Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ Запорізької гімназії №20

Дата: 15 лютого 2024 о 11:15
Автор: Паніна С. С.

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення педагогічної ради

Запорізької загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів №20 екологічного профілю

Запорізької міської ради

Запорізької області

від 06.01.2020 №1

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ

Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

№20 екологічного профілю Запорізької міської ради

Запорізької області

на 2020-2024 роки

м.Запоріжжя

2020

ПАСПОРТ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ОСВІТИ

1. Назва: Стратегія розвитку освіти Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області на 2020-2024 роки (далі – Стратегія).

2. Підстава для розроблення: Необхідність удосконалення якості освітніх послуг, які надає заклад, вироблення освітньої та наукової стратегії з урахуванням якісних змін у державі.

3. Нормативно-правова база: Конституція України, Закон України «Про освіту»; Закон України «Про загальну середню освіту»; Національна стратегія розвитку освіти в Україні на період до 2021 року, затверджена Указом Президента України від 25.06.2013 № 344; Указ Президента України «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» від 30.09.2010 № 926; Указ Президента України «Про заходи щодо розв’язання актуальних проблем осіб з обмеженими фізичними можливостями» від 19.05.2011 № 588; Державна національна програма «Освіта: Україна ХХІ століття»; Національна доктрина розвитку освіти; Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти; Положення про освітній округ; Методичні рекомендації щодо складення регіональних планів створення освітніх округів та модернізації мережі професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі шкіл-інтернатів, затверджені розпорядження КМУ від 5.09. 2012 № 675-р; Положення про міжшкільний навчально-виробничий комбінат; Концепція державної системи професійної орієнтації населення (постанова КМУ від 17.09. 2008 № 842); Концепція розвитку інклюзивної освіти (наказ МОН України від 01.10.2010 № 912); Галузева концепція розвитку неперервної педагогічної освіти (наказ МОН України від 14.08.2013 № 1176); Порядок організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах (постанова КМУ від 15.08.2011 № 872); Положення про дистанційне навчання, затверджене наказом МОН від 25.04.2013 № 466, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30.04.2013 № 703/23235.

4. Розробник: адміністрація ЗОШ №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області.

5. Мета: створення безпечного комфортного сучасного освітнього середовища для забезпечення доступної та якісної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості й потреб держави в змінюваних соціально-економічних умовах; інтеграція школи в єдиний освітній простір м. Запоріжжя; забезпечення ефективного управління розвитком загальноосвітнього закладу на основі та із залученням новітніх досягнень науки і техніки.

6. Завдання стратегії 

- Забезпечення умов для всебічного гармонійного розвитку особистості кожного учня в умовах, що гарантують здоров’я, захист прав всіх учасників навчально-виховного процесу, їх психологічну і фізичну безпеку.

-Формування екологічної культури та етики учнів як один з пріоритетних напрямків освіти для сталого розвитку

-Впровадження здоров’язберігаючих технологій в освітній процес.

-Створення інноваційної виховної системи закладу освіти для формування громадянської самосвідомості, відповідальності за долю Батьківщини,  прилучення дітей до загальнолюдських цінностей, формування в них правил поведінки, адекватного цим цінностям та надання їм можливості самореалізації та творчого розвитку.

-Підтримка дітей і молоді з особливими потребами, забезпечення рівного доступу до якісної освіти.

-Створення умов для неперервного підвищення кваліфікації педагогічних працівників, обміну їх досвідом у відповідності до вимог інформаційно-технологічного суспільства і змін, що відбуваються у соціально-економічній, духовній та гуманітарній сферах.

-Запровадження освітніх інновацій, інформаційно-комунікаційних педагогічних технологій.

- Створення інноваційної моделі управління школою, що базується на вибудуванні демократичних комунікацій, ділового партнерства,  визнання унікальної цінності особистості учасників освітнього процесу із широким застосуванням інформаційно-комунікаційних та  хмарних технологій

-Забезпечення консолідації та взаємодії соціальних і наукових партнерів із метою інтенсифікації розвитку й удосконалення освітнього середовища. ·

-Розвиток міжрегіонального та міжнародного партнерства.

6. Термін реалізації програми : січень 2020 – грудень 2024 років.

7. Ресурсне забезпечення  Підвищення кваліфікаційного рівня педагогів закладу освіти.

Залучення фахівців вищих навчальних закладів, державних та громадських організацій у якості консультантів.

Перехід до проєктного управління на основі освітнього  моніторингу.

Розробка та реалізація механізмів залучення додаткових фінансових і матеріальних ресурсів (цільових соціальних проєктів, інвестицій, благодійних внесків тощо);

Підвищення ефективності використання бюджетних та позабюджетних коштів;

7. Очікувані результати виконання:

-Забезпечення умов для здобуття сучасної, доступної та якісної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості й потреб держави.

-Підвищення рівня професійної компетентності педагогів (психолого-педагогічними знаннями та вміннями, володіння прийомами індивідуалізації навчання та виховання учнів).

-Підвищення рівня навчальних досягнень учнів.

-Підвищення рівня інформованості учнів, умотивованості до власного розвитку і постійної освіти, здатності творчо мислити, громадянської активності

-Підвищення якості вихованості школярів та розбудова толерантного комфортного середовища для самореалізації, соціалізації та само актуалізації кожної дитини.

-Розвиток особистої відповідальності за стан довкілля на місцевому регіональному, національному і глобальному рівнях, вміння прогнозувати особисту діяльність і діяльність інших людей та колективів;

-Створення позитивного іміджу школи в соціумі міста, підвищення її конкурентоздатності.

8. Контроль за виконанням:  Контроль за виконанням Стратегії здійснює колегіальний орган управління школою – Педагогічна рада. Контрольний період поділяється на проміжний (щорічне звітування) і підсумковий (листопад 2024 року).

Звітування здійснюється за всіма завданнями та проєктами Стратегії за розробленими критеріями. Критерії можуть зазнати змін за умови  нормативних, економічних та соціальних змін, які суттєво вплинули на розвиток та функціонування навчального закладу.

Проєкти

  1. Створення комфортного освітнього середовища «Комфортна школа»
  2. Створення системи дистанційної підтримки учнів «Школа другої зміни»
  3. Формування екологічної компетентності: відповідаємо за стан довкілля
  4. Соціалізація особистості учня: шкільне самоврядування
  5. Енергоефективна школа: формування економного ставлення учнів до енергоресурсів
  6. Методичний кабінет у «хмарі»: інноваційна додаткова система методичної роботи.
  7. Управління через моделювання: створення інноваційної моделі управління школою.

СТРАТЕГІЯ  РОЗВИТКУ

Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області

(2020-2024 рр.)

І. ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА ПРО ЗАКЛАД ОСВІТИ

1.1 Вступ.

         Стратегія розвитку Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області є нормативно-управлінським документом, який визначає освітню стратегію розвитку закладу, регулює діяльність педагогічного колективу, спрямовану на підвищення якості освіти згідно з провідними державними документами, а також з урахування освітніх потреб соціуму.

Нормативно-правову основу Стратегії розвитку освіти ЗОШ №20 екологічного профілю складають Конституція України, Закон України «Про освіту»; Закон України «Про повну загальну середню освіту»; Національна стратегія розвитку освіти в Україні на період до 2021 року, затверджена Указом Президента України від 25.06.2013 № 344; Указ Президента України «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» від 30.09.2010 № 926; Указ Президента України «Про заходи щодо розв’язання актуальних проблем осіб з обмеженими фізичними можливостями» від 19.05.2011 № 588; Державна національна програма «Освіта: Україна ХХІ століття»; Національна доктрина розвитку освіти; Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти; Методичні рекомендації щодо складення регіональних планів створення освітніх округів та модернізації мережі професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі шкіл-інтернатів, затверджені розпорядження КМУ від 5.09. 2012 № 675-р; Положення про міжшкільний навчально-виробничий комбінат; Концепція державної системи професійної орієнтації населення (постанова КМУ від 17.09. 2008 № 842); Концепція розвитку інклюзивної освіти (наказ МОН України від 01.10.2010 № 912); Галузева концепція розвитку неперервної педагогічної освіти (наказ МОН України від 14.08.2013 № 1176); Порядок організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах (постанова КМУ від 15.08.2011 № 872); Положення про дистанційне навчання, затверджене наказом МОН від 25.04.2013 № 466, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30.04.2013 № 703/23235.: Програма розвитку освітньої системи м.Запоріжжя на 2017 – 2022 роки.

Підставою для розроблення стратегії стали економічні, технологічні, політичні, соціальні зміни, які відбулися в Україні в останні роки і призвели до зміни вимог до випускників шкіл, що не могло не позначитися на запитах та потребах споживачів освітніх послуг. Входження України у європейськийі світовий освітній простір вимагає проведення модернізації змісту освіти в контексті її відповідності сучасним потребам. Передусім вагомого значення набуває середня освіта – центральна ланка в освітній системі будь-якої країни та основа для успішного здобуття освіти наступних рівнів й самоосвіти протягом усього життя. У відповідності до кардинальних змін, задекларованих програмами розвитку обласної та міської освітніх систем виникає необхідність удосконалення якості освітніх послуг, які надає заклад, вироблення нової освітньої та наукової стратегії з урахуванням зазначених вище причин.

Стратегія передбачає взаємодію з діючими регіональними, районними та міськими програмами з питань освіти, дитинства та молоді.

Запорізька загальноосвітня школа №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області знаходиться у комунальній власності Запорізької міської ради.

Засновником і власником навчального закладу є Запорізька міська рада. За дорученням засновника Територіальний відділ освіти Вознесенівського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради здійснює фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі, інженерні комунікації, обладнання, встановлює статус та мікрорайон обов’язкового обслуговування, організує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування учнів.

Територіальний відділ освіти Вознесенівського району орієнтує діяльність школи, визначає становлення освітньої системи, навчання і виховання дітей, розвитку і модернізації навчального закладу у відповідності специфіки районної освітньої системи та на задоволення потреб районного контингенту учнів.

У свою чергу, Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20 екологічного профілю є відкритою соціально-педагогічною системою, тому орієнтується у своїй діяльності на задоволення потреб соціуму і відповідно до орієнтирів районного, міського та обласного управлінь освіти.

1.2 Соціальний портрет Вознесенівського району.

Вознесенівський район є центральним адміністративним районом м.Запоріжжя, на його території розташовано більшість адміністративних установ, зокрема Запорізька обласна рада, Запорізька обласна державна адміністрація та Запорізька міська рада. Район є також одним з найбільших індустріальних районів, у якому зосереджена чверть усіх промислових підприємств.

Разом з цим, тут знаходяться зони активного відпочинку та переважна більшість культурних установ – парки, пляжі, театри, будинки культури, кінотеатри, палац спорту, цирк, острів Хортиця та Мала Хортиця, відомі численними археологічними та історичними пам'ятками.

Це знаходить своє відображення у характеристиці оточення школи, її соціуму. Населення району переважно складають працівники виробничої сфери та сфери обслуговування.

На території району функціонує потужна освітня система, в яку входить Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Запорізької обласної ради, Запорізький державний медичний університет, Запорізький електротехнічний коледж Запорізького національного технічного університету, Запорізький будівельний коледж, Запорізький металургійний коледж Запорізької державної інженерної академії, Запорізьке музичне училище ім. П. І. Майбороди, 19 шкіл, 2 інтернати, 23 дошкільних навчальних закладів, 7 бібліотек.

Таким чином, потужність Вознесенівського району надає певні можливості для проведення культурно-просвітницьких, спортивних заходів, виховної роботи, підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

Одною з актуальних проблем Вознесенівського району є питання покращення екологічної ситуації. Таким чином, загальноосвітня школа №20 екологічного профілю є важливою складовою освітньої системи району.

1.3 Загальна інформація про школу

Юридична адреса навчального закладу: 69091, м.Запоріжжя, бульвар Шевченка, б.49.

Дата заснування: 1960 рік.

За роки існування школа активно удосконалювалася і сьогодні працює як загальноосвітній навчальний заклад екологічного профілю з поглибленим вивченням біології та хімії (8-й клас), профільним навчанням за  біолого-хімічним (10-11-ті класи) профілем.

Загальноосвітня школа № 20 має такі установчі документи:

Статут(затверджено наказом департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради від 30.10.2013року № 629р, дата реєстрації 06.11.2013 року № 11031050006010910),

Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (серія А00 № 204101, зареєстровано виконавчим комітетом Запорізької міської ради 22.04.1999 року,

№ 1 103 120 0000 010910).

Довідка про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (серія АА № 814450, видана 20.11.2013 реєстраційною службою Запорізького міського управління юстиції).

Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою(серія ЯЯ № 121681, Запорізька міська рада, Запорізьке міське управління земельних ресурсів 12.12.2007 року № 030726100093),

1.4 Характеристика контингенту учнів.

Останні три роки контингент учнів ЗОШ №20 екологічного профілю зберігається на стабільному рівні :

2017 рік – 17 класів, 405 учні;

2018 рік – 18 класів, 448 учнів;

2019 рік – 18 класів, 440 учні.

