учнів складено «Листки здоров′я».

За встановленим графіком проводиться оцінка санітарно – гігієнічного стану приміщень школи. Результати фіксуються в журналах встановленого зразка.

Активізовано роботу з прищеплення дітям навичок особистої  та загальної гігієни, загальну санітарно – просвітницьку діяльність серед учнів та батьків.

Забезпечення адміністративного контролю за медичним обслуговуванням учнів здійснює директор. Матеріали узагальнюються наказами.

РОБОТА ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ

         Духовно-моральне виховання, як напрямок виховної роботи закладу освіти – це багатогранний, цілісний системний процес, який забезпечує формування моральної свідомості особистості, її чуттєво-емоційної сфери, гуманного ставлення до навколишньої дійсності, здатностей вибудовувати гуманні взаємини з людьми, розуміти та творити добро і красу в житті. Цей процес неможливий без першочергового задоволення потреби дитини в безпеці. На жаль, продовження повномаштабної агресії рф на території України складає безпосередню та зростаючу загрозу життю та добробуту українських дітей. І виходячи з викликів сьогодення, одним з головних завдань закладу освіти є повсякденна психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу. В 2023/2024 навчальному році, відповідно до листа МОН України від 10.08.2022 №1/9105-22 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти в 2022/2023 н.р.», в ЗГ №20  було організовано проходження вчителями курсів підвищення кваліфікації з надання психологічної підтримки під час стресу та мінімізації впливу наслідків війни на психологічне здоров’я здобувачів освіти. Вчителі-предметники та класні керівники проводили щоденний моніторинг емоційного стану учнів, надавали індивідуальні консультації батькам, що зверталися за порадами з психологічного добробуту дітей.

       Окрім того, спільно із психологами міжнародної гуманітарної організації “FHI360”, яка здійснює психологічний супровід і допомогу колективам закладів освіти (покращення психоемоційного стану колективу, профілактика професійного вигорання, підвищення рівня стресостійкості і відновлення ресурсу команди), була проведена серія тренінгових занять з працівниками ЗГ №20 з попередження емоційного вигоряння та відновлення психологічного ресурсу під час війни.

      Проте, робота психологічної служби закладу освіти не була повноцінно організована через брак спеціалістів (вакансія посади психолога, соціального педагога). Тож цей напрям залишається актуальним для удосконалення та розвитку і в 2024/2025 навчальному році, а створення відчуття безпеки і психологічного комфорту для кожного учасника освітнього процесу можна визначити одним з ключових напрямків роботи. Саме на це націлена реалізація Концепції безпеки закладів освіти, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 року №301р., відповідно до якої проводилися заходи формування компетентностей безпеки в учасників освітнього процесу в 2023/2024 навчальному році та планується низка заходів на 2024/2025 н.р.

Безпечна школа. Попередження булінгу

Безпечне освітнє середовище забезпечує наявність безпечних умов навчання та праці, комфортну міжособистісну взаємодію, сприяючи емоційному благополуччю учнів, педагогів та батьків, відсутність будь-яких проявів насильства та наявність достатніх ресурсів для їх запобігання, дотримання прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки кожного учасника освітнього процесу. Розбудова безпечної, дружньої до дитини школи відбувається постійно.

       Цілеспрямована робота в закладі спрямована на запобігання жорстокості та насиллю в учнівському середовищі.  Відповідно до  наказу Міністерства освіти «Деякі питання реагування на випадки булінгу та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти» від 28.12.2019 № 1646, в закладі освіти були розроблені накази, що регулюють і регламентують цей напрям роботи педагогічного колективу:

-         наказ від 04.09.2023 №94р «Про створення безпечного освітнього середовища та організацію роботи з попередження проявів жорстокого поводження та булінгу (цькування) в учнівських колективах в 2023/2024 н.р.», яким затверджено План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) на 2023/2024 навчальний рік;

-         наказ від 04.09.202395р «Про створення комісії з розгляду випадків булінгу у закладі освіти».

          У закладі затверджено «Порядок реагування на доведені випадки булінгу(цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу», процедуру подання учасниками освітнього процесу заяв про випадок булінгу (цькування) та їх розгляд. Протягом 2023/2024 н.р. не зареєстровано жодного звернення щодо булінгу(цькування) у гімназії.

         У тісній співпраці із Національною поліцією, ЗОІППО, громадськими організаціями окрім внутришньошкільних заходів, педагоги та здобувачі освіти Запорізької гімназії №20 були залучені до просвітницької роботи з профілактики булінгу:

  • міський проєкт “Виховний простір: виклики сьогодення”;
  • вебінар від ГО #stop_sexting “Онлайн ризики. Терміни. Алгоритми реагування”;
  • мітап “«Освітнє середовище вільне від булінгу: педагогічний колектив як фактор розбудови»” від ЗОІППО;
  • зустріч батьків та учнів 9-х класів з представниками кіберполіції України;
  • онлайн зустрічі з національною поліцією “Права та обов’язки школярів”;
  • вебінар за участю спеціалістів управління протидії кіберзлочинам в Запорізької області Департаменту кіберполіції національної поліції України.

         Поруч із профілактикою булінгу значна увага у виховній роботі закладу освіти приділялася питанням запобігання домашньому насильству та запобігання й протидії торгівлі людьми. Протягом 2023/2024 навчального року в ЗГ №20 проводилися інформаційно-просвітницькі заходи щодо змісту і положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству, яка була ратифікована Верховною Радою України 20 червня 2022 року, а також щодо формування у дітей та молоді нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, усвідомлення насильства як порушення прав людини:

-         проведення для учнів 1-9 класів регулярних класних години з безпечної поведінки та профілактики проявів жорстокості та насилля, з профілактики проявів булінгу в учнівському середовищі;

-         участь у щорічній Міжнародній кампанії «16 днів проти насильства» (1-9 класи), 25.11.2023-10.12.2023;

-         тематичні пам'ятки для батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу (цькування) щодо дітей, заходи захисту та надання допомоги дітям;

-         розгляд питань із запобігання та протидії домашнього насильства, насильства за ознакою статі на тематичних батьківських зборах;

-         проходження педагогічними працівниками онлайн курсів підвищення кваліфікації з питань протидії торгівлі людьми, а також включення цих питань в програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

-         участь педагогічного колективу в серії тренінгів від БФ «Посмішка ЮА» за темами: Перша психологічна допомога, Психосоціальна підтримка, Мінна небезпека, Забезпечення безпеки дітей, Перенаправлення, Протидія гендерно-обумовленому та домашньому насиллю.

Створення рівних умов доступу до освіти, створення освітнього дизайну та розумного пристосування для дітей з особливими освітніми потребами

З метою реалізації державної політики з питань забезпечення права дітей, які потребують корекції фізичного та(або) розумового розвитку, на здобуття якісної освіти, інтеграції їх до загального освітнього простору, надання їм психолого-соціальної та педагогічної підтримки для адаптації серед однолітків та підготовки до самостійного життя у соціумі, враховуючи побажання батьків, у 2023/2024 н.р. функціонувало  чотири інклюзивні класи, у яких навчалося 5 дітей з особливими освітніми потребами. В інклюзивних класах асистентами вчителя працювали Коваль Марія Олександрівна (3-А), Лобода Дмитро Вікторович (4-А), Стельмах Діана Олександрівна (4-Б), Дитюк Людмила Вячеславівна (9-А). Асистенти вчителя вели щоденники спостережень за дітьми з ООП з метою відстеження динаміки розвитку та оцінки рівня досягнення цілей навчання, зазначених в ІПР.

  Роботу в інклюзивних класах здійснювали команди супроводу, до складу яких входили вчителі початкових класів, вчителі-предметники, вчитель-логопед, батьки учнів.

Командами психолого-педагогічного супроводу:

- розроблені індивідуальні програми розвитку для учнів інклюзивного навчання відповідно до визначених навчальних цілей;

- сформовано та погоджено з батьками розклади корекційно-розвиткових занять.

Корекційно-розвиткові заняття, що спрямовані на корекцію емоційно-вольової сфери та пізнавальної діяльності дитини проводилися  з використанням технологій дистанційного навчання.

В умовах воєнного стану здійснювався психологічний супровід учнів з ООП: вчителями-предметниками проводилися мотиваційні п’ятихвилинні «ранкові зустрічі», загально-розвиваючі заняття.

З метою кращого засвоєння навчального матеріалу у  дистанційному режимі педагоги зменшували обсяг навчального навантаження, адаптували програмний матеріал відповідно до можливостей дітей. Асистенти вчителів використовували додаткові алгоритми з роз’ясненням виконання різних видів робіт, індивідуальні завдання, адаптували презентації, тести під потреби конкретної дитини. За потреби асистенти проводили додаткові онлайн  зустрічі з метою  роз’яснень матеріалу уроку.

Діти з ООП систематично залучалися до шкільних заходів, брали участь в онлайн олімпіадах, спортивних конкурсах.

У 2023/2024 навчальному році робочою експертною групою здійснено внутрішнє самооцінювання за напрямком «Освітнє середовище».

При оцінюванні освітнього середовища закладу переваги надавались результатам анкетування всіх учасників освітнього процесу. При  оцінюванні першого напряму  члени групи дотримувалися   таких вимог:

  • забезпечення  комфортних  і безпечних  умов навчання  та праці;
  • створення  освітнього середовища, вільного  від будь-яких форм  насильства  та дискримінації;
  • формування  інклюзивного, розвивального  та мотивуючого  до навчання освітнього простору.

         Робоча експертна група узагальнила висновки самооцінювання освітнього середовища в аналітичній довідці.

АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА

щодо результатів самооцінювання освітнього середовища

Запорізької гімназії №20 Запорізької міської ради

У 2023/2024 навчальному році

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОМФОРТНИХ І БЕЗПЕЧНИХ УМОВ НАВЧАННЯ І ПРАЦІ

         Територія та приміщення закладу освіти чисті й охайні. Прилеглий до будівель гімназії простір достатньо озеленений, не має колючих дерев, кущів, грибів та рослин з отруйними властивостями, зазначених у переліку Санітарного регламенту, покриття асфальту задовільне. Здійснено функціональний розподіл шкільного подвір’я. Вхід до закладу освіти – центральний (з боку бульвара Шевченка). На проїжджій частині перед гімназією в наявності пішоходні переходи та встановлено дорожній знак «Діти». Спортивний та ігровий майданчики огорожені металевим парканом. В наявності брама та хвіртка, які закриваються на замок й недоступні для несанкціонованого заїзду транспорту й доступу сторонніх осіб.

          Завгоспом школи, сторожами тричі на день здійснюється огляд території щодо її безпечності для учасників освітнього процесу. Протягом робочого дня черговий працівник здійснює нагляд за доступом сторонніх осіб в приміщення закладу.

           Входи до будівлі гімназії освітлюються у вечірній та нічний час.

Кількість учнів закладу освіти не перевищує його проєктну потужність – 383 учні. У гімназії навчається 378 здобувачів освіти.

Навчальні кабінети початкових класів розташовані на першому та другому поверхах будівлі, предметні кабінети та класні кімнати середньої ланки – на третьому та четвертому поверхах. Всі кабінети та кімнати непрохідні.

У приміщеннях закладу освіти повітряно-тепловий режим та освітлення відповідають санітарним нормам. Систематично проводяться лабораторні дослідження, укладено угоду про здійснення дератизації та дезінсекції. Приміщення прибрані, вчасно здійснюється вологе прибирання, провітрювання і дезінфекція.

Туалети облаштовані відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та утримуються в належному стані, відповідають вимогам Санітарного регламенту: облаштовано окремі кабінки, перегородки, в наявності електросушарки для рук.

          Під час очного навчання дотримується питний режим шляхом наявності у здобувачів освіти пляшок з водою індивідуального використання та наявності чайників з кип’яченою водою у їдальні. Приміщення закладу використовуються раціонально, за призначенням. Комплектування класів відбувається з урахуванням чисельності здобувачів освіти, їх освітніх потреб, площі навчальних приміщень.

           Заклад освіти забезпечений навчальними кабінетами і приміщеннями, необхідними для реалізації освітньої програми та забезпечення освітнього процесу. Облаштовано 16 навчальних кабінетів, бібліотека, медичний кабінет, спортивна зала, роздягальні для хлопців і дівчат, актова зала, їдальня, задіяні в освітній процес рекреації першого, другог, третього поверхів. Навчальні кабінети частково обладнані засобами навчання для реалізації навчальних планів (у 8 кабінетах встановлено телевізор з підключенням до інтернету, в 1 – мультимедійний комплекс). Школа має два комп’ютерні класи, які повністю потребують оновлення комп’ютерної техніки.

У закладі освіти обладнані персональні робочі місця для педагогічних працівників в навчальних кабінетах. Але відсутній спеціальний простір для відпочинку та роботи вчителів (учительська кімната).

Спортивний майданчик облаштовано спеціальним обладнанням для спортивних ігор. Ігровий майданчик має тіньовий навіс з місцями для сидіння. Майно у справному стані, має естетичний вигляд. В наявності акти допуску до занять на спортивних спорудах, акти випробування. Огляд здійснюється раз на рік із складанням відповідних актів.

          Інструктажі та навчання з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій із працівниками закладу та здобувачами освіти проводяться систематично (згідно з вимогами законодавства про охорону праці). До проведення інструктажів залучаються працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Учасники освітнього процесу дотримуються вимог щодо охорони праці, безпеки життєдіяльності, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій. Раз на рік проводяться об’єктові тренування, навчання дій в надзвичайних ситуаціях. Приміщення школи та класних кімнат наповнені інформацією про дії у НС.

        Інструктажі та навчання з педагогічними працівниками щодо надання домедичної допомоги, реагування на випадки травмування або погіршення самопочуття здобувачів освіти та працівників під час освітнього процесу проводяться систематично (згідно  з вимогами законодавства про охорону праці). Педагогічні працівники та керівництво у разі нещасного випадку діють у встановленому порядку. Розроблено і затверджено алгоритм дій під час нещасного випадку. Порядок реагування на нещасні випадки розміщено на вебсайті закладу, алгоритми дій вчителя, керівника закладу затверджені наказом директора. Проводяться навчання з надання долікарської допомоги з персоналом закладу. На батьківських зборах розглядаються питання щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу та надання долікарської допомоги.

        Заклад освіти забезпечено первинними засобами пожежогасіння. Обладнано пожежний щит, здійснюється перезарядка вогнегасників, в наявності запас піску, запасні виходи утримуються в належному стані, евакуаційні виходи не захаращені. Один раз на рік здійснюються виміри занулення і заземлення електрообладнання, яке використовується. Персонал обізнаний з правилами пожежної безпеки та протипожежним режимом.

          Навчальні кабінети, спортивна зала облаштовані відповідно до правил охорони праці та безпеки життєдіяльності; здійснюється контроль за безпечним використанням навчального обладнання, проводяться регулярні інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності як серед учнів, так і серед працівників під час проведення уроків (практичних занять) з інформатики, хімії, фізики, біології, фізичної культури; організовано контроль за виконанням правил, дотриманням безпеки під час використання обладнання, спортивного інвентарю.

         У зв’язку з організацією освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання у 2023/2024 навчальному році харчування здобувачів освіти не здійснювалося.

         Комп’ютерне обладнання закладу освіти облаштоване технічними засобами та інструментами контролю щодо безпечного користування мережею Інтернет. У закладі освіти систематично проводиться (під час уроків, позакласних заходів) робота зі здобувачами освіти та їхніми батьками щодо попередження кібербулінгу та безпечного використання мережі Інтернет.

         У закладі освіти налагоджена система роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу, педагогічних працівників до професійної діяльності. Більшість батьків (86%) вважають, що у їхніх дітей не виникали проблеми з адаптацією до умов закладу освіти. На початку навчального року рішенням педагогічної ради визначається адаптаційний період для учнів 1,5 класів. Класні керівники організовують адаптаційні квести. Шляхом анкетування вивчається думка батьків і дітей щодо умов адаптації та інтеграції дітей у закладі. Педагогічні працівники (91%) не відчувають труднощів у адаптації до роботи в закладі освіти та педагогічному колективі.

Робочою експертною групою встановлено, що умови навчання та праці забезпечені на достатньому рівні.

СТВОРЕННЯ ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ВІЛЬНОГО ВІД НАСИЛЬСТВА

          У закладі освіти розроблено, затверджено та оприлюднено на сайті Антибулінгову програму та План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню). Заходи проводяться регулярно відповідно до плану роботи. План розроблено на основі річного плану. 64% здобувачів освіти 7-9 класів та 97% педагогічних працівників вважають освітнє середовище безпечним і психологічно комфортним. На 1 поверсі розміщено інформаційні матеріали про причини виникнення булінгу, дії батьків жертви булінгу, інформація про телефони гарячої лінії. Проведено опитування учнів 7-9  класів. 81% діти не вказали на факти насильства, проте 19% зазначили, що були поодинокі випадки агресії або кепкування з боку інших учнів. Робота педагогічного колективу спрямована на виявлення фактів та попередження булінгу.  На вебсайті гімназії розміщено інформацію про Порядок реагування керівника закладу на випадки булінгу, зразок заяви батьків про факт булінгу, щорічні Плани заходів з попередження булінгу. Керівництво та педагогічні працівники закладу освіти пройшли 100% навчання (у тому числі дистанційно) з протидії булінгу, співпрацюють з компетентними фахівцями, ознайомлюються з нормативно-правовими документами щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому. Заклад освіти співпрацює з представниками правоохоронних органів, іншими фахівцями, регулярно залучаючи їх до роботи з питань запобігання та протидії булінгу. Протягом навчального року відбулися зустрічі здобувачів освіти з представниками служби ювенальної превенції з приводу попередження булінгу(цькуванню) в учнівськких колекстивах. У закладі освіти оприлюднено правила поведінки, створені спільно з учасниками освітнього процесу, що засновані на правах людини й спрямовані на формування позитивної мотивації в поведінці учасників освітнього процесу. Учасники освітнього процесу ознайомлені з ними та намагаються їх дотримуватися. У закладі освіти здійснюється постійний аналіз причин відсутності здобувачів освіти. Ведеться журнал відвідування, класні керівники реагують на відсутність, з’ясовують причини, вимагають підтверджуючі документи, проводять індивідуальну роботу з батьками та здобувачами знань щодо попередження запізнень. Зазвичай причинами тривалої відсутності була хвороба. Із заявами до керівника закладу про факти булінгу батьки здобувачів знань не зверталися.

          Робоча експертна група визначила забезпечення середовища вільного від насильства на достатньому рівні.

ФОРМУВАННЯ ІНКЛЮЗИВНОГО, РОЗВИВАЛЬНОГО ТА МОТИВУЮЧОГО ДО НАВЧАННЯ ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Робочою експертною групою було проведено самооцінювання створення інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього середовища.

          У закладі освіти не забезпечено архітектурну доступність та безбар’єрний доступ до території. У гімназії не навчаються учні з особливими освітніми потребами з порушенням рухового апарату.

В організації освітнього середовища під час очного навчання є простір, який мотивує до рухової активності –  ігровий майданчик для учнів початкової школи, спортивний майданчик для учнів середньої ланки. Створено можливості для рухової активності в приміщеннях – настільний теніс, доступ до спортивного обладнання під час перерв тощо. Учасники освітнього процесу долучаються до вирішення питань влаштування освітнього простору, спрямування (видів) спортивних секцій, видів фізичної активності. Організовується партнерство з громадою — музеями, бібліотеками, центрами дитячої та юнацької творчості. Шкільний музей і предметні кабінети також є освітньо-виховними центрами. У подальшому розвитку закладу освіти, річному плані передбачені заходи із вдосконалення освітнього середовища – облаштування мотивуючими банерами, настільними іграми, оптимізація зелених насаджень. Наявне обладнання загального і навчального призначення забезпечує оволодіння учнями ключовими компетентностями.

       Серед учасників освітнього процесу проводиться робота з екологічного виховання, спрямована на досягнення цілей сталого розвитку. В 7-8 класах у варіативний компонент навчального плану класі введено вивчення предмету «Екологія рідного краю», в закладі формується політика щодо економного використання води та енергії, запровадження шкільної політики «мінімізації» відходів та сортування сміття.

       У закладі освіти формуються навички здорового способу життя та екологічно доцільної поведінки у здобувачів освіти в освітньому процесі, у тому числі через освітні проєкти. Забезпечено функціонування спортивного гуртка «Юний олімпієць». Проводяться заходи щодо свідомого ведення здорового способу життя – профілактика куріння, декади антиалкогольної, антитютюнової, антинаркотичної профілактики. Шкільні аптечки поповнено необхідними препаратами для надання першої долікарської допомоги, в навності медичний кабінет. Медичне обслуговування надає медична сестра. Проводиться санітарно-освітня робота серед учнів щодо профілактики інфекційних хвороб, дотримання протиепідемічних заходів. Плани виховної роботи класних керівників передбачають виховання здорового способу життя. Проводяться заняття з учнями та працівниками закладу щодо надання долікарської допомоги. Дотримується вентиляційний, температурний, освітлювальний режими. Проводяться моніторинги дотримання педпрацівниками використання телевізорів та комп’ютерів у освітньому процесі.

        Простір закладу освіти, обладнання, засоби навчання сприяють формуванню ключових компетентностей та наскрізних умінь здобувачів освіти. У закладі освіти шкільна бібліотека виконує інформаційну, навчальну та методичну функції. Діяльність  бібліотеки спрямована на розвиток інформаційної культури учнів. Шкільний бібліотекар виконує функцію консультування з пошуку інформації для педагогічних працівників і учнів. Простір бібліотеки максимально зручний для використання. Він використовується для проєктної роботи, інформаційно-просвітницьких заходів, неформального спілкування. Проте, в подальшому заплановано вдосконалення бібліотечного простору. Ресурси бібліотеки використовуються для формування в учнів інформаційно-комунікативної компетентності через проведення консультацій, навчальних занять, позаурочних заходів.

        Робоча експертна група визначила забезпечення освітнього середовища щодо формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього середовища на достатньому рівні.

    1. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ

НАЯВНІСТЬ ВІДКРИТОЇ, ПРОЗОРОЇ І ЗРОЗУМІЛОЇ ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ СИСТЕМИ ОЦІНЮВАННЯ ЇХ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ

Система оцінювання результатів навчання учнів у закладі освіти включає принципи, види, форми, методи оцінювання, шкалу, критерії, правила і процедури, за якими здійснюється оцінювання, а також відповідний інструментарій. Правила та процедури оцінювання приймаються педагогічною спільнотою. Форми оцінювання використовуються такі: усна (індивідуальне, групове та фронтальне опитування); письмова (діагностичні, самостійні та контрольні роботи, тестування); цифрова (тестування в електронному форматі); графічна (робота з діаграмами, графіками, схемами, контурними картами); практична (дослідження, навчальні проєкти, роботи з біологічними об’єктами, виготовлення виробів тощо).

Здобувачі освіти отримують від педагогічних працівників інформацію про критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень 

Критерії оцінювання оприлюднені на вебсайті закладу, сервісах для дистанційного навчання Google Class.

З процедурою оцінювання вчителі знайомлять учнів перед вивченням предмету, теми, виконання практичної роботи  тощо.

Критерії та процедури оцінювання обговорюються з учнями. Більшість здобувачів освіти не завжди усвідомлено оперують даними В цілому, учні задоволені якістю оцінювання, однак є випадки, коли вважають оцінювання освоєї діяльності необ'єктивним. Інформація про правила і процедури оцінювання з предметів  доведена до учнів, батьків (їх законних представників).

           Система оцінювання в закладі освіти сприяє реалізації компетентнісного підходу до навчання: система оцінювання навчальних досягнень учнів спрямована на перевірку рівня оволодіння ними ключовими компетентностями, проводиться методична робота, яка забезпечує вивчення питань компетентнісного підходу при оцінювання навчальних досягнень учнів. В той же час педагогічним працівникам слід звернути увагу на формування усвідомленого розуміння  учнями/ученицями суті компетентнісного оцінювання.