Ступінь навчання Рік

Кількість

учнів

2017

2018

2019

1-4 класів

166

203

172

5-9 класів

205

203

215

10-11 класів

34

42

53

ВСЬОГО

405

448

440

Спостерігається деяка тенденція збільшення загальної кількості учнів, не зважаючи на складну демографічну ситуацію, що підтверджено зменшенням загальної кількості мешканців Вознесенівського району.

Однак, демографічна проблема несе і позитивні моменти, що впливають на технічне підвищення комфортності освіти: можливість навчання дітей в одну зміну, зменшення наповнюваності класів:

Рік

Кількість класів

Середня наповнюваність

2017

17

25,5

2018

18

24,9

2019

18

23,5

1.5 Організація освітнього процесу

Робочий навчальний план загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю складається відповідно до нормативних документів.

Структура навчального року. Робота Загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю проводиться за п’ятиднним навчальним тижнем.

Тривалість уроків встановлено відповідно до вимог Закону України « Про загальну середню освіту»: у перших класах – 35 хв.; для 2-4 класів – 40 хв.; 5-11 класах – 45 хвилин. Тривалість перерв – 10 хвилин і дві перерви – 20 хвилин. Навчальний процес проходить в одну зміну з 08:00 до 15:30. Мова навчання – українська.

Навчальний рік починається 1 вересня святом День знань і закінчується не пізніше 1 липня. Навчальні заняття організуються за семестровою системою: І семестр – з 1 вересня по 24 грудня; ІІ семестр – з 10 січня по 27 травня.

Закінчується навчальний рік проведенням навчальних екскурсій у 1-4 класах, навчальних екскурсій та практики у 5-8 і 10 класах. Підсумкового оцінювання навчальних досягнень учнів усіх класів та державної підсумкової атестації випускників початкової, основної і старшої школи.

Впродовж навчального року для учнів проводяться канікули: осінні  - останній тиждень жовтня; зимові – останній тиждень грудня – до 10 січня; весняні – останній тиждень березня.

Навчальні екскурсії та навчальна практика організуються з 30 травня по 2 червня(4 дні) – для учнів 1-4 класів( не більше як 3 години на день); з 30 травня по 10 червня(10 днів для учнів 5-6 класів по 3 години на день; 7-8 класів по 4 години; 10 класів  - по 5 годин на день.

Окремі види практичних занять( навчальні екскурсії, спостереження за природою, практичні роботи на місцевості тощо) для учнів 1-8 і 10 класів можуть проводитися під час навчального року.

У випускних 4-х, 9-х та 11-х класах проводиться державна підсумкова атестація навчальних досягнень учнів відповідно до Положення про державну підсумкову атестацію.

Гранична наповнюваність класів встановлюється відповідно до Закону України « Про загальну середню освіту». Мінімальна наповнюваність груп для факультативних занять становить 8 учнів. Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 20.02. 2002 р. № 128.

Структура школи №20 екологічного профілю відповідає нормативним документам і складається з трьох підрозділів: «Початкова школа», «Основна школа» і «Старша школа».

«Початкова школа» (чотирирічна) передбачає забезпечення відповідного рівня загальноосвітньої підготовки згідно з вимогами Державного стандарту початкової загальної освіти.

Державний стандарт початкової загальної освіти розроблений відповідно до пізнавальних можливостей дітей молодшого шкільного віку і передбачає всебічний розвиток та виховання особистості через формування в учнів бажання і вміння вчитися,  повноцінних мов­леннєвих, читацьких, обчислювальних умінь і навичок, умінь і навичок здорового способу життя. Поряд із функціональною підготовкою за роки початкової освіти діти мають набути достатній особистий досвід культури спілкування і співпраці у різних видах діяльності, самовираження у творчих видах завдань.

Свою роль у реалізації поставлених завдань школа розуміє як створення умов , які допоможуть дитині повірити у те, що навчання може і повинно бути для нього успішним, цікавим та привабливим.

Відповідно до мети і завдань середньої освіти зміст початкової освіти в ЗОШ №20 грунтується на загальнолюдських цінностях та принципах науковості, полікультурності, світського характеру освіти, системності, інтегративності, єдності навчання і виховання, на засадах особистісно орієнтованого навчання, демократії, громадянської свідомості, взаємоповаги між націями і народами в інтересах людини, родини, суспільства, держави.

Початкова освіта як складова загальної середньої освіти спрямована на всебічний розвиток молодших учнів та повноцінне оволодіння ними всіма компонентами навчальної діяльності. Тому в доборі змісту враховується його наступність і неперервність, доступність і науковість, потенційні можливості для взаємозв'язку навчання, виховання і розвитку, реалізації принципів індивідуалізації, гуманізації навчально-виховного процесу.

Для реалізації екологічного профілю години варіативної складової використовуються на викладання з 1 по 4 класи курсу «Екологія рідного краю».

Також введені регіональний курс в 4-х класах «Історія рідного класу».

Для формування готовності дітей до навчання і життя в інформаційному суспільстві в 4-х класах викладається курс «Інформатика».

Таким чином, пріоритетними завданнями організації навчально-виховного процесу в 1-4 класах загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю є:

  • створення комфортного середовища щодо підготовки учнів до основної школи, що може бути реалізовано удосконаленням системи наступності навчання;
  • виховання свідомого громадянина, любові до Батьківщини, знання традицій через залучення до активної участі в управлінні школою;
  • формування екологічно і економічно грамотного ставлення учнів до оточуючого середовища, власного життя, енергоресурсів.

В структурі «Початкової школи» передбачено також групи подовженого дня.

«Основна школа»

Метою основної школи є забезпечення досягнення кожним учнем відповідного рівня освіченості, допрофільної підготовки, розкриття творчого потенціалу розвитку, соціалізації та адаптації до майбутнього життя в інформаційному високотехнологічному суспільстві.

З метою створення передумов поглибленого вивчення окремих предметів, що дає можливість свідомого вибору профілю та підготовку до профільного навчання введено предмети інваріантної частини річного навчального плану:

На підтримку профілю

Предмет, який вивчається на поглибленому рівні

(основний для профілю)

Класи

Інформаційно-технологічний

Інформатика

8-Б

Біолого-хімічний

Біологія, хімія

8-А, 9-А

Математичний

Алгебра, геометрія

9-А

Предмети, що забезпечують профільне навчання в основній школі  - алгебра, геометрія, біологія, хімія - викладаються за програмами для загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням.

Екологічний профіль реалізується за рахунок вивчення курсу «Екологія рідного краю».

За рахунок варіативної складової викладаються профільні курси за вибором і факультативи:

  • Екологія рідного краю.
  • Алгебра. "Подільність цілих чисел" (курс за вибором)
  • "Геометрія як практика, логіка і фантазія". Факультатив
  • Креслення
  • "Хімічні елементи в організмі людини"
  • Профільний курс "Розв'язування задач з хімії"
  • Етика
  • Факультатив "Аранжування особистості"
  • Інформатика

Допрофільна підготовка здійснюється також через формування відповідного змісту навчання і в ході позаурочної діяльності

«Старша школа» передбачає створення умов для організації різнорівневого профільного навчання.

Головними завданнями закладу освіти на даному рівні є виховання громадянина України; формування особистості учня , розвиток його здібностей і обдарувань, наукового світогляду; виконання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, підготовка учнів до подальшої освіти і трудової діяльності; виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов'язків людини і громадянина; реалізація права учнів на вільне формування політичних і світоглядних переконань; виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей Українського народу та інших народів і націй;виховання свідомого ставлення до свого здоров'я та здоров'я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я учнів.

Зважаючи на профіль діяльності школи, важливим завданням педагогічний колектив вважає також формування екологічної компетентності учнів, ціннісного ставлення до природи, оточуючого середовища та енергоресурсів.

На реалізацію стратегії Національної доктрини розвитку освіти щодо забезпечення рівного доступу до якісної освіти, положень Концепції загальної середньої освіти щодо спрямування навчально-виховного процесу на задоволення потреб особистості, формування компетентного випускника, з метою врахування індивідуальних інтересів і потреб учнів, для формування у школярів старшої школи орієнтації на той чи інший вид майбутньої професійної діяльності для учнів 10-11 класів передбачено вивчення предметів на профільному та поглибленому рівнях.

Профіль

Предмет, який вивчається на поглибленому рівні

(основний для профілю)

Класи

Біолого-хімічний

Біологія, хімія

10-А, 11-А

Математичний

Алгебра, геометрія

10-А, 11-А

Предмети, що забезпечують профільне навчання в старшій школі  - алгебра, геометрія, біологія, хімія - викладаються за програмами для загальноосвітніх навчальних закладів для допрофільного навчання та профільної підготовки.

За рахунок варіативної складової викладаються профільні курси за вибором і факультативи:

  • Екологія рідного краю.
  • Алгебра. "Подільність цілих чисел" (курс за вибором)
  • "Геометрія як практика, логіка і фантазія". Факультатив
  • Креслення
  • "Хімічні елементи в організмі людини"
  • Профільний курс "Розв'язування задач з хімії"
  • Етика
  • Факультатив "Аранжування особистості"
  • Інформатика

Допризовна підготовка юнаків та медико-санитарна підготовка дівчат здійснюється за навчальними програмами курсу «Захист Вітчизни» по 1 годині на тиждень.

Виховна робота в школі спрямована на формування громадянина-патріота України, всебічно розвинутої, морально-духовної, життєво-компетентної особистості.

Система виховної роботи реалізується через:

  • виховні години, позакласні виховні заходи, походи, поїздки, екскурсії, індивідуальну діяльність класних керівників;
  • використання виховного потенціалу уроків, предметні тижні, олімпіади, науково-дослідну роботу, спортивні змагання, діяльність вчителів-предметиків;
  • роботу педагога-організатора, вихователів груп подовженого дня, бесіди, позакласні заходи, організацію учнівського самоврядування;
  • організація функціонування Музею бойової слави 40го Гвардійського ордена Кутузова авіаційного полку винищувачів;
  • участь у проекті «Школа енергії», діяльність гуртків.

Школа реалізовує виховний потенціал освітнього простору.

Створена система військово-патріотичного виховання. Центром організації роботи з військово-патріотичного виховання учнів є Музей бойової слави 40-го Гвардійського ордена Кутузова авіаційного полку винищувачів.

Результативністю участі в заходах з патріотичного виховання є перемоги в конкурсах:

- Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості, присвяченому 25-й річниці незалежності України "Об'єднаймося ж, брати мої!": номінація "Історія і державотворення". Тема конкурсу "Гуртуймося, Братове-Українці! Лише через терни шлях веде до зірок": тема роботи "Революція Гідності" (2 місце в районному етапі),

- Обласний конкурс пошуковихробіт "Сила, мужність, честь" (заочний): І місце.

З 2003 року Музей школи вважається кращим в місті, має звання "Зразковий музей" (наказ Міністерства освіти і науки України від 16.02.2004 № 125-ю), в 2007, 2010, 2015, 2019 роках це звання підтверджено.

Протягом навчального року було проведено ряд заходів, направлених на реалізацію завдань художньо-естетичного виховання учнів, серед яких слід відмітити:

- участь у міських проєктах "Школа шукає таланти", "Мистецька пектораль";

- участь у Всеукраїнському місячнику шкільних бібліотекв рамках "Виховуємо громадянина – патріота України": конкурс читців віршів "Краса моєї України в віршах українських поетів", конкурс малюнків та творчих робіт "Мій казковий улюбленець", конкурс фотографій "Я прочитав і вам раджу…"        

Результативністю участі в заходах з художньо-естетичного виховання є перемоги в конкурсах:

- І місце в номінації "Образотворче мистецтво" V міського конкурсу-майстерні дитячої творчості «Таланти міста»;

- ІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського гуманітарного конкурсу-виставки "Космічні фантазії";

- ІІІ місце в обласному конкурсі дитячого малюнку "Шляхами мужності і слави";

- ІІІ місце в обласному конкурсі дитячої творчості "Краса Божого світу";

- ІІІ місце у міському конкурсідитячої та юнацької літературної творчості "Квітневі дзвони".

Екологічна освіта

У 2016 році школа стала (однією з 25 шкіл України) учасником проекту "ШКОЛА ЕНЕРГІЇ" від імені проекту "Створення енергетичних агентств в Україні", що впроваджується компанією "Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ" за дорученням Федерального міністерства довкілля, охорони природи, будівництва та безпеки ядерних реакторів Німеччини (керівники проекту в межах школи – вчитель фізики Баранова В.В. та вчитель біології Зінченко Н.С.).

Проект зорієнтований на інтеграцію в систему освіти питань енергозбереження та залучення підростаючого покоління до навчально-практичної діяльності з питань ефективного використання енергоресурсів і тим самим покращення локальної екологічної ситуації. Діяльність за проектом полягає у впровадженні комплексу заходів із застосування сучасних енергозберігаючих технологій з метою зменшення теплових втрат, оптимізації освітлення та інших енергозбережувальних заходів, формування ціннісного ставлення в учнів школи до енергоресурсів, а також створення такої моделі взаємодії школи, сім’ї та громади, яка б забезпечувала формування ціннісного ставлення до здоров’я в молоді.

Активним центром, ядром проекту стали учні 7-А класу Андріюк Володимир, Коляда Микита, Коціло Ілля, Звенячкіна Аліна, Тунік Єгор, Савченко Ілля, Чорний Данііл, Сніжко Дмитро, Петровський Нікіта, які виконують роль енергоаудиторів: опанували навички роботи з сучасною вимірювальною апаратурою, здійснюють постійний контроль за світловим та тепловим режимом школи, беруть участь у дослідній роботі, консультують інших учнів і вчителів з питань енергозбереження.

До проекту залучені всі учні основної та старшої школи.

Досягнення учнів

Протягом 2015-2019 років в школі всі учні успішно закінчували навчання(атестовані) і учні 1-8-х та 10-х класів переходили до наступного класу, а випускники отримували документи про закінчення встановленого зразка.

Динамика рівнів знань учнів (разом з усіх  предметів, що вивчаються поглиблено)була настуна:

Рівні (у %)

2015 рік

2016 рік

2017 рік

2018 рік

2019 рік

Високий

8%

5,3%

6,9%

10,9%

7,2%

Достатній

36%

35,8%

36,2%

34,1%

44,9%

Середній

51,5%

52,2%

55,5%

53,4%

28,9%

РАЗОМ

95,5%

93,3%

98,3%

98,4%

94,4%

Початковий

4,5%

6,7%

1,4%

1,6%

5,6%

Аналізуючи дані ми можемо відзначити переважний відсоток учнів, що навчаються на середньому рівні, проте достатньо високий відсток учнів, що навчаються на достатньому рівні. Цей факт свідчить про міцні базові знання, які забезпечує школа споживачам освітніх послуг, високий рівень профсіоналізму педагогів і створені умови для самореалізації всіх школярів..

При цьому відстежується стабільна тенденція збільшення кількості учнів, що мають високий і достатній рівень.

Одночасно, ведеться кропітка робота над зменшенням кількості учнів на початковому рівні і переведення їх на середній рівень навчання.

Слід враховувати, що заклад освіти не проводить конкурсний відбір учнів і, таким чином, не може впливати на стартовий рівень готовності учнів до навчання. Корекція знань проводиться з наявним контингентом.

При цьому, школа регулярно випускає учнів, що нагороджені медалями і кількість таких учнів достатньо стабільна.

Треба звернути увагу, що близько 50% випускників школи вступають у Виші на бюджетну форму навчання.

Школа приділяє належну увагу підтримці та розвитку обдарованих учнів. Школярі беруть участь у олімпіадах і конкурсах районного, обласного та Всеукраїнського рівнів. Проте, в даному напрямку є суттєві резерви для розвитку. Об’єктивно складно конкурувати закладу освіти екологічного розвитку під час предметних олімпіад зучнями розташованих в районі спеціалізованих закладів освіти таких як 28 гімназія, 27 гімназія, 72 гімназія. Тому, найкращі досягнення учнів школи стосуються багато чисельних конкурсів, у яких школярі беруть активну участь.

Учні школи залучаються до

-Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, дослідницької, експериментальної діяльності (І міський конкурс учнівських проектів "Віртуальна лабораторія" – ІІ місце),

-щорічно беруть активну участь у різноманітних конкурсах: Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, Міжнародному мовно-літературному конкурсі імені Тараса Шевченка, Міжнародному конкурсі "Кенгуру", Міжнародній природничій грі "Геліантус", Всеукраїнському конкурсі з фізики "Левеня", Всеукраїнській українознавчій грі "Соняшник", міському конкурсі дитячої та юнацької літературної творчості "Квітневі дзвони", міському конкурсі "Екологічний вектор", міських екологічних конференціях "Довкілля починається з тебе", конференції, присвяченій Всесвітньому Дню води (ЗНУ), акціях, фотоспостереженнях "Пташина їдальня", "Пташиний дім", міських змаганнях зі спортивного спостереження за птахами в межах конкурсу соціальних ініціатив "Мы–это город" (І місце), міському екологічному місячнику "Краса Землі моєї", міському конкурсі плакатів "Моє довкілля – моє майбутнє", міському проекті "Зробимо Україну чистою від поліетилену", міському конкурсі декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва "Знай і люби свій край" тощо.

1.10 Психолого-медико-соціальний супровід навчально-виховного процесу

Для забезпечення комфортного психологічного освітнього середовища в школі працюють фахівці: соціальний педагог (навантаження 0,5 посади), практичний психолог (навантаження 0,5 посади), фахівець з охорони праці, медична сестра (1,0 посада). Контроль за діяльністю педагогічного колективу здійснює профспілковий комітет.

1.6 Програмне забезпечення навчально-виховного процесу: інваріантна складова робочого навчального плану, предмети поглибленого та профільного вивчення:

Предмет

Назва програми

Клас

Видавництво, рік видання

Алгебра

Програми для загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням математики.

9

МОН України www.mon.gov.ua

Збірник рограмм з математики для допрофільного навчання та профільної підготовки. 

10-11

МОН України www.mon.gov.ua

Геометрія

Програми для загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням математики.

9

МОН України www.mon.gov.ua

Збірник рограмм з математики для допрофільного навчання та профільної підготовки. 

10-11

МОН України www.mon.gov.ua

Біологія

Програма для 8-9 класів з поглибленим вивченням біології

8-9

Київ

Вікторія

2009

Біологія. Програми для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів (рівень стандарту, академічний, профільний)

10-11

Мандрівець

2011

Хімія

Програми для 8-9 класів з поглибленим вивченням хімії

8-9

Вікторія

2009

Програми для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Хімія

10-11

Мандрівець

2011

Фізика

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Фізика. Рівень стандарту, академічний та профільний рівні

10-11

МОН України www.mon.gov.ua

Інформатика

Навчальна рограмм поглибленого вивчення інформатики для учнів

8-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів

8

МОН України www.mon.gov.ua

Варіативна складова робочого навчального плану (предмети за вибором обов’язкові, курси за вибором, факультативи)

Факульта-тиви, предмети за вибором обов'язкові, курси за вибором

Назва програми

Класи, в яких використовується

Видавництво,

рік видання

Ким затверджено

Історія рідного краю

Програма для загальноосвітніх шкіл з історії рідного краю

4

м.Запоріжжя

«Прем'єр»

2004

ЗОІППО

Програма для загальноосвітніх шкіл з історії рідного краю

5

м.Запоріжжя

«Прем'єр»

2004

ЗОІППО

Екологія рідного краю

Програма з курсу «Екологія рідного краю»

1-11

ЗНУ, м.Запоріжжя

2010

ЗОІППО

Алгебра. «Подільність цілих чисел» (курс за вибором)

«Подільність цілих чисел».

Мелешко Д.Т., Пекарська Л.В., Зубкевич Г.П.)

8-Б

МОН України www.mon.gov.ua

МОН України

«Геометрія як практика, логіка і фантазія». Факультатив

«Геометрія як практика, логіка і фантазія». Апостолова Г.В.

8-Б

МОН України www.mon.gov.ua

МОН України

Російська мова  (предмет за вибором).

Російська мова (предмет за вибором). Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою.

Т.Я.Фролова. 2010

8-10

МОН України www.mon.gov.ua

МОН України

Російська мова

(курс за вибором).

 Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. Т.Я. Фролова.  2010

11-А

МОН України www.mon.gov.ua

МОН України

Креслення

Програма з креслення для загальноосвітніх навчальних закладів

11-А

Київ

2001

МОН України

«Хімічні елементи

в організмі людини»

«Хімічні елементи в організмі людини»

8-А

Тернопіль

«Мандрівець»

2011

МОН України

Профільний курс «Розв'я-зування

задач з хімії»

Розв'язування задач з хімії

10-А

Тернопіль

«Мандрівець»

2011

МОН України

Етика

Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Етика.

5-6

Перун

2005

МОН України

Факультатив «Аранжу-вання особистості»

Збірник програм факультативних курсів, курсів за вибором та спецкурсів для застосування в роботі працівників психологічної служби загальноосвітніх навчальних закладів

6

Національна академія педагогічних наук

Київ

2013

Національна академія педагогіч-них наук

Інформатика

Програма «Шукачі скарбів» для

2-4 класів (автор О.В.Коршунова)

4

Тернопіль

«Мандрівець»

2011

МОН України

1.7 Ресурсне забезпечення освітнього процесу

Матеріально-технічне забезпечення загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю задовільне.

Територія: загальна –11957 м2, стан огорожі – задовільний (металева сітка на залізних стовпах, металеві труби (715,8 м2).

Кількість будівель на території – 4:

  • Гараж – 1, поверхів– 1(131,0 м2)
  • Сарай – 1, поверхів– 1(24,8 м2)
  • Трансформаторна будка – 1, поверхів – 1 (46,1 м2)
  • Основна будівля школи – 1, поверхів – 4(3001,6м2) цоколь – 1, (356,5м2).

Кількість приміщень:

  • навчальних кабінетів – 26 (з них – для початкових класів – 8(402,6 м2), службових – 304,0 м2, технічних – 215,0 м2.
  • спортивна зала – 1 (183м2),
  • спортивний майданчик бетонний– 1, (1478,0 м2),
  • їдальня – 60 місць, для пільгових категорій учнів організоване безоплатне харчування,

укриття – відсутнє.

Кількість кабінетів інформатики – 1, (ПК в ньому -9+1 шт.).

Кількість ПК – 51 шт.,

ММК в навчальних кабінетах – 2 шт..

Кількість ПК в адмінсфері – 10 шт.

Підключення до мережі Інтернет – всі (швидкість до

6 Мб/с),

Наявність Wi-Fi  (у наявності, швидкість – до 10 Мб/с)

Наявні працюючі електронні ресурси:

Наявність сайту

https://zpschool20.e-schools.info/

Інші ресурси, на яких розміщено офіційну інформацію про заклад

http://www.facebook.com/zosh20

http://mz.com.ua/ (код школи 1544)

https://zp.isuo.org/ru/schools/view/id/1544

Ел.пошта

director@znvk20.inf.ua

Школа має потужний бібліотечний фонд:

  • Кількість примірників художньої літератури для забезпечення виконання навчальних програм з української, зарубіжної  літератури, літератури нацменшин –   10174 шт.
  • Кількість перекладних словників (з кожної іноземної мови згідно з навчальним планом) – 25 шт.
  • Кількість тлумачних, орфографічних словників, словників іншомовних слів (українською мовою) –

148 шт.

  • Стан забезпечення підручниками учнів 1-11 класів (в розрізі по паралелям):

1 класи – 100%

2 класи – 100%

3 класи – 96% (відсутні підручники "Русскийязык"; частково придбані за батьківські кошти)

4 класи –  100% (підручники продовжують надходити)

5 клас – 100%

6 класи – 100%

7 класи – 100% (підручники продовжують надходити)

8 класи – 100% (підручники продовжують надходити)

9 клас – 100%

10 клас – 92%

11 клас – 91%

1.8 Кадрове забезпечення навчально-виховного процесу

Педагогіний колектив загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю складають 39 вчителів. Забезпечення педагогічними кадрами – 100%, вакансії відсутні.

2017

2018

2019

Всього працівників

33

38

39

Вища категорія

18

18

24

І категорія

4

4

2

ІІ категорія

5

8

6

Спеціаліст

6

8

7

"Старший учитель"

7

6

7

"Учитель-методист"

11

11

12

Переважна більшість вчителів(більше 50%) мають вищу кваліфікаційну категорію, значна кількість (більше 30%) мають звання «вчитель-методист).  Ці дані свідчать про високий творчий потенціал вчителів.

Динаміка кадрового складу свідчить про стабільність чисельності педагогічного колективу. Зростання, хоча і повільне чисельності педагогів кваліфікаційної категорії «спеціаліст» свідчить про процес поступового омолодження колективу. Однак, наявність переважного відсотку досвідчених літніх педагогів і, у зв’язку з великою емоційною напруженістю професійної діяльності, збільшується ризик розвитку синдрому «емоційного вигорання»

Роботу педагогічного колективу спрямовано на реалізацію науково-методичної проблеми школи "Забезпечення умов для безперервного підвищення професійної майстерності педагогічних працівників і компетентнісної підготовки учнів у ході реалізації державних освітніх стандартів та модернізації освітньої галузі на  2015-2020 роки".

Основними напрямами організації науково-методичної роботи є:

-Супровід становлення педагогічних працівників(молоді педагоги, спеціалісти).

-Творче зростання педагогічного працівника(спеціалісти І та ІІ кваліфікаційної категорії).

-Розвиток професійної майстерності(спеціалісти вищої кваліфікаційної категорії).

Основною формою організації і проведення методичної роботи з педагогічними кадрами є шкільні методичні об’єднання вчителів(філологов, іноземних мов, природничо-математичних наук, початкових класів, класних керівників), які працюють за шкільними положеннями, затвердженими науково-методичною радою школи.

Важливу роль у системі науково-методичної роботи відіграють традиційні колективні і групові форми роботи:

-методична рада;

-взаємовідвідування уроків;

-творчі звіти вчителів.

В школі регулярно проходить атестація педагогічних кадрів, яка підтверджує задовільний результат підвищення педагогічної майстерності та професійного рівня.

Створенні умови для безперервного підвищення професійної компетентності педагогічних працівників, в тому числі й молодих спеціалістів, в ході реалізації Державних освітніх стандартів та модернізації освітньої галузі.