ВНУТРІШНІЙ МОНІТОРИНГ, ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ СИСТЕМАТИЧНЕ ВІДСТЕЖЕННЯ ТА КОРИГУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАННЯ КОЖНОГО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ

           У закладі освіти здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти: моніторинг навчальних досягнень учнів, вчителі аналізують результати моніторингу; практикується обговорення динаміки навченості; результати моніторингу оприлюднюються лише знеособлено; Більшість учителів враховують результати моніторингу для планування індивідуальної траєкторії розвитку дитини, вироблення дієвих заходів вдосконалення освітньої діяльності. 

  Попри складні події, в яких перебуває наша країна, колектив закладу використовував всі можливості для організації якісного навчання.

          Згідно з річним планом роботи на 2023/2024 навчальний рік, з метою вивчення знань, умінь і навичок учнів, адміністрацією Запорізької гімназії №20 Запорізької міської ради було здійснено аналіз навчальних досягнень здобувачів освіти 1-9-х класів за 2023/2024 навчальний рік.

Під час дослідження виявлено наступні показники: у 2023/2024 навчальному році в закладі освіти укомплектовано 17 класів (початкової школи – 8, середньої школи – 9). В них на початок року навчалося 392 учні.

Навчальний рік завершило 170 учнів 1-4 класів. Згідно з наказом МОН України від 13.07.2021 №813 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти» протягом            року вчителями використовувався інструментарій для формувального оцінювання, велися індивідуальні картки навчального поступу здобувачів освіти.

            Оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6-х класів протягом семестру здійснювалося за 12-ти бальною шкалою відповідно до наказу МОН України від 01.04.2022 №289 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти». Згідно з рішенням педагогічної ради від 31.08.2023 №1 не здійснювалося поточне, формувальне, підсумкове та проміжне оцінювання учнів 5-6-х класів в освітніх галузях «Мистецтво», «Соціальна та здоров'язбережувальна», «Фізична культура». Оцінювання предметів цих галузей супроводжувалося вербальною характеристикою з орієнтацією на досягнення учня/учениці (а не на помилки або невдачі).

Оцінювання навчальних досягнень учнів 7-9-х класів протягом року здійснювалося за 12-ти бальною шкалою відповідно до наказу МОН України від 21.08.2013 №1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти». Загалом по класах за рівнями навчальних досягнень учні розподілилися наступним чином:

з/п

Клас

Кількість учнів

на кінець І семестру

Кількісний показник

рівнів досягнень

ПІП

класного керівника

В

Д

С

П

1

5-А

22

4

11

6

1

Крашановська О.В.

2

5-Б

18

1

6

7

4

Раташнюк О.В.

3

6-А

24

7

9

7

1

Гриценко О.М.

4

6-Б

18

6

6

4

2

Манюрова А.Р.

5

7-А

22

4

9

5

4

Довбиш Т.О.

6

7-Б

22

7

7

2

6

Ковальова І.М.

7

8-А

27

4

7

8

8

Болотіна Т.В.

8

9-А

27

5

6

10

6

Дзюбаненко І.І.

9

9-Б

28

-

4

17

7

Халявка О.В.

Всього

208

38

65

66

39

Кількісний показник рівня навчальних досягнень здобувачів освіти 5-9-х класів є таким:

  • високий рівень – 38 учнів (18 %)
  • достатній рівень – 65 учнів (31 %)
  • середній рівень – 66 учнів (32 %)
  • початковий рівень – 39 учнів (19 %)

Аналіз стану успішності по класах показав наступні якісні показники навчальних досягнень у відсотках та середній бал класів:

з/п

Клас

Якісний показник навчальних досягнень (%)

Середній бал

Класний керівник

1

5-А

64 %

8,31

Крашановська О.В.

2

5-Б

46 %

6,93

Раташнюк О.В.

3

6-А

81 %

9,1

Гриценко О.М.

4

6-Б

84 %

9,22

Манюрова А.Р.

5

7-А

66 %

8,52

Довбиш Т.О.

6

7-Б

63 %

8,3

Ковальова І.М.

7

8-А

58 %

7,72

Болотіна Т.В.

8

9-А

62 %

8,28

Дзюбаненко І.І.

9

9-Б

43 %

6,68

Халявка О.В.

Здійснюючи моніторинг успішності й узагальнюючи вищезазначене, варто відмітити високі навчальні показники 6-А та 6-Б класів. Поряд з цим, слід звернути увагу на успішність здобувачів освіти 5-Б класу, яка суттєво знизилася у порівнянні з І семестром 2023/2024 навчального року.

За результатами 2023/2024 навчального року Свідоцтво про здобуття базової середньої освіти з відзнакою отримали учні 9-А класу Гладун Єва, Доновська Поліна, Кірпічова Вероніка, Мочалов Андрій, Тетерєв Вячеслав.

Проаналізувавши стан успішності учнів окремо по класах, можна зробити висновки, що в кожному класі є резерв здобувачів освіти, які можуть досягти свого основного рівня навчальних досягнень. Для цього потрібно підвищити  успішність з одного-двох предметів: 5-А клас – 4 учні, 5-Б клас – 5 учнів, 6-А клас – 4 учнів, 6-Б клас – 5 учнів, 7-А клас – 2 учнів, 7-Б клас – 4 учні, 8-А клас – 1 учень. В цілому, серед 5-9-х класів 25 учнів можуть підвищити свій рівень навчальних досягнень.

Аналіз якості рівня навчальних досягнень здобувачів освіти показує, що причинами виникнення проблем успішності школярів є низька мотиваційна основа, відсутність системи роботи з учнями, які мають початковий рівень навчальних досягнень, недостатній зв'язок учителів з батьками, несвоєчасне повідомлення батьків про рівень успішності дітей. Фактором негативного впливу на рівень навчальних досягнень учнів залишається недостатнє володіння і практичне втілення таких важливих педагогічних компетентностей як комунікативна, інформаційна, продуктивна та предметна.

Для підвищення рівнів навчальних досягнень учнів слід застосовувати індивідуальний та диференційований підхід в доборі завдань до уроків, спеціальну систему дистанційних завдань, працювати над формуванням пізнавального інтересу у здобувачів освіти й позитивних мотивів до навчання, підсилити роботу з батьками щодо контролю за освітньою діяльністю дітей.

СПРЯМОВАНІСТЬ СИСТЕМИ ОЦІНЮВАННЯ НА ФОРМУВАННЯ У ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА РЕЗУЛЬТАТИ СВОГО НАВЧАННЯ, ЗДАТНОСТІ ДО САМООЦІНЮВАННЯ

          Освітній процес неможливий без мотивації до навчання, яка сприяє інтелектуальному розвиткові дитини, а  також є рушійною силою удосконалення особистості в цілому. Формування відповідального ставлення до навчання відіграє важливу роль у підготовці учнів до самостійного життя , тому що навчання – головна праця  школяра.

         У підвищенні мотивації до навчання вчителі стараються надавати всебічну допомогу учням. Педагоги чітко визначають мету навчання, орієнтують учнів на прикладний характер навчання, ставлять проблемні питання і формують критичне мислення. Дуже важливим аспектом для мотивації до навчання є профорієнтаційна робота.

 Професійна підготовка молоді починається ще в шкільні роки. Завдання школи –підготувати підростаюче покоління до свідомого вибору професії.

       Мета і завдання профорієнтаційної роботи в Запорізькій гімназії №20 визначені відповідно до циклів навчання, враховуючи вікові особливості розвитку, психофізіологічні особливості та потреби дітей, потенціал їх розвитку, напрями та умови, в яких цей розвиток буде найбільш ефективним та прийнятним для кожної дитини

        Система роботи школи створює цілісні умови для реалізації прагнення учнів самостійно та свідомо робити вибір та розуміти його наслідки. Професійна орієнтація, як наскрізний процес, сприяє опануванню учнями життєво необхідних навичок.

         Професійна орієнтація в ЗГ №20 базується на ключових компетентностях НУШ:

- інноваційність як відкритість до нових ідей, ініціювання змін у близькому середовищі (клас, школа, громада);

- навчання впродовж життя;

- громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, прав людини, усвідомленням рівних прав і можливостей, що передбачають співпрацю з іншими для досягнення спільної мети, активність в житті класу і школи, уміння діяти в конфліктних ситуаціях;

- підприємливість та фінансова грамотність, що передбачають ініціативність, готовність брати відповідальність за власні рішення, вміння організовувати свою діяльність для досягнення цілей.

Профорієнтація в школі вільна від соціально-психологічних та гендерних стереотипів, є інклюзивною та доступною здобувачам освіти незалежно від статі чи соціального статусу дитини.

План заходів з профорієнтації на 2023/2024 н.р. затверджено наказом директора від 06.09.2023 №р «Про організацію профорієнтаційної роботи в 2023/2024 н.р.»

ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ З УЧНЯМИ

класи

Вид заходів

Зміст  заходів

Періодичність

1-4 класи

Початковий (пропедевтичний етап)

- психологічне заняття «Всі професії важливі, всі професії потрібні»

- виховні години «Поговоримо про професії»

- ознайомлення учнів з різними професіями під час уроків

- галерея малюнків «Я буду…»

Впродовж навчального року, не рідше 1 раз на квартал

5-7 класи

Пізнавально-пошуковий етап

- тематичні виставки творчих робіт

- психологічне обстеження учнів на етапі допрофільної підготовки

- конкурс презентацій «Світ професій»

- ділова гра «Світ професій»

Впродовж навчального року, не рідше 1 раз на квартал

8-9 класи

Базовий (визначальний) етап

-бібліографічна виставка «Світ сучасних професій»

- заняття з елементами тренінгу «Успішний вибір, як не помилитися у виборі професії»

- діагностика професійних здібностей та психологічних особливостей

- заходи з представниками навчальних закладів м. Запоріжжя та підприємств

- анкетування за запитом центру зайнятості

- майстер-класи, дні відкритих дверей, зустрічі-презентації «Цікавий світ професій» за участю закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти

- ділова гра  «Ти і ринок праці», віртуальна екскурсія до Центру зайнятості населення, управління праці тощо

- година спілкування «Світ професій: праця та покликання»

- тиждень профорієнтації

Впродовж навчального року, не рідше 1 раз на місяць

У відповідності до застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти на початку навчального року на класних батьківських зборах  ознайомлено батькі з принципами, загальними критеріями і підходами до оцінювання навчальних досягнень. Вчителі під час оцінювання дотримуються принципів академічної доброчесності. Пропонують учням завдання, які унеможливлюють списування. Оцінювання спрямовується на розвиток учнів. Вчителі-предметники застосовують елементи  формувального оцінювання. У школі двічі на рік здійснюється внутрішній моніторинг навчальних досягнень здобувачів освіти з усіх предметів інваріантної складової навчального плану Інформація про результати моніторингу подається у вигляді таблиць. Результати моніторингів оприлюднені на вебсайті закладу та використані у річному звіті директора школи. Аналіз результатів проводиться на засіданнях педагогічної ради, нарадах при директору. Проте прийняті за їх результатами рішення не завжди використовуються для подальшого коригування системи оцінювання, подолання виявлених проблем. В основному виконується перспективний план внутрішкільного моніторингу відповідно якого, щорічно у школі вивчається стан викладання навчальних предметів, відповідність рівня досягнень учнів вимогам освітньої програми, результати обговорюються на засіданнях методичної ради. Питання формувального оцінювання розглядалося на на засіданнях педагогічної ради, що відображено у відповідних протоколах. За результатами анкетування 91% вчителів повідомили, що використовують у своїй роботі словесне оцінювання. Результати опитування показують, що кожен четвертий учень стверджує, що лише окремі вчителі заохочують їх до навчання, підтримують їх, коли вони стикаються з труднощами. 66% опитаних учнів та 60% батьків вказали, що аргументацію виставлених оцінок, аналіз допущених помилок, визначення шляхів покращення результатів навчання здійснюється лише окремими вчителями. Водночас, оцінювання навчальних досягнень вчителями, на думку більшості учнів, здійснюється з метою визначення рівня знань, умінь і навичок (54%).