Інноваційна та експериментально-дослідна робота

Учителі школи реалізовують свій потенціал у Всеукраїнській українознавчій грі "Соняшник" для вчителів, у щорічному конкурсі "Учитель року", районному та шкільному конкурсі-огляді навчальних кабінетів,у VII Міській виставці педагогічних технологій у 2015/2016 навчальному році (І місце – Окселенко О.Б.; ІІІ місце – Болотіна Т.В., Манюрова А.Р.; учасник (ТОП10) – Богдзієвич С.М.)

Узагальнення та розповсюдження досвіду роботи вчителів:

  • Грійова Н.Г. –"Творческие работы над словом на уроках русского языка" (опубліковано: "Творческая мастерская словесника: материалы межрегионального семинара "виды творческих работ на уроках русского языка и литературы" //составители А.Ф.Куринная, Т.Н.Путий. – Запорожье: Кругозор, 2015. – 228 с.);
  • Окселенко О.Б. – "Формування соціальної компетентності молодших школярів засобами екологічної проектної діяльності" (опубліковано: Видавництво "Кругозір", Запоріжжя, 2015);
  • Шульга В.І. – "Використання соціальних мереж у системі проектної діяльності закладу освіти" (опубліковано: "Здобутки освітян Запорізького регіону". Видавництво Кругозір", Запоріжжя, 2016.Випуск 17);
  • Болотіна Т.В. –Авторська презентація до уроку тематичного узагальнення, 6 клас з інтегрованого курсу "Всесвітня історія. Історія України" за Новим Держстандартом, за темою: "Стародавній Рим за царської та республіканської доби" (опубліковано: Всеукраїнський учительський журнал on-lіne видавничої групи "Основа". Результат: Сертифікат серія ІСТ № 01094532 від 30.11.2015 р.);
  • Болотіна Т.В. – "Уроки тематичного узагальнення до курсу "Вступ до історії" (навчальний предмет "Історія України") для 5-х класів (методичні розробки уроків для підручника з історії України В.С.Власова, 2013 року)"(https://pedvistavka.at.ua);
  • Манюрова А.Р. – "Використання інноваційних технологій на уроках образотворчого мистецтва як чинник професійної майстерності учителів і умова для компетентнісної підготовки учнів у ході реалізації Державних освітніх стандартів та модернізації освітньої галузі "Мистецтво"(https://pedvistavka.at.ua);
  • Окселенко О.Б. – "Формування соціальної компетентності молодших школярів засобами екологічної проектної діяльності" (https://pedvistavka.at.ua);
  • Богдзієвич С.М. – "Використання інноваційних педагогічних технологій, форм та методів роботи для організації навчальної діяльності учнів під час впровадження нового Державного стандарту на уроках української мови та літератури"(https://pedvistavka.at.ua);

Васько Ю.В. –Авторський урок з алгебри в 7 класі (Сертифікат № 222/2015. Протокол № 7 від 22.12.2015 р.).

Друковані роботи викладачів зі званням:

Викладач

Звання

Назва роботи

Де надруковано

Грійова Н.Г.

учитель-методист

Творческие работы над словом на уроках русского языка

Творческая мастерская словесника: материалы межрегионального семинара "виды творческих работ на уроках русского языка и литературы" //составители А.Ф.Куринная, Т.Н.Путий. – Запорожье: Кругозор, 2015. – 228 с.

Окселенко О.Б.

учитель-методист

Формування соціальної компетентності молодших школярів засобами екологічної проектної діяльності

Видавництво "Кругозір", Запоріжжя, 2015

1.10 Характеристика системи управління

Управління навчальним закладом здійснюється його засновником Запорізькою міською радою і за дорученням засновника управлінням освіти і науки.

Вищим органом громадського самоврядування школи є загальні збори колективу (делегати від працівників навчального закладу, учнів, батьків та представників громадськості). Загальні збори приймають рішення щодо діяльності ради навчального закладу, питань навчально-виховної, методичної і фінансово-господарської діяльності, стимулювання праці керівників та інших педагогічних працівників.

Рада навчального закладу діє в період між загальними зборами. Головною метою її діяльності є об’єднання зусиль педагогічного і учнівського колективів, батьків, громадськості щодо демократизації і гуманізації відносин, розвитку навчального закладу та удосконалення навчально-виховного процесу.

При навчальному закладі за рішенням загальних зборів діє піклувальна рада, метою діяльності якої є забезпечення доступності загальної середньої освіти для всіх громадян, задоволення освітніх потреб особи, залучення широкої громадськості до вирішення проблем навчання й виховання.

Безпосереднє керівництво навчальним закладом здійснює його директор. Директор навчального закладу спрямовує свою діяльність на досягнення цільових настанов, виконання рішень вищих органів освіти, а також колегіальних органів управління навчальним закладом. Директор є також головою постійного діючого дорадчого колегіального органу управління – педагогічної ради.

Педагогічна рада розглядає питання щодо удосконалення методичного забезпечення навчально-виховного процесу, планування та режиму роботи навчального закладу, підвищення кваліфікації педагогічних працівників тощо.

Директор та заступники директора школи складають адміністрацію навчального закладу, яка здійснює управління всіма ланками та напрямами діяльності Запорізької загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю.

Головними напрямами управлінської діяльності  є:

  • Організація і удосконалення навчальновиховного процесу.
  • Соціальнопсихологічний супровід освітнього процесу.
  • Організація науковометодичної роботи.
  • Інформаційноаналітичний супровід діяльності закладу освіти.

Управління якістю освіти школи передбачає постійне системне відстеження навчальних досягнень учнів та результативності роботи вчителів(три рази на рік: за результатами стартового контролю, за результатами першого семестру і за річним балом).

Формою реалізації контролю за основними напрямами є освітній моніторинг.

ІІ. ПРОБЛЕМНО-ОРІЄНТОВАНИЙ АНАЛІЗ СТАНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ №20 ЕКОЛОГІЧНОГО ПРОФІЛЮ

Запорізька загальноосвітня школа №20 екологічного профілю всі роки свого існування працює над удосконаленням навчально-виховного проекту у відповідності до змін у суспільстві, потреб і запитів учнів, цілей і завдань, які ставить перед закладом Держава. Проте, швидкі зміни у соціальній, економічній, технологічній сферах життя вимагають постійного удосконалення як самого навчально-виховного процесу, так і управління ним, змін цілей і завдань.

За результатами проведення зовнішнього(атестація школи) та внутрішнього моніторингу та багатоаспектного аналізу отриманої інформації нами були ви визначені напрями розвитку та удосконалення діяльності закладу освіти.

2.1 Перспективи розвитку освітнього процесу

Аналіз результатів моніторингу рівнів навчальних досягнень учнів за останні п’ять років показав стійку тенденцію до зростання кількості школярів, що наваються на високому та достатньому рівнях. Проте, таке зростання відбувається достатньо повільно. Одночасно, в ході опитувань більшість старшокласників вказують перевантаження та втому як головні перешкоди у навчанні. На нашу думку, це також впливає на втрату навчальної мотивації, що є важливою тенденцією сьогодення, актуальною не тільки для нашої школи.

Серед глобальних чинників, які призводять до збільшення навантаження учнів можна назвати перманентне кількісне зростростання обов’язкового навчального матеріалу,  що викликано входженням України у світовий простір і необхідністю конкурувати з випускниками країн традиційно високої якості освіти. Перехід України до відкритого суспільства також  створює наявну потребу подолання мовних перешкод, а це означає посиленням уваги до якості вивчення іноземних мов не зважаючи на профіль навчального закладу.

Перехід до незалежної оцінки рівня навченості випускників шкіл також є суттєвим фактором посилення навантаження школярів.

Всі вище зазначені процеси відбуваються на фоні економічної, екологічної кризи, соціальної нестабільності, впливу політичних внутрішніх та зовнішніх загроз і призводить до проблем зі здоров’ям, що знову ж таки негативно позначається на навчально-пізнавальній активності учнів та результатах їх навчальної діяльності.

Внутрішніми факторами впливу на навантаження учнів школи  є перенесення вчителями значної частини навчальної діяльності з класної до самостійної домашньої роботи учнів.  

Зважаючи на різний рівень стартової готовності, різні фізичні можливості, психологічні особливості, особливої уваги  потребує саме підтримка самостійної роботи учнів.

Таким чином, постає необхідність створення умов для самореалізації кожного учня у відповідності до його потреб і запитів при збереженні його конкурентоспроможності після закінчення школи, визнаючи пріоритети здоров’язбереження, ціннісного ставлення до фізичного і психологічного стану школярів, домінування внутрішньої позитивної мотивації навчання, формування суб’єктивної позиції учнів в освітньому процесі.

Активізація навчально-пізнавальної активності учнів і забезпечення сталого підвищення рівня навченості.

Вирішення поставлених завдань не можливо традиційними педагогічними засобами. Виникає потреба переходу до пошуку і застосування інноваційних технологій, заснованих на новітніх досягненнях інформаційної комп’ютерної галузі.

Розвиток форм і методів організації навчального процесу Загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю ми плануємо за проектами:

СТВОРЕННЯ КОМФОРТНОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА «КОМФОРТНА ШКОЛА»

Мета проєкту: створення комфортного здоров’язберігаючого безечного освітнього середовища в навчальному закладі за допомогою широкого застосування сучасних інноваційних педагогічних технологій .

Завдання проєкту:

На І діагностичному етапі(2020 рік):

  • визначення рівня комфортності освітнього середовища;
  • вивчення рівня фізичного та психологічного здоров’я учнів;
  • створення творчої групи для безпосередньої роботи над проектом;
  • створення банку даних про здоров’язберігаючі технології;
  • створення консалтингової групи.

На ІІ діяльнісному етапі(2021-2022 роки):

  • забезпечення навчання педагогічних працівників здоров’язберігаючим технологіям;
  • переорієнтація діяльності закладу на здоров’язбереження;
  • впровадження здоров’язберігаючих технологій на уроках та в позакласній діяльності;
  • вдосконалення системи до профільної та профільної освіти щодо забезпечення комфортного самовизначення кожного учня;
  • забезпечення комфортного переходу учнів початкової школи до середньої ланки навчання(насупність);
  • створення системи просвітницької діяльності щодо здоров’язберігаючих технологій серед учнів і батьків;
  • поповнення матеріальнотехнічної бази закладу;

На ІІІ підсумковому етапі(2023-2024 роки):

  • розробка критеріїв оцінки результативності впровадження здоров’язберігаючих технологій;
  • оцінювання ефективності впровадження здоров’язберігаючих технологій та рівня комфортності освітнього середовища;
  • підведення підсумків   роботи над проектом.

Очікувані результати:

  1. Зниження рівня захворюваності учнів.
  2. Створення методичного банку даних з питань здоров’язбереження.
  3. Підвищення фахового рівня методичної грамотності педагогів.
  4. Удосконалення процесу інтеграції до профільного та профільного навчання в освітньому процесі.
  5. Підвищення якості освітніх послуг.
  6. Поповнення матеріально-технічної бази закладу.
  7. Покращення іміджу закладу освіти.

СТВОРЕННЯ СИСТЕМИ ДИСТАНЦІЙНОЇ ПІДТРИМКИ УЧНІВ «ШКОЛА ДРУГОЇ ЗМІНИ»

Мета проєкту: створення системи очно-дистанційної підтримки учнів для корекції навчальних утруднень, надання дистанційного консультування  під час виконання домашніх завдань, організація навчального процесу в моменти змушеного невідвідування учнями навчальних занять(в період карантинів хвороби та відсутності з інших причин), організація дослідницької роботи учнів та додаткової підтримки обдарованих  і талановитих учнів, підтримка дітей з особливими освітніми потребами.

Завдання проєкту:

  1. Запровадження системи урахування навчально-пізнавальних здібностей і потреб учнів.
  2. Оптимізація системи корекційної роботи шляхом створення постійно-діючих віртуальних і очних консалтингових пунктів.
  3. Створення «хмарної» мультимедійної системи електронних навчально-корекційних ресурсів.
  4. Формування у вчителів та учнів школи комунікативних навичок та культури спілкування через сучасні інформаційні та комунікаційні канали.
  5. Формування у педагогів школи навичок проведення навчальної діяльності з використання «хмарних» технологій.
  6. Набуття учнями школи навичок дистанційного навчання.

Очікувані результати:

  1. Підвищенні рівня інформаійно-комунікаійної компетентності у педагогів та учнів школи.
  2. Підвищення рівня внутрішньої позитивної мотивації навчально-пізнавальної діяльності школярів.
  3. Підвищення рівня мотивації вчителів щодо використання в професійній діяльності сучасних освітніх та інформаційних комп’ютерних технологій.
  4. Створення очно-дистанційних пунктів оперативного консультування учнів з метою подолання утруднень у навчальній діяльності.
  5. Створення системи електронних навчальних ресурсів для використання під час карантинів, хвороби учнів, роботи з учнями з особливими освітніми потребами, а також для організації експериментально-дослідної діяльності та підготовки до олімпіад обдарованих і талановитих учнів.

2.2 Перспективи розвитку виховної системи школи

Адміністрація загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю і весь педагогічний колектив приділяє суттєву увагу підготовці школярів до життя в соціумі і мають в даному питанні значні успіхи.

В школі створена система виховної роботи, започатковане і успішно функціонує учнівське самоврядування. Розвитку патріотизму, громадянської свідомості, національного виховання приділяється значна увага. Працює один з найкращих в місті Запоріжжя шкільний Музей бойової слави 40-го Гвардійського ордена Кутузова авіаційного полку винищувачів.

Проте, перехід до відкритого політичного, соціального і технологічного суспільства та інтеграція України  в Європейську та світову спільноту вимагають практичного досвіду в учнів громадянсько-культурних відносин з іншими суб’єктами соціуму, який забезпечить їм успішність у майбутньому житті. Такий досвід не можливо сформувати в ході окремих заходів. Тому актуальною проблемою для школи є створення культурно-виховного середовища школи як умова соціалізації школярів та активізації дитячих ініціатив.

Таке середовище може бути створене в ході виховного проекту :

СОЦІАЛІЗАЦІЯ ОСОБИСТОСТІ УЧНЯ: ШКІЛЬНЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Призначення проєкту: полягає у створенні системи самоврядування учнів, залучення школярів до управління школою.

Гасло проєкту:

Бажаєш бути громадянином України, навчись бути громадянином своєї школи.

Мета проєкту: створити умови для формування і розвитку соціально активної, гуманістичної, здатної приймати нестандартні рішення особистості – людини, високої правової культури, з глибоко усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної гідності.

Завдання проєкту:

  • Формування і розвиток гуманістично-спрямованої особистості з глибоко усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної свідомості;
  • залучення учнів до підготовки та проведення свят, виставок, конкурсів, змагань;
  • підтримка діяльності та подальший розвиток шкільного музею бойової слави;
  • забезпечення порядку в школі : організація чергування по школі, в класах;
  • організація пізнавальної , фізкультурно-оздоровчої діяльності;
  • організація пошуково-краєзнавчої роботи в школі, поповнення новими матеріалами музею школи;
  • організація роботи із збереження шкільного майна;
  • організація самоконтролю за відвідуванням учнями школи.

Очікувані результати:

  • Підготовка молоді до життя у громадянському демократичному суспільстві;
  • визнання та прийняття учнями школи цінностей, що виступають головними, визначальними для даного суспільства;
  • сформоване в учнях школи уміння вирішувати проблеми в команді, очолюючи її, та поділяти спільну відповідальність за прийняте рішення;
  • активізація  вільного виявлення організаційних, творчих якостей усіх учасників навчальновиховного процесу;
  • розвиток патріотизму любові до своєї школи, свого народу, до Батьківщини, до її національних героїв та історичного минулого;
  • прищеплення національної свідомості; почуття єдності й унікальності життя на Землі, повагу до всіх народів, їх прав, інтересів і цінностей;
  • усвідомлення школярами своїх прав, свобод, обов'язків, розвиток політичної культури;
  • підвищення в учнів рівня морального виховання, формування культури поведінки особистості, що ґрунтується на нормах моралі, законів, традицій, учинків людини.

2.3 Розвиток профільного навчання в школі

Важливим завданням загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю є формування екологічної компетентності учнів. Це завдання заклад освіти успішно виконує протягом 30 років. Профільне навчання забезпечується у відповідності до навчальних програм. Учні школи активно беруть участь у всіх заходах екологічного змісту.  Проте, ми не вважаємо що вичерпали всі резерви з даного напряму.

Подальший розвиток профільного навчання може бути забезпечений  шляхом удосконалення методів і форм екологічного виховання, спрямування його в практичну площину, мотивація учнів школи на ціннісне ставлення до власного здоров’я та якості життя, шкільного середовища, екології рідного краю.

Такий розвиток може бути забезпеченим в ході проектів:

ПРОЄКТ 4

ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ: ВІДПОВІДАЄМО ЗА СТАН ДОВКІЛЛЯ

Мета проєкту:

  • Формування особистості, здатної свідомо, активно впливати на навколишній світ;
  • поглиблення наукових знань з екології, знайомство з інноваційними передовими технологіями захисту довкілля, що забезпечує відповідальне ставлення школярів до навколишнього середовища;
  • виховання любові до природу;
  • відродження кращих традицій українського народу у ставленні до довкілля;
  • формування в учнів виробленню активної життєвої позиції, умінь і навичок ініціативи, самостійності, віри у свої сили;
  • здійснення еколого-просвітницької роботи;
  • залучення учнів до практичної діяльності з розв'язання проблем навколишнього середовища місцевого значення.

Завдання проєкту:

  • Поступове поетапне реформування екологічної освіти в загальноосвітньому закладі №20 екологічного профілю та виховання особистості учня на наукових і духовних принципах з урахуванням інноваційних надбань сучасної науки, національних традицій та світового досвіду;
  • підвищення рівня екологічної культури учнів відповідно до нового екологічного світогляду на принципах гуманізму, екологізації мислення, міждисциплінарної інтеграції, історизму та системності з метою збереження і відновлення природи України та її біологічного різноманіття;
  • розвиток внутрішкільних та зовнішніх партнерских зв'язків і співробітництва у галузі екологічної освіти і науки, охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів, збереження біосфери і цивілізації.
  • розробка й створення електронного банку навчальної літератури з екології (підручників, посібників, довідників, словників, методичних розробок) з урахуванням специфіки місцевих екологічних умов району, в якому розташована школа;
  • розробка екологічних мультимедійних матеріалів для використання у процесі урочної та позаурочної роботи з предметів природничого напряму;
  • поширення екологічних знань та елементів екологічної культури серед широких верств населення через усі доступні школярам інформаційні канали.

Напрями діяльності:

  • науково-дослідницька робота;
  • агітаційно-просвітницька діяльність;
  • інформаційно-комунікаційна діяльність;
  • виховна робота;
  • природоохоронна діяльність;
  • проектування та моделювання.

Очікувані результати:

  1. Підвищення навчальної мотивації учнів до вивчення екології та предметів природничо-математичного циклу.
  2. Удосконалення навичок школярів бережливого ставлення до природи, небайдужість до проблем навколишнього середовища, перехід до активної життєвої позиції в питаннях охорони природи та покращення екологічного стану власного оточення.
  3. Створення системи обміну творчими здобутками екологічної тематики, поширення екологічних знань, популяризації інноваційного досвіду з питань охорони природи та світових надбань.
  4. Виховання небайдужість до проблем навколишнього середовища, участь всіх класів у природоохоронних акціях та заходах щодо практичного ознайомлення з екологічними явищами та проблемами.
  5. Формування комунікативної культури школярів, готовності до співпраці та обміну знаннями і вміннями в області природоохоронної діяльності з однолітками.
  6. Створення екологічних навчальних, пізнавальних, розвивальних мультимедійних матеріалів, що стосуються екологічних особливостей і проблем міста Запоріжжя і, зокрема, Вознесенівського району.
  7. Створення структури учнівського самоврядування загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю з питань екології шкільного будинку та пришкільної території.

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНА ШКОЛА: ФОРМУВАННЯ ЦІННІСНОГО СТАВЛЕННЯ УЧНІВ ДО ЕНЕРГОРЕСУРСІВ

Мета проєкту: у економічно ефективному енергозабезпеченні будівлі школи №20 екологічного профілю за умов зменшення питомих витрат енергетичних носіїв, зменшення бюджетних видатків за спожиті енерготеплоносії, популяризації культури енергозбереження серед всіх учасників навчально-виховного процесу, батьків, громади, у покращенні екологічної ситуації в районі за рахунок зменшення споживання теплової енергії та скорочення викидів парникових газів.

Завдання проєкту:

  • Активізація участі підростаючого покоління у процесі енергозбереження у закладі та вдома.
  • Підвищення рівня інформованості учасників проекту в галузі енергозберігаючих технологій.
  • Усвідомлення учнями глобальної рівноваги та причетності кожного до проблем навколишнього середовища.
  • Формування у підростаючого покоління стійких енергозберігаючих врівноважених звичок і способу повсякденного життя.
  • Виховання свідомої особистості громадянина України, яка дбайливо ставиться до природних ресурсів.
  • Скорочення споживання енергії в школі і в сім'ях учнів і вчителів.
  • Поширення інформації, спрямованої на формування в суспільстві свідомого ставлення до необхідності підвищення енергоефективності шляхом популяризації через сучасні інформаційні канали шляхів вирішення проблеми енергозбереження.

Очікувані результати:

  • Зниження тепловитрат в школі у зимовий період, раціональне і ефективне використання тепла, поліпшення мікроклімату в школі.
  • Економія енергоресурсів в школі та вдома за рахунок контролю енергоспоживання.
  • Удосконалення роботи за основними напрямками діяльності з енергозбереження у навчальному закладі.
  • Покращення енергоефективності та енергозбереження шляхом підготовки та проведення учнівських енергетичних аудитів, та інших енергетичних навчальних заходів в школі.
  • Охоплення максимальної кількості учасників роботою з енергозбереження.
  • Використання набутих теоретичних знань з енергозбереження у реальних умовах.
  • Сформованість свідомого ставлення учнів до проблем економного енергоспоживання.
  • Формування екологічної свідомості та енергозберігаючого світогляду школярів, дітей дошкільного віку та мешканців району.
  • Зменшення рівня захворювань простудними хворобами у зимовий період.

2.4 Розвиток системи підвищення професійної майстерності педагогів

В загальноосвітній школі №20 екологічного профілю  працює творчий колектив професіональних педагогів переважно високого рівня кваліфікаційної категорії, які результатами власної діяльності постійно це підтверджують. Проте, темпи розвтку суспільства сьогодні вимагають постійних змін і розвитку освітніх систем. Особлива увага при цьому приділяється постійному са моудосконаленню педагогів, що відображено у одному з  концептуальних завдань, поставлених державою перед освітянами: «Освіта впродовж життя».

Сьогодні в ЗОШ №20 вже створена потужна система методичної роботи, кваліфіковано працюють предметні методичні об’єднання, здійснюється допомога молодим вчителям. Однак, напруженість і перевантаженість практичною діяльністю створюють певні перешкоди як для самоосвітньої діяльності, так і для обміну досвідом між педагогами колективу.

Звичайно, планова курсова підготовка на базі обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відіграє важливу роль , проте, вона не може повністю задовольнити всі запити педагогів. Тим більше, що вона не враховує особливості конкретного навчального закладу. А часто навчання на курсах створює нові навантаження і стресові ситуації для учителів.

Аналіз кадрового складу також показує зростання середнього віку вчителів, що створює серйозний ризик розвитку синдрому «педагогічного вигорання».  Таким чином, для забезпечення високого рівня професіоналізму вчителів школи і збереження хз фізичного і психічного здоров’я необхідними є нові форми організації методичної роботи і обміну педагогічним досвідом.

Отже, розвиток системи підвищення професійної майстерності педагогів ми бачимо у створенні комфортних умов для самоосвіти. Звичайно, нові методи мають ґрунтуватися на нових інформаіціних комп’ютерних технологіях і забезпечувати можливість навчатися в зручний для кожного час і у комфортному для кожного педагога темпі. Таким чином ми досягнемо ергономічними методами  безперервного підвищення професійної компетентності педагогів школи, що призведе до реалізації принципу: сучасному учню – сучасний учитель.

Інноваційні перетворення системи методичної роботи ми плануємо в ході проекту:

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ У «ХМАРІ»: ІННОВАЦІЙНА ДОДАТКОВА СИСТЕМА МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ

Мета проєкту: на засадах досягнень сучасної педагогічної науки, андрагогіки, інноватики в загальній середній та післядипломній освіті створити інноваційну систему науково-методичної роботи у міжкурсовий період засобами інформаційних технологій і на засадах полісуб’єктності, геонезалежності, відкритості, доступності для забезпечення реалізації індивідуального освітнього маршруту кожного вчителя з набуття та вдосконалення його професійної компетентності.

Завдання проєкту:

  • проведення управлінського, психолого-педагогічного та науково-методичного аналізу перспективних і затребуваних напрямів у роботі з педагогічними кадрами загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю;
  • розробити модель науково-методичного супроводу підвищення професійної компетентності педагогів ЗОШ №20: обґрунтувати функції суб’єктів освітнього процесу, напрямки, етапи, рівні проектування самоосвітньої діяльності педагогів;
  • запровадити проектні технології як інноваційну культуру діяльності в галузі загальної середньої освіти на рівні загальноосвітнього навчального закладу;
  • створити систему постійної консультативно-інформаійної методичної підтримки засобами «хмарних» технологій у вигляді віртуального методичного кабінету загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю.

Очікувані результати:

  • Активізація самоосвітньої діяльності педагогів.
  • Підвищення фахового рівня методичної грамотності педагогів.
  • Підвищення рівня ІКТ компетентності педагогічних працівників школи.
  • Активізація запровадження інноваційних педагогічних технологій в практику діяльності вчителів.
  • Підвищення якості методичних наробок вчителів та активізація процесу обміну досвідом
  • Залучення педагогічних працівників до районних, регіональних та Всеукраїнських джерел перспективного педагогічного досвіду
  • Підвищення якості освітніх послуг.