Одним із чинників, який характеризує якість освітнього процесу в закладі освіти, є задоволеність учнів та батьків системою та  результатами освітньої діяльності. Система оцінювання допомагає відстежувати прогрес та формувати в учнів відчуття відповідальності за результати своєї навчальної діяльності. Відповідно до результатів анкетування педагогічні працівники надають учням необхідну допомогу в навчальній діяльності. З цим погодилася переважна більшість опитаних учнів. Кожен п’ятий учень зазначив, що їхня думка враховується вчителем під час уроку, 56 % враховується лише з окремих предметів. У той же час, деякі здобувачі освіти зазначають, що педагогічні працівники нав’язують свої думки учням.   

          Через систему оцінювання навчальної діяльності важливо розвивати в учнів активну життєву позицію. Вчителі здійснюють індивідуальний підхід, наскрізний процес виховання, який формує цінності. Освітню діяльність учні школи поєднують з участю в житті класу, школи, місцевої громади, суспільства загалом. Вони виконують волонтерську роботу, беруть участь у благодійних заходах. Це сприяє розвитку відповідних ціннісних орієнтирів та чіткої громадянської позиції. Виходячи з вищезазначеного аналізу випливають потреби. Заклад освіти забезпечує самооцінювання та взаємооцінювання навченості здобувачів освіти: питання оцінювання навченості здобувачів освіти розглядається на методичних заходах, педагогічних комунікаціях; вчителі підтримують в учнів прагнення до конструктивного діалогу; слід більше уваги приділяти розробленню разом з учнями правил/рутин взаємодії в процесі взаємооцінювання; активніше практикувати самооцінювання і взаємооцінювання освітньої діяльності учнів.

Перспективи та потреби у вдосконаленні системи оцінювання здобувачів освіти:

  • розробити для практичного використання критерії оцінювання навчального поступу здобувачів з позицій позитивного мислення/мислення зростання, недискримінаційного підходу в навчанні;
  • налагодити комунікацію з батьківською спільнотою в частині вироблення, обговорення та практичного використання критеріїв оцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти;
  • опрацювати в ввести в системну практику роботи засоби самооцінювання та взаємооцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти різних вікових груп;
  • започаткувати роботу пролонгованого семінар-практикуму для педагогічних працівників «Інноваційні підходи щодо впровадження нового державного стандарту базової  середньої освіти»;
  • рекомендувати для самоосвіти навчальний курс Оцінювання без знецінювання;
  • формувати навички самоосвіти, самоконтролю та самооцінки  учнів;
  • підвищити рівень мотивації здобувачів освіти закладу як основу здобуття якісної освіти.

1.3. ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Кадрове забезпечення

Кадрове забезпечення. Кількісний склад

       В Запорізькій гімназії №20  проводиться робота щодо оптимізації кадрового забезпечення, яка спрямована на здійснення перспективи та прогнозування потреб школи у педагогічних працівниках.

      Прийом працівників  на роботу здійснюється в порядку визначеному КЗпП України, Законом України «Про освіту», постановою Кабінету міністрів України від 12.03.2003 року № 305, Статутом закладу, правилами внутрішнього розпорядку, Колективним договором.

       У закладі на початок 2023/2024 навчального року трудовий колектив складався ся з 53 осіб.

Загальна кількість  педагогів – 36

Молодшого  обслуговуючого персоналу - 17

      Добір і закріплення кадрів відбувається з урахуванням психологічної сумісності, симпатій педагогів, професійно-індивідуальної спрямованості. Технічний, обслуговуючий персонал та педагогічні кадри призначає директор закладу.

Серед педагогів гімназії:

-  учителі вищої категорії – 19;

-  учителі першої категорії – 6;

-  учителі другої категорії –2;

-  учителі спеціалісти – 3;

-  учителі із званням «Учитель методист» - 7;

-  учителі із званням «Старший учитель» - 8.

МЕТОДИЧНА РОБОТА В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ

          У 2023/2024 навчальному році методична робота у Запорізькій гімназії №20 здійснювалася  згідно зі законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Державною національною програмою «Освіта» («Україна ХХІ століття»), затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1993 №896 (зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.1996 №576), концептуальними засадами реформування базової середньої освіти «Нова українська школа», інструктивно-методичними матеріалами та нормативними документами Міністерства освіти і науки України, відповідно до Річного плану роботи закладу освіти. Завдання, основні напрями, структура методичної роботи визначені наказом по закладу освіти від 06.09.2023 № р «Про організацію методичної роботи у ЗОШ №20 екологічного профілю у 2023/2024 навчальному році».

          Методичну роботу закладу освіти було спрямовано на реалізацію ІІІ етапу методичної проблеми «Формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу – умова досягнення якісної освіти».

           Пріоритетними напрямками роботи на 2023/2024 навчальний рік були визначені:

  • вивчення та аналіз основних освітніх програм;
  • вивчення та аналіз основних нормативних документів, інструктивних матеріалів, методичних рекомендацій щодо форм, та методів організації освітнього процесу;
  • вивчення та використання на практиці сучасних досягнень педагогічної науки, перспективного педагогічного досвіду з метою впровадження в практичну діяльність;
  • здійснення заходів з поглиблення педагогічних знань, методології навчання, практики та методики виховання, психології, етики, формування в молодих учителів посадових умінь і навичок згідно з вимогами часу;
  • розвиток ініціативи та творчості, новаторських пошуків педагогів;
  • сприяння самоосвітній фаховій діяльності педагога з метою безперервного підвищення власної кваліфікації та педагогічної майстерності;
  • підготовка та проведення методичних заходів на основі компетентнісного підходу, спрямованих на вдосконалення освітнього процесу, надання практичної методичної допомоги педагогам в оволодінні сучасними технологіями та методиками навчання;
  • організація якісного забезпечення освітнього процесу;
  • здійснення підтримки і педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

       Організаційно-методична робота з педагогічними працівниками закладу в 2023/2024 навчальному році здійснювалася за такими напрямами:

       - підвищення якості освіти шляхом оновлення змісту, форм і методів навчання та виховання, упрвадження компетентнісного підходу;

       -  науково-методичне забезпечення організації освітнього процесу в умовах реалізації Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової середньої освіти, оновлених програм;

        -  підвищення рівня професійної компетентності педагогічв;

        -  оптимізація освітнього середовища ЗЗСО;

        - розвиток інформаційних та комунікативних технологій, організація різних форм навчання, в тому числі для дітей з особливими освітніми потребами;

        - аналіз стану викладання навчальних предметів, моніторингу рівнів навчальних досягнень учнів;

        - підвищення якості й ефективності сучасного уроку.

        У 2023/2024 навчальному році основними формами методичної  роботи з педагогічними працівниками були: педагогічна рада, методична рада, інструктивно-методичні наради, практичні семінари, творчі групи, курси підвищення кваліфікації, атестація, самоосвіта.

         Для забезпечення систематичного і кваліфікованого керівництва методичною роботою  у закладі затверджено склад методичної ради, до якої входять керівник, його заступники, вчителі-методисти.

          З метою активізації творчої професійної діяльності, підвищення відповідальності за результативність навчання та виховання здобувачів освіти, забезпечення соціального захисту компетентної педагогічної праці проводилась атестація педагогічних працівників школи.

Атестація педагогічних працівників у 2023/2024 навчальному році проходила відповідно до нормативно-правових документів: статті 50 Закону України ″Про освіту″, статті 48 Закону України ″Про повну загальну середню освіту″, Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 09 вересня 2022 року №805, Положення про сертифікацію педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2018 року №1190 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1014), відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 04.11.2019 № 1/9-683 ″Щодо підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників″.

В межах атестаційного періоду здійснено наступні заходи:

  1. Планування роботи з атестації працівників у річному плані роботи закладу на 2023/2024 навчальний рік.
  2. Подання заявки на проходження курсів підвищення кваліфікації педагогічними працівниками у 2024 році при комунальному закладі "Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти"  Запорізької обласної ради.
  3. Перевірка термінів курсової перепідготовки педагогічних працівників, які атестуються.
  4. Видання відповідних наказів.
  5. До 05 жовтня 2023 року атестаційній комісії І рівня надано  документи:
  • Списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації із зазначенням результатів попередньої атестації та строків проходження курсів підвищення кваліфікації.
  • Результативність роботи вчителів, які претендують на присвоєння педагогічних звань.
  1. 05 жовтня 2023 року атестаційною комісією І рівня затверджено списки педагогічних працівників, які атестуються та План  заходів з підготовки і проведення атестації педагогічних працівників ЗОШ №20 екологічного профілю у 2023/2024 навчальному році;
  2. 06 грудня 2023 року атестаційною комісією І рівня затверджено списки педагогічних працівників, які подали заяви на позачергову атестацію.
  3. Ознайомлення з графіком проведення атестації педагогічних працівників, що атестуються, під особистий підпис.
  4. Оформлення стенду  "Атестація педагогічних працівників".
  5.   У 2023/2024 навчальному році атестаційною комісією І рівня винесено рішення:
  • Атестувати Євгенію ЛИТВИНЧУК, вчителя початкових класів, на відповідність займаній посаді, підтвердити кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «учитель-методист».
  • Атестувати Євгенію ЛИТВИНЧУК, вихователя групи подовженого дня, на відповідність займаній посаді та присвоїти кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії».
  • Атестувати Ольгу СТРАТІЄНКО, вчителя початкових класів, на відповідність займаній посаді, підтвердити кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «старший учитель».
  • Атестувати Яну ТІТАРЮК, вихователя групи подовженого дня, на відповідність займаній посаді та присвоїти кваліфікаційну категогрію «спеціаліст першої категорії».
  • Атестувати Любов ФРАІНТ, вчителя початкових класів, на відповідність займаній посаді, підтвердити кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «старший учитель».
  • Атестувати Вячеслава ШОЛОМИЦЬКОГО, вчителя фізичної культури, на відповідність займаній посаді та присвоїти кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії».
  1. Атестаційна комісія відповідно до затвердженого плану роботи атестаційної комісії І рівня до 19 березня 2024 року підготувала та провела всі заплановані засідання атестаційної комісії І рівня, підготувала атестаційні листи працівників.

Аналіз цифрових показників наслідків атестації та рівня кваліфікації педагогічних працівників свідчить про достатній рівень професіоналізму педагогічних кадрів закладу освіти.

Аналіз підсумків проведення атестації в 2023/2024 навчальному році показав, що в закладі освіти за рахунок цілеспрямованого безперервного підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників відстежується тенденція до збільшення кількості вчителів, які підвищують кваліфікаційну категорію, а це є позитивним впливом на освітній процес та забезпечує ефективність освітньої діяльності.

Серед педагогів, яких атестовано у поточному навчальному році, відсутні такі, які б знизили свій кваліфікаційний рівень.

Інформаційне, методичне забезпечення атестаційного процесу в закладі освіти спрямовується на використання атестації як дієвого засобу професійного зростання вчителів та покращення якості освіти, забезпечуючи виконаня головної мети розвитку закладу освіти – подальшу модернізацію освіти з продуктивним використанням кадрового та матеріально-технічного потенціалу.

Однією з форм підвищення кваліфікації є курсова перепідготовка, яка відбувається планово з урахуванням побажань педагогічних працівників щодо змісту, форм та методів проходження курсів.

Поряд з курсовою перепідготовкою широко застосовуються можливості самоосвітньої діяльності. Кожен педагог займається самоосвітою.

          Педагоги закладу освіти відвідують методичні заходи, що проводяться в онлайн режимі, знаходять цікаві методи та форми навчання, що активізують здобувачів освіти під час освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання.

            Вчителі-предметники є активними учасниками професійних спільнот, створених при Центрі професійного розвитку педагогічних працівників.

Протягом 2023/2024 навчального року продовжено роботу з виконання міської Програми розвитку і функціонування української мови (далі – Програма). Під час реалізації Програми виконувалися завдання:

  • моніторингові дослідження за розвитком і функціонуванням української мови;
  • підвищення культури мовлення мешканців міста;
  • доступ учнівської та студентської молоді до якісної мовної освіти.

Результати роботи над Програмою:

  1. Ведення документації, взаємовідносини з державними, громадянськими органами відбуваються українською мовою.
  2. Тексти оголошень і повідомлень, плакатів, афіш, реклами виконуються українською мовою.
  3. Консультації з ділового мовлення для педпрацівників проводять вчителі української мови та літератури, які мають досвід роботи.
  4. Навчальні предмети інваріантної і варіативної складової  навчального плану викладаються українською мовою.
  5. Результати ведення вчителями та учнями науково-дослідницької роботи (ярмарок педагогічних ідей та технологій, узагальнення педагогічного досвіду, конкурсні роботи тощо) оформлюються українською мовою.
  6. Позакласна та виховна робота спрямована на вивчення національної культури й мистецтва, вивчення історії, географії, екології України та Запорізького краю.

Забезпечення інформаційно-методичного супроводу організації та проведення інтелектуальних змагань здобувачів освіти є одним з першочергових завдань.

Управління методичною роботою з обдарованими та здібними учнями в закладі освіти та визначення пріоритетних завдань з урахуванням особливостей  освітньої системи здійснювалися через планування та реалізацію заходів щодо роботи з виявлення та розвитку обдарованих дітей, формування готовності педагогів до роботи з обдарованими учнями, підготовки організації та участі дітей в учнівських олімпіадах та конкурсах.

За результатами навчального року здобувачі освіти закладу протягом року брали участь у предметних Інтернет-олімпіадах освітньої платформи «На Урок», у яких досягали відмінних результатів.

            Під керівництвом вчителя історії Болотіної Т.В. учениця 8-А класу Решетнікова Анна та учениця 7-Б класу Логвиненко Єва взяли участь у ІІІ Всеукраїнській історико-краєзнавчій конференції молоді «Військово-історичні події на теренах України: минуле і сучасність», результатом якої стала публікація статті «Великий Луг. Відродження» за авторством учасниць у збірці конференції 2024 року.

           Учениця 4-А класу Назарова Анна під керівництвом класного керівника Тітарюк Я.М. презентувала власний проєкт в обласній еколого-патріотичній конференції «Зелені паростки надії» в номінації «Екологічний побут моєї родини», розробила власну настільну гру «Юний друг природи» та представила її на Всеукраїнському конкурсі молодіжних проєктів з енергозбереження «Енергія і середовище» (І місце в обласному етапі, керівник Тітарюк Я.М.).

           Учениця 9-Б класу Задоркіна Євгенія взяла участь в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Зоологічна галерея», метою якого була актуалізація уваги молоді до вирішення екологічних і природоохоронних проблем (ІІІ місце).

           Учень 7-Б класу Іваненко Андрій та учениця 2-Б класу Марченко Катерина взяли участь у районному етапі Фестивалю ораторського мистецтва "Заговори, щоб я тебе побачив" Іваненко А. – ІІ місце в номінації «Немає нічого сильнішого за слово», керівник Ковальова І.М.).

           Здобувачі освіти 6-А, 6-Б, 7-А, 7-Б класів були долучені до проєкту «Науковий тиждень» від національного університету «Запорізька політехніка» з метою ознайомлення з основами інженерії та комп'ютерних технологій.

             Учень 8-А класу Богданов Ренат посів ІІ місце серед школярів закладів загальної середньої освіти та студентів коледжів міста Запоріжжя та Запорізької області в предметній олімпіаді з економічної грамотності від національного університету «Запорізька політехніка».

             Учениця 9-А класу Гладун Єва посіла ІІ місце серед школярів закладів загальної середньої освіти та студентів коледжів міста Запоріжжя та Запорізької області в предметній олімпіаді з права від національного університету «Запорізька політехніка», а також стала учасником Всеукраїнського конкурсу есе з правової тематики «У мене є право» (керівник Болотіна Т.В.).

Становлення української державності, інтеграція України в європейське і світове співтовариство, відмова від тоталітарних методів управління та побудова громадянського суспільства вимагають нових підходів до якості освіти. Тому мета сучасного освітнього процесу – не лише формувати у здобувачів освіти необхідні компетенції, надавати ґрунтовні знання з різних предметів, а й виховувати громадянина, патріота, інтелектуально розвинену, духовно і морально зрілу особистість, здатну до самопізнання, самооцінки, саморозвитку, самореалізації, самовизначення, з почуттям власної гідності, яка вміє реалізовувати свій творчий потенціал.

Питання методичної роботи з педагогічними кадрами, удосконалення професійної майстерності були предметом обговорення на засіданнях педагогічних рад, адміністративних нарад, нарад при директорові.

Аналіз підсумків навчального року дає підстави зробити висновки, що порівняно з минулим навчальним роком зріс рівень фахової майстерності педагогів. Педагогічний колектив школи в процесі своєї діяльності реалізував мету виховання, навчання та розвитку дітей, поставлену на початку навчального року.

РОБОТА З БАТЬКАМИ

Протягом 2023/2024 н.р. робота з батьками проводилась індивідуально, в основному в режимі онлайн, у зв’язку лією правового режиму воєнного стану. Класними керівниками проводяться батьківські збори онлайн за окремим графіком зі збереженням безпекових умов під час оголошення сигналу «УВАГА! ПОВІТРЯНА ТРИВОГА!», на яких були обговорені питання прав та обов’язків батьків, ознайомлено їх із законодавчою базою, обговорені питання профілактики булінгу серед учнів школи, в сім’ях. Класними керівниками роз’яснено батькам порядок дій при виявленні випадків булінгу. Протягом навчального року велася робота у напрямку надання знань життєзбережувального напрямку. Така ж робота велася з тимчасовими переселенцями з окупованих територій, їм надавалася психолого-педагогічна підтримка.  

      Особливу увагу класні керівники звертали на залучення більшості батьків до співпраці та на просвітницьку роботу  онлайн та у соціальних мережах.

      Особистісно орієнтований підхід неможливий без постійної взаємодії, діалогу, неупередженого ставлення до учнів. Педагогічні працівники забезпечують необхідні умови особистісно орієнтованого навчання:

  • відмова від орієнтації освітнього процесу на пересічного школяра;
  • обов’язкове максимально можливе врахування інтересів кожної дитини;
  • підхід до дитини як до особистості;
  • забезпечення свободи і прав дитини в усіх проявах її діяльності;
  • урахування вікових та індивідуальних особливостей дитини;
  • забезпечення морально-психологічного комфорту дитини.

       Підхід до організації освітнього процесу комплексний - не розподіляється на навчальний і виховний, тому забезпечення особистісно орієнтованого підходу здійснюється педагогічними працівниками наскрізно.

      У закладі освіти сплановано та реалізуються заходи, що передбачають конструктивну співпрацю педагогів з батьками учнів. Співпраця відбувається у різноманітних формах, що сприяє налагодженню партнерських взаємин між педагогами закладу освіти та батьками здобувачів освіти. Забезпечується зворотній зв’язок.

Виховна  та позакласна діяльність

         На виконання Законів України «Про освіту», «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», Указів Президента України від 18.05.2019 №286/2019 «Про стратегію національно- патріотичного виховання», від 16.03.2022 №143/2022 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України», постанов Верховної Ради України від 17.12.2021 № 1982-ХІ «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках», Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 689 «Питання проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 №988-р, розпоряджень Кабінету Міністрів України від 20.02.2020 №117-р «Про затвердження Національного плану управління відходами до 2030 року», від 30.03.2023 № 269-р «Про затвердження плану заходів з відзначення подвигів ветеранів війни, проявлених під час захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності України, на період 2023-2026 років», від 07.05.2023 № 301-р «Про схвалення Концепції безпеки закладів освіти» наказів Міністерства освіти і науки України від 07.09.2000 №439 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символікив навчальних закладах України», від 31.10.2011 №1243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», від 02.10.2018 № 1047 «Методичні рекомендації щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами», листів Міністерства освіти і науки України від 18.05.2018 № 1/11-5480 «Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству», від 29.01.2019 № 1/19-881 «Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18 грудня 2018 р. № 2657-УІІІ, листа Міністерства освіти і науки України №1/12702-23 від 24.08.2023 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти в 2023/2024 навчальному році», №1/3872-22 від 04.04.2022 «Про методичні рекомендації «Перша психологічнап допомога». Алгоритм дій», наказу директора ЗГ №20 від 01.09.2023 №87р «Про організацію виховної роботи в 2023/2024 н.р.», з метою створення цілісної виховної системи в закладі освіти, протягом 2023/2024 навчального року педагогічний колектив працював над реалізацією загальношкільної виховної мети: «Формування патріотичних та громадських якостей, морально-етичних принципів особистості у здобувачів освіти в умовах Нової Української Школи».

        Для цього виховну роботу педагогічного колективу було спрямовано на реалізацію наступних пріоритетних завдань:

-         формувати в молодого покоління високу патріотичну свідомість, виховувати любов до рідної землі, українського народу, шанобливе ставлення до його культури;

-         формувати вміння цінувати себе як носія фізичних, духовних та соціальних сил, вміння протистояти негативним проявам у суспільстві, бути компетентним у питаннях захисту власного здоров’я;

-         виховувати усвідомлення дітьми та учнівською молоддю соціальної значущості праці, розвиненої потреби в трудовій активності, формування навичок здорового способу життя;

-         реалізовувати у процесі роботи особистісно орієнтований, діяльнісний, системний, творчий та компетентнісний підхід до організації освітнього процесу в шкільному та класному колективах;

-         формувати морально активну особистість на засадах чесності, правдивості, працелюбності, справедливості, гідності, милосердя, толерантності, терпимості до іншого, миролюбності, готовності допомогти іншим, обов’язковості, ввічливості; вміння працювати з іншими; протистояти виявам несправедливості, жорстокості;

-         формувати усвідомлення природи в житті людини, почуття особистої причетності до збереження природних багатств, відповідальності за них; екологічної безпеки, критичної оцінки споживацько-утилітарного ставлення до природи, вміння протистояти негативним проявам;

-         виховувати особистість, яка має систему елементарних мистецьких знань, адекватно сприймає художні твори, здатна збагнути та виразити власне ставлення до мистецтва, прагне та вміє здійснювати творчу діяльність у мистецькій сфері.

          Національно-патріотичне виховання учнівської молоді в 2023/2024 н.р. визначено одним з пріоритетних напрямів роботи закладу освіти, оскільки освітній процес здійснювався в умовах продовження збройної агресії рф проти України, постійної загрози територіальній цілісності та наближеності міста Запоріжжя до лінії зіткнення.

          Так, вчителі-предметники та класні керівники 1-9 класів шляхом наставництва та особистим прикладом виховували в учнів риси, притаманні справжньому громадянину України, використовуючи міжпредметні зв'язки та виховні засоби, забезпечували виконання основних положень Концепції національно-патріотичного виховання молоді. Окрім того, під час організації національно-патріотичного виховання в класних колективах, класні керівники активно використовували факти з історії становлення української державності, українського козацтва, героїв визвольного руху, досягнень у галузях політики, освіти, науки, культури і спорту, формували в учнів закладу громадсько-активну життєву позицію, психологічну готовність до вступу на державну, військову службу та неухильного виконання обов'язків громадянина. Особливу увагу приділяли вихованню правової культури, поваги до Конституції, законів України, державної символіки та історії. Планували та проводили заходи, які б формували в учнів уявлення про значення українського війська в історії держави, а також роль Збройних сил України у відстоюванні свободи та незалежності України, організували перегляд відеоматеріалів, що популяризують українську історію, мову та культуру. Забезпечували формування в учнів усвідомлення себе як громадянина Української держави; виховували фізичну, моральну, художньо-естетичну, інтелектуальну, правову, трудову, екологічну культури для успішної самореалізації в соціумі як громадянина, сім'янина, професіонала, носія української національної культури наступні виховні заходи:

  • Заходи щодо відзначення Дня партизанської слави та початку підпільно-партизанського руху в Україні;
  • Привітання військовослужбовців Запорізького гарнізону з нагоди Дня захисників та захисниць (спілько із СЮП ВП Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області);
  • Заходи до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру;
  • Заходи щодо відзначення Дня Захисника України та Дня українського козацтва;
  • Виховні години «В єдності і сила народу» до Дня Гідності і Свободи;
  • Заходи до Дня Української писемності;
  • Заходи щодо вшанування пам’яті жертв голодомору та політичних репресій;
  • Заходи до Всесвітнього Дня волонтерів «Вшановуємо волонтерів», «Виховуємо в собі готовність прийти на допомогу»;
  • Заходи «Ми – майбутні захисники» до Дня Збройних Сил України;
  • Заходи щодо відзначення Дня Героїв Небесної Сотні;
  • Заходи до Міжнародного Дня рідної мови;
  • Друга річниця Початку повномасштабної війни Росії проти України
  • Заходи до Дня пам’яті і примирення, Дня Європи, Дня вишиванки, Дня пам’яті жертв депортації кримськотатарського населення;
  • Цикл уроків “Міста героїв. Перемоги України у війні”;
  • Заходи до Дня Героїв.