2.5 Розвиток системи управління школою

Жодні зміни і реформи в закладі освіти не можуть бути ефективними, якщо вони некеровані. Успішність розвитку школи  суттєво залежить від управління нею. Зрозуміло, що підчас глобального реформування системи освіти в Україні на всіх її рівнях, система управління закладом освіти має теж змінюватися.

Система управління школою  є достатньо модернізованою. З 2002 рку в закладі освіти запроваджена і працює автоматизована система управління «Net Школа». В межах цієї програми діє комп’ютерна звітність педагогів, автоматизованеі процеси складання розкладу, заміни уроків, складання, погодження та розповсюдження наказів по школі.

Сьогодні практично автоматизована інформаційна складова управління. Проте, розвиток інформаційних технологій, особливо «хмарних» технологій,  надає все більше можливостей дл я удосконалення управлінських процедур. Реформування системи управління закладом освіти викликана також процесом реформування системи освіти України. Останні тенденції децентралізації, демократизації, конкуренції на ринку освітніх послуг не можуть не позначитися на принципах діяльності школи. З одного боку виникає необхідність зменшення адміністративно-контрольного тиску на вчителя і надання  їм більших можливостей  для творчого самовираження. З іншого боку, конкуренція на ринку освітніх послуг не дозволяє школі знижувати рівень якості освітніх послуг, отже підвищуються вимоги  і відповідальність кожного учителя за результати його роботи. Поєднати ці дві тенденції можливо тільки шляхом демократизації управління школою, залучення до управлінських процедур всіх членів педагогічного колективу. Науково-обгрунтованим методом такого об’єднання є модельний підхід в управлінні школою. Отже, удосконалення системи управління закладом освіти ми бачимо в створенні інноваційної системи управління у відповідності до вимог Держави, суспільства, запитів учнів, батьків та на основі новітніх досягнень у галузі педагогіки і інформаційно-комунікаційних технологій.

Реалізацію розвитку системи управління  можливо реалізувати через управлінський проект:

УПРАВЛІННЯ ЧЕРЕЗ МОДЕЛЮВАННЯ: СТВОРЕННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ МОДЕЛІ УПРАВЛІННЯ ШКОЛОЮ

Мета проєкту: створення «хмарного» віртуального пункту управління школою для максимального забезпечення якості надання освітніх послуг

Завдання проєкту:

  • Визначення пріоритетних напрямів управлінської діяльності, механізмів впливу та критеріїв оцінки успішності щодо забезпечення якості освіти.
  • Визначення суб’єктів управління за кожним напрямом та права доступу до управлінської інформації для кожного
  • Розробити схему просування інформаційних потоків та циклограмми реагування кожного суб’єкта.
  • Розробити технологічну схему віртуального пункту управління якістю освіти в Загальноосвітній школі №20 екологічного профілю.
  • Провести навчальні семінари та тренінги з педагогами школи щодо їх участі у автоматизованому управлінні закладом освіти
  • Забезпечити функціонування пункту віртуального управління якістю освіти
  • Провести комплексний аналіз автоматизованої управлінської діяльності з подальшою її корекцією

Очікувані результати:

  1. Зменшення контрольно-звітного тиску на педагогічних працівників.
  2. Активізація самоосвітньої діяльності педагогів.
  3. Підвищення фахового рівня методичної грамотності педагогів.
  4. Удосконалення навчально-виховного процесу.
  5. Підвищення якості освітніх послуг.
  6. Активізація участі всіх суб’єктів навчально-виховного процесу в управлінні та діяльності школи, запровадження ефективної системи самоуправління.
  7. Покращення іміджу закладу освіти.

ІІІ. КОНЦЕПЦІЯ НОВОЇ ШКОЛИ

  1. Актуальність розробки і мета Стратегії

Сьогодні ми спостерігаємо активний етап реформування системи освіти України. Важливими тенденціями його є децентралізація управління, відхід від уніфікації, подолання стереотипів і перехід до конкурентного освітнього середовища.

Система освіти кожної школи, а значить і Загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю,  має відповідати глобальним освітнім перетворенням і перспективам соціально-економічного розвитку суспільства. Отже, пошуки шляхів удосконалення цієї системи — закономірний процес, який вимагає адаптації закладу освіти до нових умов, що має виражатися у розвитку всіх системних підрозділів.

Демографічні та етнічні зміни, оновлення парадигми освіти, освітніх технологій, запровадження інформаційно-комп’ютерних технологій, широк поширення і доступність «хмарних технологій» тощо  обумовлює створення нових підходів до розвитку процесів, які відбуваються в школі. Все зростаюча актуальність екологічного профілю і попит на нього збоку споживачів освітніх послуг визначають подальший розвиток закладу освіти  в обраному раніше напрямі і перехід на наступний рівень за допомогою інформатизації навчально-виховного процесу, а ткож процесу управління.

Відповідно до завдань, які ставить Держава на даному етапі, збільшення уваги потребують напрям формування національно-патріатичної свідомості школярів, їх соціально-громадської позиції при забезпеченні їх конкурентоспроможності в інформаційному суспільстві після закінчення школи.

Вирішення зазначених стратегічних завдань може бути вирішене через створення виховного середовища для суспільно-громадського і національного самовираження школярів, практичного занурення у екологічну реальність, а також удосконалення навчального процесу щодо підвищення результатів навченості учнів. Зрозуміло, що таке середовище збільшить навантаження на педагогічний колектив і школярів. Тому основний напрям розвитку нашої школи  ми плануємо забезпечення комфортності навчально-виховного процесу і орієнтація його на здоров’язбереження.

Реалізація такого складного завдання не можлива без спеціально підготовлених інноваційно розвинутих і орієнтованих на нові педагогічні технології вчителів.  Отже важливим вектором розвитку закладу освіти буде створення інноваційної системи підвищення професійної майстерності педагогів, спрямованої саме на оволодіння ними ергономічних інноваційних здоров’язбережувальних технологій  які мають спиратися на новітні досягнення комп’ютерної науки і техніки.

Управління таким закладом освіти, в якому і кожна дитина і кожний вчитель є творчим суб’єктом освітнього процесу, має здійснюватися на сучасних демократичних засадах із широким залученням до здійснення управлінських процедур педагогів, учнів, батьків, громадкості. Розвиток управлінської системи буде здійснюватися через створення інноваційної системи забезпечення всіх суб’єктів управління необхідною інформацією із застосуванням «хмарних технологій».

Місією нової школи ми визначили створення комфортних умов для кожного суб’єкта освітнього процесу загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю для максимальної реалізації внутрішнього потенціалу в процесі формування особистості школяра як громадянина України і конкурентоспроможного випускника.

Мета діяльності нової школи на період 2020 – 2024 років: створення комфортного сучасного освітнього простору для забезпечення доступної та якісної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості й потреб держави в змінюваних соціально-економічних умовах; інтеграція школи в єдиний освітній простір м. Запоріжжя; забезпечення ефективного управління розвитком загальноосвітнього закладу на основі та із залученням новітніх досягнень науки і техніки.

  1. Пріоритетні завдання досягнення мети Стратегії:
  • Забезпечення умов для всебічного гармонійного розвитку особистості кожного учня в умовах, що гарантують здоров’я, захист прав всіх учасників навчально-виховного процесу, їх психологічну і фізичну безпеку.
  • -Формування екологічної культури та етики учнів як один з пріоритетних напрямків освіти для сталого розвитку
  • -Впровадження здоров’язберігаючих технологій в навчально-виховний процес.
  • -Створення інноваційної виховної системи навчального закладу для формування громадянської самосвідомості, відповідальності за долю Батьківщини,  прилучення дітей до загальнолюдських цінностей, формування в них правил поведінки, адекватного цим цінностям та надання їм можливості самореалізації та творчого розвитку.
  • -Підтримка дітей і молоді з особливими потребами, забезпечення рівного доступу до якісної освіти.
  • -Створення умов для неперервного підвищення кваліфікації педагогічних працівників, обміну їх досвідом у відповідності до вимог інформаційно-технологічного суспільства і змін, що відбуваються у соціально-економічній, духовній та гуманітарній сферах.
  • -Запровадження освітніх інновацій, інформаційно-комунікаційних педагогічних технологій.
  • - Створення інноваційної моделі управління школою, основаною на вибудуванні демократичних комунікацій, ділового партнерства,  визнання унікальної цінності особистості учасників освітнього процесу із широким застосуванням інформаційно-комунікаційних та  хмарних технологій
  • -Забезпечення консолідації та взаємодії соціальних і наукових партнерів із метою інтенсифікації розвитку й удосконалення освітнього середовища. · -Розвиток міжрегіонального та міжнародного партнерства.

  1. Основні шляхи реалізації завдань Стратегії:

Програма розвитку загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю буде реалізовуватися за наступнми етапами:

І етап 2020-2021 р.р. – організаційно-підготовчий

На цьому етапі буде реалізоване завдання науково-теоретичного освоєння проблеми, вивчення необхідних технологій і технік, підготовка інформаційно-комунікаційних ресурсів для реалізації проектних завдань, вивчення можливостей і діагностика готовності педагогічного колективу, формування позитивного ставлення всіх учасників до майбутніх змін, вибір форм взаємодії, визначення змісту діяльності, розробка і впровадження систем морального і матеріального стимулювання, добір діагностичних матеріалів для виявлення неадекватностей у процесі.

ІІ етап 2021 – 2022 – апробаційно-випробувальний

Метою даного етапу є оцінка ефективності обраних шляхів розвитку, корекція та допрацювання систем заходів щодо реалізації інноваційних перетворень.

Робота даного етапу проводиться за наступними проектами:

СТВОРЕННЯ СИСТЕМИ ДИСТАНЦІЙНОЇ ПІДТРИМКИ УЧНІВ «ШКОЛА ДРУГОЇ ЗМІНИ»

ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕАЛІЗАІЇ ПРОЄКТУ

  1. Запровадження системи урахування навчально-пізнавальних здібностей і потреб учнів.

Зміст діяльності

Очікуваний результати

термін

відповідальний

Проведення дослідження щодо виявлення тематики типових утруднень учнів і тем, які випадають на найбільш вірогідні терміни карантинів, на час кінця семестрів.

Перелік-каталог тем з навчальних предметів найбільш актуальних для подання в електронному вигляді  для самостійного опрацювання учнями

Розробка системи електронної підтримки обдарованих учнів

Програма електронної підтримки розвитку творчих здібностей учнів

Розробка концепції дистанційного навчання загальноосвітнього навчального закладу №20 з екологічним уклоном

Концепція дистанційного навчання загальноосвітнього навчального закладу №20 з екологічним уклоном

  1. Оптимізація системи корекційної роботи шляхом створення постійно-діючих віртуальних і очних консалтингових пунктів.

Зміст діяльності

Очікуваний результати

термін

відповідальний

Виявлення рівня ІКТ компетентності учнів старших класів

Створення груп експертів з ІКТ для здійснення консалтингової допомоги учень-учню

Створення постійно-діючих консалтингових пунктів з надання допомоги щодо використання шкільної системи дистанційного навчання

Устав пункту консалтингової допомоги

Організація функціонування електронної системи корекційної діяльності

Створення електронної системи корекційної діяльності на ресурсі закладу освіти

Навчання учнів елементам дистанційного навчання Проведення циклу навчальних занять в межах курсу інформатики і в ході виховної позаурочної роботи

Сформована уява учнів і практичні навички отримання допомоги і самостійне опанування навчального матеріалу з використанням сучасних досягнень в галузі інформаційних технологій

  1. Створення «хмарної» мультимедійної системи електронних навчально-корекційних ресурсів.

Зміст діяльності

Очікуваний результати

термін

відповідальний

Створення банку електронних ресурсів для роботи з учнями на період карантинів, кінця семестрів

Банк електронних навчальних ресурсів для роботи на період карантинів

Створення банку електронних ресурсів для корекційної роботи з учнями які мають освітні утруднення і для підтримки навчання учнів з особливими освітніми потребами

Банк електронних навчальних ресурсів для корекційної роботи з учнями і підтримки індивідуальної форми навчання

Створення банку електронних ресурсів для роботи з обдарованими учнями і організації експериментально-дослідної та проектної роботи

Банк електронних навчальних ресурсів для роботи з обдарованими учнями

  1. Формування у вчителів та учнів школи комунікативних навичок та культури спілкування через сучасні інформаційні та комунікаційні канали. Формування у педагогів школи навичок проведення навчальної діяльності з використання «хмарних» технологій.

Зміст діяльності

Очікуваний результати

термін

відповідальний

Створення дистанційного консалтингового пункту для підтримки творчих педагогів щодо створення і використання електронних навчальних ресурсів з використанням «хмарних» технологій

Консалтинговий методичний пункт на базі сайту школи.

Створення мультимедійного методичного банку лекцій з проблем застосування ІКТ і сучасних педагогічних методик в організації навчальної та методичної роботи

Методичний банк лекцій, спрямований на підвищення професійної та ІКТ компетентності педагогів закладу освіти

Створення умов для активного використання інформаційних, комунікаційних та хмарних технологій

Готовність педагогів та учнів школи до запровадження системи електронного додаткового навчання та корекційної роботи

 

ПРОЄКТ 2

СТВОРЕННЯ КОМФОРТНОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА «КОМФОРТНА ШКОЛА»

ОРІЄНТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ НА ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖЕННЯ УЧНІВ

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Створення координаційної групи, яка буде планувати, координувати та відслідковувати  процес реалізації проекту. Узагальнювати результати роботи над проектом. 

Планування, спостереження, контроль за всіма структурами навчального закладу, узагальнення результатів роботи.

Переорієнтація закладу на створення комфортних умов для навчання, переорієнтація усіх структур на здоров’язбереження.

Організація роботи творчої групи та засідання творчої групи

«Створення комфортного освітнього середовища в освітньому закладі»

Вивчення оздоровчих технологій навчання. Розробка рекомендацій для керівників МО.

Розробка рекомендацій щодо реалізації проекту  

Створення консалтингової групи з питань реалізації проекту.

Надання консультацій педагогам з питань роботи над проектом, створення методичного банку даних

Підвищення рівня методичної грамотності педагогів з питань здоров’язбереження

Моніторинг стану здоров’я учнів

Моніторинг рівня захворюваності серед учнів, виявлення причин захворюваності, облік учнів, які мають хронічні захворювання

Планування заходів спрямованих на здоров’язбереження відповідно до виявлених проблем.

Анкетування педагогічного та учнівського колективів

Аналіз стану роботи педагогічного та учнівського колективів

Виявлення проблем і підготовка до зондування розуміння проблем. 

Анкетування учнів з  метою виявлення рівня комфортності освітнього середовища

Анкетування учнів

Планування заходів залежно від виявлених результатів.

Засідання творчої групи 

Обробка даних анкетування.

Виявлення питань для вивчення, виокремлення досвіду з цієї теми

Визначення змісту педагогічних рад, творчих конференцій, методичних об’єднань, творчих груп

Планування та визначення перспектив роботи з проблемної теми

Планування шляхів реалізації проблемної теми

Складання плану роботи над проектом

Визначення напрямків роботи, розподіл обов’язків, етап взаємодії учасників навчально-виховного процесу

Забезпечити логічну послідовність вирішення завдань через взаємодію всіх учасників навчально-виховного процесу

Участь педагогів у майстер-класах, семінарах та вебінарах, організованих ЗОІППО, ІАМЦ, ЗНУ, видавництвами «Основа», «Ранок»

Відвідування та виступи на семінарах, майстер-класах.

Підвищення рівня професійної майстерності педагогів, набуття досвіду,

організація навчального процесу з урахуванням сучасних досягнень педагогічної науки

Використання ІКТ в роботі над проектом

Висвітлення на сайті школи результатів дослідження, інформування батьків, вчителів та учнів про заплановані заходи.

Створення банку даних з питань оздоровлення( інформація повинна накопичуватись  для різних читацьких аудиторій : батьки, вчителі , учні)

Підвищення рівня професійної майстерності педагогів.

Формування прагнення до здорового способу життя.

Зниження рівня захворюваності.

Засідання педагогічної ради школи «Проект створення комфортного навчального середовища»

Затвердження заходів що до реалізації єдиної науково-методичної проблеми

Ознайомлення всього колективу з проектом

Теоретичний  семінар «Класифікація сучасних оздоровчих технологій»

Ознайомлення з проблемою

Ознайомлення педагогічного колективу з теорією даного питання. Складання планів самоосвіти

Практичний семінар «Технології здоров’ябереження»

Створення умов для формування, вивчення та поширення передового педагогічного досвіду

Опанування педагогічним колективом відповідних компетенцій

Відкриті виховні заходи та уроки з використанням здоров’язбережувальних  технологій. (В рамках Декади педагогічної майстерності та шкільного конкурсу «Панорама творчих уроків»)

Уроки вчителів–методистів, старших учителів із використанням освітніх оздоровчих технологій

Виявити ППД із проблеми з метою допомоги тим, хто не визначився в роботі з проблемною темою.

Засідання педагогічної ради: «Психологічна атмосфера уроку: з чого розпочати і як підтримати»

Виявити протиріччя, формулювати проблему, намітити шляхи її вирішення,
розробити план дій педколективу щодо створення сприятливого для розвитку особистості школяра психологічного клімату на уроках;
«Заповіді вчителя школи» як основи психологічного забезпечення уроку,
створити «Програму спостережень за уроком в контексті створення психологічно комфортних умов для учнів.

Проаналізувати стан психологічного клімату на уроках, виявити умови і фактори, що стимулюють і перешкоджають створенню комфортного середовища на уроці і на цій основі виробити програму діяльності вчителів по створенню сприятливого психологічного клімату на уроках.

Засідання школи молодого вчителя: «Розвиток творчої активності молодих учителів».

Надання кваліфікованої допомоги молодим учителям, виявлення професійної готовності. Відкриті уроки, виховні заходи, поповнення банку навчально- виховних технологій.

Проведення Тижня молодого вчителя (відкриті уроки, заходи). Виявлення труднощів і надання методичної допомоги.

Практичне спрямування роботи шкільних методичних об’єднань, творчих груп на реалізацію проекту

Створення медіатеки відкритих уроків та виховних заходів

Ознайомлення педагогічного колективу з досвідом учителів школи

Проблемний психолого-педагогічний семінар «Вимоги до забезпечення комфортності на уроці»

Опрацювання педагогічних та психологічних прийомів забезпечення комфортності на уроці

Засвоїти психолого-педагогічні прийоми створення комфортної атмосфери на уроці

Практичний семінар «Використання часозберігальних технологій в роботі учнів на уроках».

Формування, вивчення та поширення ППД щодо реалізації проекту

Ознайомлення педагогічного колективу з досвідом колег щодо впровадження науково-методичного проекту

Засідання науково-методичної ради «Оновлення системи психологічного забезпечення навчального процесу відповідно до завдань розвитку школи та плану роботи над проектом»

Визначення результатів роботи психологічної служби з психологічного забезпечення проблемної теми

Оновити  систему роботи психологічної служби з проблемної теми

Засідання педагогічної ради школи: «Формування в школярів прагнення до здорового способу життя»

Затвердження організаційно-функціональної моделі формування висококомпетентної особистості 

Ознайомлення всього колективу, обговорення, затвердження моделі науково-дослідної роботи з проблемної теми. 

Відкриті виховні заходи та уроки з використанням гуманно-особистісних технологій. (В рамках Декади педагогічної майстерності та шкільного конкурсу «Панорама творчих уроків»)

Уроки вчителів–методистів, старших учителів із використанням гуманно-особистісних технологій 

Організація методичної допомоги в роботі над проектом

Засідання школи молодого вчителя: «Прийоми створення комфортних стосунків учитель-учень».

Надання кваліфікованої допомоги молодим учителям, виявлення професійної готовності. Відкриті уроки, виховні заходи, поповнення банку навчально- виховних технологій.

Проведення Тижня молодого вчителя (відкриті уроки, заходи). Виявлення труднощів і надання методичної допомоги.

Методичні звіти творчої групи, ШМО, ШППД

Виявлення показових результатів 

Виявлення позитивних результатів і вироблення результатів. Підготовка матеріалів для публікації.

Творчі майстерні педагогів з упровадження оздоровчих технологій

Творчі майстерні, доробки вчителів-методистів, узагальнення ППД

Впровадження оздоровчих технологій. 

Засідання педагогічної ради: «Досвід і проблеми впровадження здоров’язберігаючих технологій»

Узагальнення роботи над проектом на рівні практичного втілення

Узагальнення роботи над проектом. Аналіз практичної роботи над проблемою.

Засідання педагогічної ради: «Використання оздоровчих  технологій у роботі класного керівника»

Накреслення шляхів реалізації завдань щодо формування здорового способу життя в  учнів

Накреслення шляхів роботи класних керівників у контексті проблемної теми. Продовження роботи над створенням шкільної медіотеки

Анкетування учнів з  метою виявлення рівня комфортності освітнього середовища

Анкетування учнів

Порівняння  результатів анкетування з виявлення рівня комфортності  .

Засідання методичної ради «Ефективність впровадження оздоровчих технологій за результатами моніторингу та  анкетування

учнів» 

Оцінка ефективності роботи над проектом

Оцінка ефективності роботи над проектом та планування подальшої роботи

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОМФОРТНОГО ПРОЦЕСУ НАСТУПНОСТІ МІЖ ПОЧАТКОВОЮ І СЕРЕДНЬОЮ ЛАНКАМИ

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

Відповідаль-ний

Вивчення та врахування вчителями  психологічних проблем адаптації учнів до навчання в основній школі, розроблення та застосування ними відповідних розвивальних методик;

Опитування вчителів та учнів. Аналіз результатів навчальних досягнень учнів  4-5 класів

Аналітична довідка

Узгодження змісту, форм, методів і технологій викладання навчальних предметів у 4-му і 5-му класах;

Спільна робота вчителів методичних об’єднань вчителів початкових класів і вчителів предметних кафедр базової школи, розробка спільних вимог до результатів навчальної діяльності вчителів початкових класів з різних предметів

Розроблені методичні рекомендації та критеріально-оіночні документи

Підготовка вчителів початкових класів до проведення інтегрованих уроків і поєднання різних видів діяльності молодших школярів.

Проведення навчальних семінарів-тренінгів

Підвищення професійної компетентності вчителів початкових класів

ОПТИМІЗАЦІЯ ДОПРОФІЛЬНОЇ ТА ПРОФІЛЬНОЇ ПІДГОТОВКИ УЧНІВ

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

Відпові-дальний

Проведення дослідження навчально-пізнавальних інтересів , нахилів, здібностей і потреб учнів

Опитування та діагностування учнів, задіяних у до профільному та профільному навчанні

Аналіз динаміки показників освітніх й професійних потреб та можливостей учнів школи

Внесення коректив у НВП

Планування методичної роботи

Запровадження інформаійно-просвітницької роботи щодо існуючих профілів навчання

Урочна діяльність(лекції з профорієнтації)

Позаурочна діяльність(турніри, конкурси, предметні вечори та ін.)

Віртуальна діяльність(через сайт школи)

Чіткість уявлень учнів та їх батьків щодо профілю навчання

Підвищення рівня мотивації і активності учнів у соціально значущій діяльності, реалізація їх творчого потенціалу

Оптимізація практичних процедур допрофільної та профільної підготовки

Погодженість навчальних вимог вчителів для опанування учнями змісту предметів старшої школи на різних рівнях: стандарту, академічному та рівні профільної підготовки

Зменшення навантаження старшокласників

Запровадження в профільних класах форм та методів навчання вищої школи:

Лекційно-семінарських занять

Лабораторно-практичної роботи

Тестових опитувань

Проведення конференцій за підсумками самостійної роботи

Готовність старшокласників до навчання у ВНЗ

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КАДРОВОЇ ГОТОВНОСТІ ДО ПІДВИЩЕННЯ КОМФОРТНОСТІ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В ШКОЛІ

Забезпечується заходами проекту: МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ У «ХМАРІ»: ІННОВАЦІЙНА ДОДАТКОВА СИСТЕМА МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ

ФОРМУВАННЯ ЦІННІСНОГО СТАВЛЕННЯ УЧНІВ ДО ВЛАСНОГО ЗДОРОВ’Я ТА ЗМЕНШЕННЯ ВПЛИВУ НЕГАТИВНИХ ЕКОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ

Забезпечується заходами проекту: ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ: ВІДПОВІДАЄМО ЗА СТАН ДОВКІЛЛЯ

ЗМЕНШЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО НАВАНТАЖЕННЯ, ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОЖНОГО УЧНЯ ПЕДАГОГІЧНОЮ ПІДТРИМКОЮ ДЛЯ УСУНЕННЯ УТРУДНЕНЬ У НАВЧАННІ ТА СТВОРЕННЯ УМОВ ДЛЯ ПОВНІШОЇ САМОРЕАЛІЗАЦІЇ КОЖНОЇ ДИТИНИ

Забезпечується заходами проекту: СТВОРЕННЯ СИСТЕМИ ДИСТАНЦІЙНОЇ ПІДТРИМКИ УЧНІВ «ШКОЛА ДРУГОЇ ЗМІНИ»

ПРОЄКТ 3

ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ: ВІДПОВІДАЄМО ЗА СТАН ДОВКІЛЛЯ

ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖЕННЯ

ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Науково - дослідницька робота

Проведення анкетування щодо виявлення екологічних проблем, які хвилюють учнівську молодь та жителів району, в якому розташована школа

Банк актуальних питань щодо екологічних проблем, які хвилюють учнів школи

Створення мультимедійних матеріалів що стосуються екології Запоріжжя

Банк мультимедійних матеріалів для вивчення екології

Створення екологічного довідника на платформі ЗапоВікі

Екологічний постійно поповнюваний довідник

Виховна та агітаційно – просвітницька діяльність

Розробка лекцій з питань охорони природи, екології,

Банк лекцій для позакласної природоохоронної діяльності

Щорічне проведення агітаційної роботи за проведення екологічних акцій

Підвищення екологічної свідомості та відповідальності кожного учня за стан довкілля

Проведення конкурсу соціальної реклами-агітації на підтримку

Банк агітаційних плакатів та роликів

Створення інформаційного куточка «Голос небайдужих» на базі електронної шкільної газети на ресурсах сайту школи

Електронне постійно діюче видання спрямоване на підвищення екологічної культури учнів школи і відвідувачів сайту, яке діє за принципом «учень – учню».