           Окремо слід зазначити результати проведення Місячника шкільних біблотек, який з 01.10.2023 по 31.10.2023 було проведено під гаслом «Вірю в майбутнє твоє, Україно!».

          Протягом  Місячника було проведено 55 цікавих та неординарних виховних та просвітницьких заходів, спрямованих на популяризацію серед учнівської молоді та батьківської громади читацької культури, привернення уваги до питання патріотичного виховання у нашій державі, розкриття виховної функції шкільної бібліотеки, об’єднання зусиль педагогічного колективу і бібліотеки щодо розвитку патріотизму підростаючої особистості. Серед таких заходів було проведено: бібліофреш "10 книг про Україну", віртуальна виставка книжок, бібліотечні квести, виставка-реклама улюблених книжок, дидактичні та літературні ігри, майстер-класи зі створення патріотичних саморобок, бесіди, години державності, виховні години та історичні хвилинки. Окрему увагу та популярність серед учасників освітнього процесу отримав загальношкільний конкурс віршів «Я вірю в майбутнє твоє, Україно!», перебіг якого висвітлювався на офіційній сторінці закладу освіти в соціальній мережі Facebook. До перегляду та голосування за найкращі читання віршів долучилися більше 1000 осіб.

        Волонтерська та благодійна активність учасників освітнього процесу Запорізької гімназії №20 сприяла формуванню почуття єдності та залученості до спільної мети. Так, учні, вчителі та батьки брали участь в благодійних акціях по збору гуманітарної допомоги військовіослужбовцям «Підтримай героя», «Спільними зусиллями» від КЗ «Обласний центр патріотичного виховання молоді» ЗОР, акції по збору україномовних книжок для відвідувачів укриття «Вільні читають українською», Всеукраїнській акції з вшанування пам’яті загиблих внаслідок воєнної агресії рф проти України дітей «Голоси дітей», обласна національно-патріотична благодійна акція “З перемогою у серці” від КЗ “ЗОЦХЕНТУМ” ЗОР та ін.

      Таким чином, організацію національно-патріотичного виховання в ЗГ №20 в 2023/2024 н.р. можна вважати ефективною та результативною, оскільки спостерігається активізація участі та підвищення результативності здобувачів освіти в освітніх та творчих конкурсах національно-патріотичного спрямування, а саме:

  • Обласний етап Всеукраїнського конкурсу есе “Війна за СВІЙ шлях” (дитячий погляд) 1 вікова група – Сизова Марина, 4-Б клас, ІІІ місце;
  • Всеукраїнська виставка-конкурс “Український сувенір” – 8 учнів 4-А класу посіли ІІ та ІІІ місця;
  • Обласна краєзнавча конференція учнівської молоді “Краєзнавчі нариси Запорізького краю” – виступали ученці 7-Б та 8-А класів Решетнікова Анна та Логвиненко Єва;
  • Конкурс авторських дитячих віршів від благодійного фонду ООН в Україні ЮНІСЕФ “Поезія заради миру” – 8 учнів взяли участь та представили свої авторські вірші;
  • Обласний етап Всеукраїнського родинного конкурсу фотопрезентацій “Вишиванка - оберіг моєї родини”, приурочений до Дня вишиванки – учень 1-А класу Герман Кайнов посів І місце;
  • Всеукраїнський відеочелендж “Кобзарева струна не вмирає” – Каратник Діана, 2-А клас;
  • Обласна виставка-конкурс декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва "Знай i люби свій край" 2024 – Задоркіна Євгенія, 9-Б клас, ІІ місце;
  • Обласний етап конкурсу дитячої та юнацької творчості «Збережемо Україну разом» - Задоркіна Євгенія, 9-Б клас.

          Іншим, важливим напрямом виховної роботи в 2023/2024 н.р. залишалося екологічне виховання здобувачів освіти ЗГ №20. З метою формування відповідального і дбайливого ставлення до природи, що базується на екологічній свідомості, робота педагогічного колективу була спрямована на дотримання моральних і правових принципів природокористування й пропаганду ідей щодо його оптимізації, активну діяльність із вивчення й охорони природи Запорізького краю. Серед учнів 1-4 класів робота з екологічного виховання здійснювалася здебільшого наскрізно, формуючи у молодших школярів уміння помічати прекрасне та незвичне навколо себе, спостерігати, милуватись природою, посильно охороняти природу, не шкодити їй, робити довкілля чистішим. Формування почуття співпричетності, відповідальності; розуміння необхідності піклування про природу; готовність жити у злагоді з природою й у відповідності до її законів у здобувачів освіти 5-9 класів відбувалося через усвідомлення учнями масштабів екологічної кризи, знання й розуміння причин і наслідків негативного впливу людства на природне середовище, формування нового типу мислення, вироблення нових ідей зі збереження довкілля, посильна практична діяльність, спрямована на виявлення нагальних проблем і покращення стану природного середовища.

В цьому напрямку були проведені наступні виховні заходи:

  • Всесвітній День Прибирання 2023, в якому учні виконували прибирання за трьома напрямками: прибирання вдома (18 учнів, 1-4 класи), сортування сміття (6 учнів, 5а та 6а класи: 11кг макулатури, 2 кг пластику, 35 шт пляшок, 55 батарейок), цифрове прибирання (4 учнів, 8а клас:15 Гб)
  • Заходи з популяризації знань у сферах карантину та захисту рослин (1-6 класи, бесіди, диспути, вікторини).
  • IV Міжнародний урок Доброти 2023, присвячений формуванню турботливого ставлення до беспритульних тварин.
  • Всеукраїнський конкурс “Гуманне ставлення до тварин” (Горобченко Артур, 6-Б клас)
  • Екологічна ініціатива «Дуби-семіраміди 2.0.», завдяки якій на території закладу освіти було висаджено унікальний дуб-нащадок відомого Запорізького дубу.
  • Конкурси в рамках ініціативи Запорізької міської ради «Дні Сталої Енергії»: взяли участь 53 учня, серед них переможець конкурсу відеоробіт Дебницький Ярослав, 5-А, нагороджені за креативність Халлач Артур, 3-А та Клюк Данило, 8-А.
  • Всеукраїнський конкурс еко-плакатів «Майбутнє планети в наших руках»: Задоркіна Ж, 9-Б - І місце, Тягунова А., 7-А - І місце.
  • Обласний етап Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергоефективності “Енергія і середовище”-2024, в якому брали участь і педагоги закладу освіти. Як результат, Назарова Анна ”Екологічна гра” - І місце, Ольга СТРАТІЄНКО розробка уроку для 1-го класу - ІІ місце
  • Обласний етап Всеукраїнської кампанії Всеукраїнської дитячої спілки “Дитячий екологічний парламент” на тему: “Історія моєї школи”: Гладун Єва, 9-А – І місце.
  • Обласний етап Всеукраїнського конкурсу «День зустрічі птахів», проєкт 2-А класу посів ІІІ місце.
  • Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка “Зоологічна галерея”, ЗОЦЕНТУМ: Задоркіна Євгенія – ІІІ місце.
  • Обласний еколого-патріотичний форум “Зелені паростки надії” від КЗ ЗОЦЕНТУМ ЗОР: Назарова Анна, 4-А, презентувала власний проєкт.

          Таким чином, екологічне виховання залишається в пріоритеті виховної парадигми ЗГ №20 та реалізується педагогами закладу на достатньому рівні.

         Наступною сферою виховної роботи в 2023/2024 н.р. було громадянське та правове виховання, основним завданням якого є формування громадянськості як інтегрованої якості особистості, що дає можливість людині відчувати себе морально, соціально, політично та юридично дієздатною та захищеною. Для цього педагогічним колективом школи проводилася системна інформаційно-просвітницька робота як зі здобувачами освіти, так і з батьківською громадою щодо неухильності дотримання прав дітей, виділених Конвенцією ООН про права дітей, окремими статтями Сімейного, Цивільного, Кримінального та Кримінально-Процесуального кодексів України, а також які регулюються окремими законами («Про освіту», «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про попередження насильства в сім’ї»). Реалізовувалося громадянсько-правове виховання учнів як імпліцитно під час освітнього процесу, особливо в ході вивчення предметів «Я досліджую світ», «Правознавство», «Основи здоров’я» та інтергованого курсу «Здоров’я, добробут і безпека», так і під час загальношкільних і класних виховних заходів з безпеки життєдіяльності учнів. Окрема увага приділялася забезпеченню дотримання прав дитини на здобуття повної загальної середньої освіти та виявлення й усунення порушень чинного законодавства в частині забезпечення прав неповнолітніх на одержання повної загальної середньої освіти. Моніторинг стану залученості неповнолітніх до навчальних занять проводився систематично класними керівниками, вчителями-предметниками та заступником директора з навчально-виховної роботи. З метою реалізації конституційних прав неповнолітніх на одержання обов'язкової повної загальної середньої освіти з 01.11.2023 року по 30.11.2023 року було проведено Місячник забезпечення здобуття громадянами України повної загальної середньої освіти та виявлення й усунення порушень чинного законодавства в частині забезпечення прав неповнолітніх на одержання повної загальної середньої освіти. За результатами Місячника і в подальшій роботі протягом 2023/2024 навчального року було виявлено 7 здобувачів освіти, які мали пропуски навчальних занять понад 10 днів без поважних причин. Усі випадки були розглянуті у співпраці із Службою у справах дітей Вознесенівського району та Сектором ювенальної превенції Національної поліції України в Запорізькій області. Як наслідок, місцезнаходження всіх дітей було встановлене та діти були повернені до навчання.

       Винятковою стала ситуація із Савенком Дмитром, учнем 9-Б класу, який протягом 2023/2024 року не приступив до навчання, та за рішенням педагогічної ради гімназії від 10.06.2024, протокол №10, був визнаний таким, що вибув із закладу освіти.

     Адміністрацією гімназії та класними керівниками проводиться систематична робота щодо моніторингу стану відвідування учнями навчальних занять в період дистанційного навчання. Вживаються відповідні заходи щодо недопущення випадків безпідставних пропусків учнями занять, які проводяться з використанням технологій дистанційного навчання, й щодо повернення неповнолітніх до навчання.

    Актуальним протягом 2023/2024 н.р. залишалося й питання соціального захисту дитини в нашому суспільстві. У своїй роботі педагогічний колектив керується нормативними документами щодо соціального захисту дитини та охорони дитинства – Законом України «Про охорону дитинства» та відповідними нормативними документами МОН України й усіх ланок органів управління освітою.

       З метою своєчасного виявлення, влаштування, здійснення контролю за умовами життя та виховання дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, а також захисту прав та інтересів дітей, які потребують допомоги держави, педагогічний колектив закладу виконує певну роботу.

      Велика увага в закладі приділяється питанню захисту прав та законних інтересів дітей соціально вразливих категорій. З метою додержання законодавства, спрямованого на соціальну роботу з дітьми соціальних категорій, своєчасного виявлення дітей, які перебувають у складних умовах проживання, та роботи з батьками дітей даної категорії, кожний класний керівник 1-9 класів на початку вересня складає соціальний паспорт класу, у якому зазначені категорії дітей, які потребують максимальної уваги з боку педагогічних працівників та дорослих.

      Усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, ВПО, діти загіиблих військовослужбовців, діти учасників бойових дій, діти з інвалідністю, з багатодітних та малозабезпечених родин родин були забезпечені підручниками та гаджетами для діистанційного навчання.

      Протягом 2023/2024 навчального року постійно проводилися зустрічі з опікунами, з метою контролю виконання їх обов’язків, проводилися індивідуальні консультації. Усі опікуни були ознайомлені з їх обов’язками згідно «Правил опіки і піклування», затверджених 26.05.1999р. №34/166/88, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 17.06.1999р.

     Більшість дітей пільгових категорій відвідували спортивні секції, гуртки, брали участь в позашкільних заходах. Ця категорія дітей була під постійною увагою класних керівників та адміністрації закладу.

Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності

        Педагогічні працівники закладу освіти неухильно дотримуються норм академічної доброчесності і власним прикладом демонструють важливість дотримання норм академічної доброчесності у освітній діяльності.

         Педагогіка партнерства  в Запорізькій гімназії №20  запроваджена на основі  затвердженого наказом і ухваленого рішенням педагогічної ради від 31.12.2021 №09  Положення про академічну доброчесність,  у якому  чітко  сформульовані шляхи досягнення  академічної доброчесності, заходи з попередження та виявлення фактів порушення етики доброчесності, визначено види відповідальності за порушення АД, визначено  повноваження комісії , яка  розслідує порушення АД серед учасників освітнього процесу.

      Керуючись ст.42 Закону України «Про освіту», згідно з Річним планом Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області, схваленим рішенням педагогічної ради від 31.08.2023 №1, затвердженим наказом по закладу освіти від 31.08.2023 №72р «Про введення в дію рішень педагогічної ради», наказом по закладу освіти від 06.09.2023 № 96р «Про організацію роботи з питань академічної доброчесності у ЗОШ №20 екологічного профілю у 2023/2024 навчальному році», з метою дослідження питання щодо дотримання норм та принципів академічної доброчесності педагогічними працівниками закладу освіти, з 15.01. по 17.01.2024 року було проведено опитування педагогічних працівників.

         Опитування здійснювалося методом анкетування за допомогою Google платформи (Forms). Всього опитування пройшли 30 педагогів закладу.

         За результатами анкетування встановлено:

  1. Чи знайомі Ви з поняттям «академічна доброчесність»?
  • Так – відповіли 100% респондентів;
  • Ні – 0%
  1. Чи є у закладі освіти Положення про академічну доброчесність?
  • Так – відповіли 100% респондентів;
  • Ні – 0%
  1. Дайте правильне визначення поняттю: сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання або наукових (творчих) досягнень.
  • Відповідальність – 0%;
  • Академічна доброчесність – відповіли 100% респондентів;
  • Формування громадянської культури – 0%
  1. Які прояви академічної недоброчесності Ви знаєте? (Передбачено декілька варіантів відповідей): 
  • академічний плагіат – 76% респондентів;
  • самоплагіат – 43% респондентів;
  • необ'єктивне оцінювання  - 40% респондентів;
  • фальсифікація – 76% респондентів;
  • хабарництво (корупція) – 66% респондентів;
  • фабрикація – 73% респондентів;
  • невиконання освітньої програми  - 6% респондентів;
  • списування – 67% респондентів;
  • імітація – 36% респондентів.
  1. Чи перевіряєте Ви свої наукові праці (наприклад: статті, доповіді, тези доповідей, інші праці) на запозичення (плагіат)? 
  • Так – 53% респондентів;
  • Іноді – 36% респондентів;
  • Ні – 10% респондентів.
  1. Перевірка Вами своїх наукових праць на запозичення (плагіат) здійснюється з метою: 
  • уникнення відповідальності – 0%;
  • самоконтролю – 10%;
  • дотримання встановлених законодавчих вимог щодо перевірки наукових праць на запозичення (плагіат) – 90% респондентів.
  1. Оберіть ті процедури, які Ви особисто використовуєте у процесі написання наукових праць:
  • завжди опрацьовую доступні матеріали, аналізую, цитую із зазначенням відповідного літературного джерела – 93% респондентів;
  • перефразовую чужий текст власними словами без посилань на літературні джерела – 3% респондентів;
  • копіюю текст з інтернету та використовую його як власний без посилань на літературні джерела – 3% репондентів;
  • частково здійснюю переклад текстів з іноземної мови на українську без зазначення літературного джерела – 3% респондентів;
  • інше – 0%.
  1. Що саме Ви робите для забезпечення академічної доброчесності в своїй професійній діяльності?
  • При використанні інформації завжди вказую використане джерело – 93% респондентів;
  • унеможливлюю списування (добираю відповідні завдання, застосовую індивідуальні варіанти завдань) – 56%;
  • оцінюю результати навчання учнів об’єктивно і неупереджено – 50%;
  • вказую колегам на плагіат в їхніх матеріалах – 3%;
  • не вважаю за потрібне щось робити – 0%;
  • інше – не завжди вказую, бо в матеріалах є вже зазначений автор або посилання на сайт – 3% респондентів.
  1. Чи ставали Ви жертвою недоброчесних дій колег по відношенню до Вашої наукової праці (Ваші матеріали використовувалися без покликання на Вас, як автора праці)? 
  • Так – 10% респондентів;
  • Іноді – 7% респондентів;
  • Ні  -83% респондентів.
  1. Чи відомі Вам випадки плагіату серед  науково-педагогічних працівників?
  • Так – 20% респондентів;
  • Ні – 80% респондентів.
  1. Якщо Ви зустрічались із академічною недоброчесністю  серед здобувачів освіти, які, на Вашу думку, причини її виникнення? (Можливо обрати декілька варіантів відповідей).
  • Обмежений доступ до необхідної інформації – 13% респондентів;
  • Порушення принципів академічної взаємодії – 56%  респондентів;
  • Необхідність виконання великого обсягу письмових робіт – 23% респондентів;
  • Повторюваність тем письмових робіт – 6% респондентів;
  • Відсутнє покарання за плагіат – 43% респондентів;
  • Відсутність чітких правил з написання письмових робіт та системи їх оцінювання – 26% респондентів;
  • Інше – 0%.
  1.  Що Ви робите для того, щоб запобігати випадкам порушень академічної доброчесності серед учнів (списування, плагіат, фальсифікація тощо)? (можливо обрати декілька варіантів відповідей).
  • Знайомлю учнів з основами авторського права – 40% респондентів;
  • Проводжу бесіди щодо дотримання академічної доброчесності – 83% респондентів;
  • Даю такі завдання, які унеможливлюють списування – 60% респондентів;
  • Використовую методичні розробки для формування основ академічної доброчесності – 20% респондентів;
  • Вважаю це зайвим – 0%;
  • Інше - довести списування, в більшості випадків не можливо особливо під час дистанційного навчання. Бесіди ведуться дуже часто . Змін немає. Прикладом тут може бути 7-Б в більшості випадків діти списують та не прислухаються – 3%.
  1. Ваші пропозиції щодо підвищення рівня академічної доброчесності в закладі освіти:
  • систематично надавати вимоги та критерії оцінювання до кожної роботи, унеможливлювати використання ГДЗ учнями через нестандартне індивідуалізоване використання матеріалів підручника;
  • проводити регулярні бесіди із здобувачами освіти та батьками;
  • виховувати у здобувачів освіти самостійність,творчий підхід,індивідуальність у виконанні завдань;
  • добирати індивідуальні завдання, унеможливлювати списування для учнів, вчителям при використанні чужих робітвказувати джерело й авторів;
  • ознайомлення учнів з основами авторського права. Проводження бесід щодо дотримання академічної доброчесності. Надання учням завдань, які унеможливлюють списування;
  • більше проводити заходів задля популярізації питання академічної доброчесності;
  • більш практичних вебінарів;
  • запровадити сувору систему покарань за недотримання принципів академічної доброчесності;
  • більше проводити заходів задля популяризації питання академічної доброчесності, забезпечити безперервний зворотній зв'язок зі здобувачами освіти;
  • налагодити зв'язок вчителів предметників і здобувачів освіти. Донести до дітей, що спитати не соромно. Виділи окремий час (урок) для роботи над помилками, для обговорення не зрозумілого завдання чи задачі;
  • провести тиждень академічної доброчесності;
  • уникнення конфлікту інтересів між вчителями і учнями;
  • систематично працювати з дітьми з цієї теми;
  • розглянути випадок недотримання академічної доброчесності як приклад;
  • пропозиції щодо підвищення рівня академічної доброчесності варто виокремити: більше проводити заходів популяризації питання; залучати батьків до співпраці; встановити єдині вимоги; системно працювати з темою доброчесності;
  • вчителі мають демонструвати якості доброчесності на своєму прикладі. Встановлювати єдині вимоги й покарання;
  • давати завдання з урахуванням навантаження та доступності матеріалу, аби дитина не мала намір одразу до списати, а самостійно знаходила шляхи вирішення завдання;
  • в нашому закладі на належному рівні ведеться робота щодо дотримання працівниками академічної доброчесності;
  • потрібно дотримуватись встановлених законодавчих вимог і встановити відповідальність за їх порушення;
  • систематичне проведення просвітницької діяльності щодо дотримання принципів академічної доброчесності серед учасників освітнього процесу.          

Проаналізувавши результати опитування педагогічних працівників, можна зробити висновок, що більшість педагогічних працівників в закладі освіти розуміють поняття «академічна доброчесність» та дотримуються принципів академічної доброчесності. Вчителі на належному рівні володіють інформацією щодо об’єктивного стану системи академічної доброчесності у закладі освіти. Також педагогами застосовуються всі можливі заходи для того, щоб уникнути академічної недоброчесності серед учасників освітнього процесу.

       В рамках організації просвітницької роботи серед учнів щодо дотримання принципів академічної доброчесності проведено наступні заходи:

  • Класні учнівські збори (8-9 класи) «Чесність – найважливіша умова успішного навчання. Створення правил чесного навчання».
  • Диспут (6-8 класи) «Твої знання – твій капітал».
  • Словникові хвилинки з питань академічної доброчесності (3-9 класи) «Що таке плагіат, списування?»
  • Живий мікрофон (початкові класи) «Працелюбність – основа академічної доброчесності».
  • Практичне заняття (9-ті класи) «Як підготувати реферат: від теорії до практики або шукаємо, оформлюємо, пишемо».
  • Інформаційні хвилинки під час навчальних занять з означеної теми.
  • Учнівський всеобуч «Особливі вимоги при цитуванні».
  • Вивчення основ академічного письма (шляхом формування етичних принципів доброчесності під час освітнього процесу – наскрізно).

        Для методичної підтримки педагогічних працівників організовано проведення різноманітних тематичних заходів:

  • Цикл матеріалів «Крок до взаємодії: антикорупційні інструменти для роботи з молоддю» (самостійне опрацювання).
  • Тематичне засідання педагогічної ради «Академічна доброчесність як запорука якісної освіти та сталого розвитку»
  • Методичний практикум «Виховуємо академічну доброчесність в школі».
  • Проблемний педагогічний діалог «Академічна доброчесність: вимоги сумління чи законодавства?»
  • Методичний діалог «Академічна доброчесність – шлях до успіху».

Також педагогічні працівники протягом навчального року підвищили

 свою кваліфікацію щодо питань академічної доброчесності:

  • Онлайн курс для вчителів «Академічна доброчесність» (4 години) – 16 педпрацівників. Студія онлайн освіти EdEra.
  • Платформа НАЗК. Онлайн курс «Прозора школа: як побудувати доброчесне середовище» - 3 педпрацівники.

Перспективи та потреби у вдосконаленні системи педагогічної діяльності педагогічних працівників

  • з позицій дитиноцентризму та особистісно орієнованого освітнього процесу практикувати індивідуальні освітні траєкторії в роботі з різними віковими категоріями;
  • педагогічним працівникам закладу освіти активніше презентувати власний професійний досвід через публікації, персональний блог, проведення майстер-класів тощо;
  • активізувати роботу педагогічних працівників щодо залучення здобувачів освіти до активної науково-дослідницької, інноваційної діяльностей.

1.4. Управлінські процеси

             У 2023/2024 навчальному році управління закладом освіти здійснювалось  відповідно  до Статуту закладу освіти,  річного плану роботи школи, стратегії розвитку закладу освіти, плану внутрішньошкільного контролю,  планів виховної роботи закладу та  класних керівників, де чітко окреслено місію закладу –   створення організаційних, науково-методичних, інформаційних, ресурсних умов, які сприятимуть всебічному розвитку особистості, задоволенню інтелектуальних, творчих, емоційних та соціальних потреб; забезпеченню науково-практичної підготовки талановитої молоді, виховання молоді активними  громадянами країни.

           Управління  закладом було спрямовано на  здійснення державної політики в галузі освіти, збереження мережі учнів та класів, створення належних умов для навчання і виховання, удосконалення змісту освітнього процесу, впровадження нових освітніх, в тому числі дистанційних та змішаних технологій навчання, впровадження індивідуальних форм навчання (сімейна, екстернат).

                  Ефективність управління школи забезпечувалася плануванням роботи.

                  Доцільність і оперативність управлінських рішень адміністрації школи базувалися на аналітичних даних, отриманих в ході внутрішньошкільного контролю, рішень педагогічної ради та батьківської громади.

         Управління Запорізькою гімназією №20 здійснювалося за системою, яка включала наступні елементи:

  • методичні наради, на яких вивчались законодавчі, нормативні та інструктивні документи;
  • чіткий розподіл обов’язків між працівниками закладу;
  • делегування деяких адміністративних повноважень профспілковому комітету;
  • організація документообігу вчасно, згідно зі встановленими термінами.

           Для здійснення самооцінювання якості освітньої діяльності у закладі освіти розроблена внутрішня система забезпечення якості освіти (протокол засідання педагогічної від 31.12.2021 №09), що включає критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників та здобувачів освіти, управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти, систему та механізм забезпечення академічної доброчесності, інклюзивного навчання тощо.   

    Штат педагогічних працівників сформовано, вакансії заповнюються вчасно, усі педагогічні працівники працюють за фахом. Протягом 2023/2024 н. р. заклад освіти був забезпечений кадрами на 100%. Керівництво закладу освіти проводить кадрову політику з урахуванням освітньої програми. Заклад освіти застосовує та раціонально використовує засоби матеріального і морального заохочення. Керівництво сприяє підвищенню     кваліфікації     педагогічних     працівників,   атестації,     сприяє     постійному професійному вдосконаленню педагогів. Мотивує педагогів до самоаналізу власної педагогічної діяльності. Керівництво закладу заохочує педагогічних працівників до розроблення різноманітних інформаційних освітніх ресурсів та допомагає їх оприлюднювати. Принцип людиноцентризму, а також дотримання прав учасників освітнього процесу закріплені в основних документах закладу освіти: статуті, освітній програмі, правилах поведінки, правилах внутрішнього розпорядку. Учасники освітнього процесу ознайомлені зі своїми правами та обовязками, вважають їх справедливими та доречними. Керівництво закладу освіти вчасно реагує на порушення прав і обов’язків учасників освітнього процесу, приймає відповідні рішення та аналізує їх виконання. Керівництво закладу освіти відкрите до діалогу з учасниками освітнього процесу, постійно сприймає та враховує їхні пропозиції.

       У закладі освіти спостерігається ефективна співпраця та комунікація між керівником та його заступниками, іншими працівниками. Налагоджено канали комунікації керівництва з іншими учасниками освітнього процесу.

Для успішної роботи та конструктивної взаємодії здобувачів освіти, їх батьків, педагогічних та інших працівників закладу важливе значення має створення сприятливого психологічного клімату у колективі. Психологічний клімат у закладі освіти є визначальним чинником для створення комфортних умов для здобувачів освіти та педагогічних працівників.

         Однією з важливих складових управлінського процесу є безумовне виконання вимог статті 30 Закону України «Про освіту», яка визначає перелік обов’язкової інформації, яку закладповинен оприлюднювати. У нашому закладі активно функціонує офіційний сайт, де є відкритий доступ до вищезгаданої публічної інформації, що знаходиться у рубриці «Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти». Сайт закладу постійно оновлюється, висвітлює події, які відбуваються у житті закладу, є помічником та одним із інструментів організації дистанційного навчання. Життя закладу освіти висвітлюється також на офіційній Fасеbоок-сторінці, що є більш популярною серед учнів та батьків.

Керівництво закладу освіти забезпечує проведення освітніх та інформаційних заходів спрямованих на формування в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції. Анкетування свідчить про належну організацію роботи в школі серед учасників освітнього процесу щодо непримиренного ставлення до корупції.

Пріоритетні напрями розвитку закладу освіти, організації та вдосконалення освітнього процесу в 2024/2025 навчальному році

           З метою реалізації положень Конституції України, виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Державного стандарту початкової освіти, Державного стандарту базової середньої освіти, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, Плану заходів на 2017—2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» та інших законодавчих та нормативно-правових документів з питань виконання законодавства України в галузі «Освіта»,  створення умов для забезпечення доступу громадян до якісної освіти,  вдосконалення культурних і національних освітніх прав і запитів усіх громадян, утвердження високого статусу педагогічних працівників у суспільстві, роботу педагогічного колективу та організацію освітньої діяльності Запорізької гімназії №20 Запорізької міської ради в  2024/2025  навчальному році спрямувати на:

  • виконання  державних законів та нормативних документів;
  • продовження реформи загальної середньої освіти відповідно до Концепції «Нова українська школа»;
  • впровадження у 5-7 класах нового Державного стандарту базової середньої освіти (далі – Державний стандарт);
  • вдосконалення професійних компетентностей для роботи в умовах дистанційного та змішаного навчання;
  • забезпечення системи роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу;
  • створення умов для рівного доступу до якісної освіти;
  • реалізацію навчального плану;
  • посилення національно-патріотичного виховання, формування громадянської позиції;
  • просвіту з питань особистої безпеки; організацію освітньої діяльності здобувачів освіти та способів побудови зворотного зв’язку в умовах очної, дистанційної, змішаної форм навчання; психологічні аспекти організації освітнього процесу в умовах воєнного/післявоєнного стану.

  1. ЗА НАПРЯМОМ «ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ»
    1. Здійснити додаткові заходи щодо створення сучасного мотивуючого освітнього простору (за можливості, в разі додаткового фінансування):
  • облаштування території спортивного майданчику (спортивна доріжка, футбольне, волейбольне, баскетбольне поля);
  • облаштування місць для відпочинку на території внутрішнього подвір’я;
  • облаштування належних приміщень для кімнати відпочинку та роботи вчителів (учительська), ресурсної кімнати; для облаштування місць відпочинку в рекреаціях потрібні меблі, матеріали для оздоблення, пуфи тощо;
  • забезпечення відповідності сучасним вимогам освітніх програм предметні кабінети (меблі, мультимедійна та комп’ютерна техніка, обладнання, інвентар, наочно-дидактичний матеріал тощо);
  • оновлення компютерного обладнання в кабінетах інформатики;
  • забезпечення комп’ютерного обладнання ліцензійними антивірусними програмами;
  • забезпечення будівлі закладу освіти пандусом для безбар’єрного доступу осіб з інвалідністю.
    1. Вжити додаткових заходів щодо безпеки:
  • звернутись до засновника щодо встановлення огорожі подвір’я закладу перед центральним входом.

  1. ЗА НАПРЯМОМ

           «СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ЗНАНЬ»

    1. Розробити критерії оцінювання навчальних досягнень учнів при використанні інших, крім класно-урочної, форм організації освітнього процесу та форм роботи з учнями: дистанційного, змішаного навчання;
    2. вважати обов’язковим оприлюднення критеріїв оцінювання;  
    3. впроваджувати  самооцінювання і взаємооцінювання учнів та отримання постійного зворотного зв’язку від учнів у процесі оцінювання;
    4. Розвивати критичне мислення учнів;
    5. Урізноманітнювати форми роботи використання вчителями для впровадження формувального оцінювання в освітньому процесі;
    6. Забезпечити розвиток відповідального ставлення до навчання шляхом:
  • активізації участі учнів в організації своєї навчальної діяльності;
  •  наявності чітких критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів;
  •  зосередження освітнього процесу на оволодіння учнями ключовими компетентностями, а не на відтворенні інформації;
  •  можливості вибору учнями власної освітньої траєкторії;
  •  заохочення і позитивного оцінювання роботи учня;
  •  надання конструктивного зворотного зв’язку на роботи учнів, їхні результати навчання.

  1. ЗА НАПРЯМОМ

                  «ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНОСТЬ ПРАЦІВНИКІВ»

    1. педагогічним працівникам вдосконалювати професійні компетентності для роботи в умовах дистанційного та змішаного навчання;
    2. вчителям під час проведення навчальних занять здійснювати наскрізний процес виховання, поєднувати виховний процес із формуванням ключових компетентностей та наскрізнихумінь учнів, акцентувати увагу на:
  • Повазі гідності, прав і свобод людини.
  • Морально-етичному вихованні.
  • Розвитку громадянської свідомості та відповідальності.
  • Розвитку навичок критичного мислення.
  • Розвитку навичок співпраці та командної роботи.
  • Формуванні здорового та екологічного способу життя.
    1. Створювати умови особистісно орієнтованого навчання:
  • відмова від орієнтації освітнього процесу на пересічного школяра;
  • обов’язкове максимально можливе врахування інтересів кожної дитини;
  • підхід до дитини як до особистості;
  • забезпечення свободи і прав дитини в усіх проявах її діяльності;
  • урахування вікових, індивідуальних та психофізичних особливостей дитини, її життєвого досвіду;
  • забезпечення можливості учню вільно висловлювати свою думку;
  • забезпечення партнерських стосунків між вчителем і дитиною.
    1. Неухильно дотримуватись принципів академічної доброчесності та власним прикладом демонструвати важливість дотримання норм академічної доброчесності у педагогічній діяльності (посилання на джерела, які використовуються в роботі, справедливе оцінювання навчальних досягнень учнів, підбір завдань, які відповідають віковим можливостям учнів);
    2. Інформувати учнів про необхідність дотримання академічної доброчесності: під час проведення навчальних занять, у позаурочних заходах, за допомогою наочної інформації (наголошувати на дотриманні таких якостей, як старанність, самостійність у навчанні, відповідальність за свої рішення, чесність здобуття оцінок тощо);
    3. Інформувати батьків про необхідність дотримання академічної доброчесності (скажімо, придбання дітям збірників готових домашніх завдань, виконання за дітей домашніх завдань, практичних робіт є безпосереднім порушенням принципів академічної доброчесності);
    4. Спрямовувати зміст завдань під час проведення навчальних занять на творчу та аналітичну роботу учнів, ставити проблемні питання, на які немає готової відповіді в підручнику чи інших джерелах;
    5. Враховувати під час атестації та моніторингів педагогічної діяльності педагогічних працівників відповідність професійному стандарту вчителя;
    6. Визначати (шляхом самооцінки) відповідно до кваліметричної моделі, під час атестації та моніторингів відповідність педагогічних працівників професійному стандарту вчителя.

  1. ЗА НАПРЯМОМ

              «УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ»

    1. Управлінські рішення приймати з урахуванням пропозицій учасників освітнього процесу. Посилити залучення всіх учасників освітнього процесу до розроблення внутрішніх документів, планів, заходів.
    2. З метою забезпечення інформаційної відкритості закладу освіти, забезпечувати своєчасність розміщення інформації на вебсайті закладу.

       Таким чином, зазначаємо, що робота у 2023/2024 н.р. через введення  воєнного стану не була реалізована повною мірою, але більшість поставлених завдань  виконано  повністю. Слід визначити, що ця більшість завдань, які були поставлені, вирішились успішно. Педагогічний колектив на основі аналізу та структурування  проблем,що виникають,  вміє вистроїти перспективи розвитку у зв’язку з рівнем вимог сучасного етапу розвитку суспільства.

 

 

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.