Природоохоронна діяльність

Активна участь у акціях з прибирання та улаштування території, програмах озеленення, екологічних місячниках

Набуття практичного досвіду з природоохоронної діяльності

Проведення акцій щодо озеленення, прибирання та улаштування пришкільної території: «Прибери планету», «Жовте листя»,«Замість ялинки зимовий букет»

«Дім для пташки»

«Годівничка»

«Первоцвіти»

«Ландшафтний дизайн на шкільному подвір’ї»

Покращення комфортності пришкільної території

Проведення конкурсу проектів щодо створення найкращої екологічної ситуації в навчальних класах та кабінетах

Покращення комфортності класних кімнат

Пошук та усунення екологічних проблем району розташування школи, допомога птахам, рослинам тощо

Сформований досвід в учнів школи у проведенні практичних природоохоронних акцій

Формування ціннісного ставлення до енергоресурсів

Активна участь в проекті формування ціннісного ставлення до енергоресурсів

(за програмою проекту Енергоефективна школа: формування ціннісного ставлення учнів до енергоресурсів)

Сформованість свідомого ставлення учнів до проблем економного енергоспоживання.

Формування екологічної свідомості та енергозберігаючого світогляду школярів, дітей дошкільного віку та мешканців району.

Зменшення рівня захворювань простудними хворобами у зимовий період.

ПРОЄКТ 4

СОЦІАЛІЗАЦІЯ ОСОБИСТОСТІ УЧНЯ: ШКІЛЬНЕ САМОВРЯДУВАННЯ

    1. Залучення учнів до управління закладом освіти

Зміст діяльності

Очікувані результати

термін

відповідальний

Розробка структури учнівського самоврядування, статуту, символів.

Створення документально-супроводжуючої бази шкільного самоврядування

Вибори та перевибори керівних органів шкільної республіки

Залучення учнівського активу до управління школою

Організація діяльності органів шкільного самоврядування: планування, практична діяльність, звітування на засіданнях при директорі, педагогічних радах

Формування активної громадянської позиції в учнів школи, набуття ними досвіду спілкування, відстоювання власних прав, толерантного відношення. Підвищення правової культури учнів школи

    1. Формування національно-патріотичної свідомості учнів та краєзнавчо-пошукова діяльність

Зміст діяльності

Очікувані результати

термін

відповідальний

Волонтерська робота серед мешканців району, воїнів АТО (згідно річного планування)

Підвищення рівня національної свідомості школярів, любов до своєї школи, національних традицій, Батьківщини

Робота щодо підтримки функціонування та розвитку шкільного музею

Забезпечення розвитку шкільного музею, виховання почуття гордості в учнів за свій заклад освіти, своє місто, Батьківщину. Забезпечення підготовки та проведення в школі заходів з національно-патріотичного виховання.

    1. Підтримка шкільного укладу життя

Зміст діяльності

Очікувані результати

термін

відповідальний

Підготовка та проведення шкільних свят, конкурсів,

Активізація участі школярів та їх широке залучення до життя школи, формування почуття відповідальності за діяльність закладу освіти

Організація роботи щодо збереження шкільного майна

Постійний контроль за станом шкільного майна. Формування дбайливого ставлення учнів до матеріально-технічної бази школи.

Організація учнівського самоконтролю за відвідуванням шкільних занять та допомоги тим, хто змушено їх пропустив

Створення системи взаємоконтролю та взаємодопомоги учнів в навчальному процесі.

ПРОЄКТ 5

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНА ШКОЛА: ФОРМУВАННЯ ЦІННІСНОГО СТАВЛЕННЯ УЧНІВ ДО ЕНЕРГОРЕСУРСІВ

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

2019 рік

Ознайомлення всіх активних учасників проєкту з метою, напрямями експериментальної діяльності та ходом проведення досліджень

Проведення нарад і методичних навчань з педагогами, адміністрацією ЗОШ №20, учнями, які стануть активними учасниками проекту

Свідоме відношення до ходу проекту, експериментально-дослідної діяльності адміністрації ЗОШ №20, педагогічного колективу, зокрема вчителів екологічного циклу навчальних дисциплін, учнів-експертів, активно задіяних у дослідно-експериментальній діяльності

Створення координаційної групи, яка буде планувати, координувати та відслідковувати  процес реалізації проекту. Узагальнювати результати роботи над проектом. 

Планування, спостереження, контроль за всіма структурами навчального закладу, узагальнення результатів роботи.

Переорієнтація закладу на створення енергоекономних та енергоефективних умов для навчання.

Організація роботи творчої групи та проведення вимірів енергозатрат в закладі освіти

Вивчення педагогами-керівниками проекту і групою енергоефективності учнів нормативних документів щодо методики проведення вимірів та норм показників енергоефективності будівель

Проведені виміри,  узагальнені результати обстеження приміщення школи, розроблені рекомендацій щодо реалізації проекту  

2020 рік

Розробка каналів поширення екологічних знань про ефективне використання енергії

-Організація експертного консалтингового постійно діючого пункту з питань енергоефективності;

-створення банку методичних матеріалів щодо проведення лекцій з енергоефективності для учнів молодншої, базової та старшої школи;

-формування групи волонтерів-лекторів для реалізації просвітницької діяльності з питань енергоефективності;

-створення постійно-діючого електронного інформаційного видання на сайті ЗОШ №20 екологічного профілю.

-Налагоджена система консалтингової допомоги з питань енергоефективності.

-Створений банк електронних мультимедійних методичних матеріалів на допомогу вчителям які викладають предмети природничого циклу і учням з питань енергоефективності.

-Організована постійна діяльність електронного друкованого видання екологічного спрямування на ресурсах ЗОШ №20 екологічного профілю.

Ознайомлення педагогів, учнів школи, батьків і широкої громадськості з ходом і проміжними результатами експериментально-проектної діяльності

Винесено питання на педагогічну раду, звіт учнів з експертної ради на батьківських зборах, друк результатів у електронній шкільній газеті.

Зростає екологічна культура педагогів, учнів, батьків, мешканців району.

Продовження досліджень за енерговитратами закладу освіти

Вимірювання учнів школи та встановлення динаміки показників енерговитрат

Рекомендації щодо подальшого удосконалення системи енергозбереження

Популяризація проекту та залучення нових активних учасників.

Проведення медіа фестивалю «Ціннісне ставлення до енергії» (Тематика робіт, поданих на Фестиваль – енергозбереження: серед молодших школярів – малюнки, базова та старша школа – плакати у вигляді малюнків, презентації та відео-ролики)

Створений банк мультимедійних матеріалів, що стосуються проблеми енергоефективності (роліки, презентації, малюнки, плакати)

2021 рік

Широке поширення  ідеї ціннісного ставлення до енергоспоживання серед громадськості та учнів інших шкіл «Енергозбереження вдома та в школі»

Проведення інтелектуальних інтернет-ігор з тематики «Енергозбереження вдома та в школі»

Розповсюдження інформації отриманої в ході експерименту через поширення плакатів та постів у соціальних мережах, висвітлення на сторінках шкільної преси

Формування ціннісного ставлення до енергоресурсів у громадськості району та мешканців міста Запоріжжя

Популяризація ідей енергозбереження

Проведення інтелектуальної гри-змагання «Полювання за кіловатами» ( за програмою предметних тижнів)

Висвітлення результатів на сторінках шкільної преси

Підвищення мотивації учнів до вивчення предметів природничого циклу.

Продовження досліджень за енерговитратами закладу освіти та поширення їх на оселі учнів школи: «Енергозбереження вдома та в школі»

Вимірювання учнів школи та встановлення динаміки показників енерговитрат, розробка методики підвищення рівня енергоефективності квартир та домівок.

Рекомендації експертної ради, методичні матеріали з підвищення енергоефективності помешкань громадян.

2022 рік

Формування екологічного світогляду учнів школи та громадкості

Проведення мультимедійного фестивалю «Енергозбережувальна поведінка: вигідно всім!» (Тематика робіт, поданих на Фестиваль – енергозбереження: серед молодших школярів – малюнки, базова та старша школа – плакати у вигляді малюнків, презентації та відео-ролики)

Створений банк мультимедійних матеріалів, що стосуються проблеми енергоефективності людської поведінки(роліки, презентації, малюнки, плакати)

Продовження досліджень за енерговитратами закладу освіти, оселі учнів школи та поширення їх на раціональну поведінку і рівень екологічної культури: «Енергозбереження вдома та в школі»

Вимірювання учнів школи та встановлення динаміки показників енерговитрат, розробка методики оцінки ефективності енергозбереження в залежності від рівня екологічної культури та енергоекономної поведінки людини.

Рекомендації експертної ради, методичні матеріали з оцінки ефективності енергозбереження в залежності від рівня екологічної культури та енергоекономної поведінки людини.

2023 рік

Підведення підсумків роботи над проектом

Звіт та обговорення питання на педагогічній раді школи

Звіт роботи ЗОШ №20 над проектом протягом 2016-2020 років

Аналіз результатів діяльності педагогічного та учнівського колективу у проекті

Аналіз керівника проекту щодо ефективності роботи всіх учасників та результативності експериментально-дослідної діяльності за проектом

Аналіз, методичні матеріали з питання енергозбереження,

Бант навчальних розробок на допомогу у викладанні екології та предметів природничого циклу.

Сформоване ціннісне ставлення учнів школи та їх батьків до енергоресурсів, сформована екологічна культура учнів щодо використання енергоресурсів.

Створено інтернет джерело постійного інформування учнів, батьків та громади щодо нових досягнень та результатів досліджень у галузі енергоспоживання.

Визначення нових форм і методів формування компетентного світогляду щодо ціннісного ставлення до енергоресурсів планети

Анкетування учнів та педагогів школи з питання перспективних напрямів майбутнього навчально-виховного проекту.

Визначені напрями подальшої експериментально-дослідної роботи школи.

ПРОЄКТ 6

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ У «ХМАРІ»: ІННОВАЦІЙНА ДОДАТКОВА СИСТЕМА МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ

  1. Організація та супровід безперервного підвищення професійної компетентності педагогів школи

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Організація роботи педагогів за проблемною темою школи

Координація планування самоосвітньої діяльності педагогічних працівників.

Організація постійної консалтингової підтримки вчителів.

Спрямування процесу поповнення знань вчителями на вирішення актуальної для школи проблеми. Підвищення професійного рівня педагогів школи та рівня їх ІКТ компетентності.

Створення банку методичних наробок педагогів

Організація методичного см отру-конкурсу методичних інноваційних наробок вчителів.

Створення віртуального пункту обміну досвідом педагогів «методична гостинна»

Електронний банк методичних наробок вчителів у «хмарі».

Ефективна доступна система обміну перспективним педагогічним досвідом серед педагогів школи.

Організація семінарів, тренінгів, лекцій та інших форм навчання(включно і віртуальних) на підтримку самоосвітньої діяльності вчителів

Запровадження циклу тренінгових занять  та віртуальних лекцій з питань інноваційних педагогічних технологій

Банк віртуальних лекцій

Організація діяльності віртуального пункту педагогічного самоаудиту

Розробка питань для самооцінки власної діяльності вчителя

Пункт педагогічного само аудиту вчителів ЗОШ №20.

Підвищення професійної майстерності на діагностичній основі.

  1. Супровід впровадження інноваційних педагогічних технологій в загальноосвітній школі №20 екологічного профілю

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Створення системи ознайомлення педагогів з новими педагогічними технологіями

Організація системи перманентного обміну інноваційним педагогічним досвідом

  1. Робота з підтримки професійного становлення молодих вителів

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Організація професійного наставництва та підтримки молодих вчителів

Проведення відкритих уроків старшими вчителями та вчителями-методистами для малодосвідчених вчителів і відкритих уроків молодих вчителів з подальшим їх обговоренням(за планом роботи школи).

Організація постійно-діючого консалтингу для молодих вчителів

Створення електронного ресурсу «Порадник молодого вчителя»

Активізація та підвищення ефективності професійного становлення молодих вчителів.

Організація моніторингу професійного зростання молодих вчителів

Розробка програми моніторингу діяльності молодих вчителів

  1. Організація міжатестаційного періода педагогів школи

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Створення системи постійної консалтингової підтримки педагогів у міжатестаційний період

Створення електронного ресурсу «Віртуальний наставник педагога»

Створена система постійної допомоги вчителям у між атестаційний період.

Підвищення рівня нормативно-правової грамотності вчителів

Запровадження моніторингу професійної компетентності педагогічних працівників закладу освіти

За проектом «Управління через моделювання»

Підвищення ефективності методичної роботи і адресної допомоги вчителям

Заровадження моніторингу діяльності педагогів школи

ПРОЄКТ 7

УПРАВЛІННЯ ЧЕРЕЗ МОДЕЛЮВАННЯ: СТВОРЕННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ МОДЕЛІ УПРАВЛІННЯ ШКОЛОЮ

  1. Проектування інформаційної бази для підвищення ефективності управлінської діяльності

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Планування моніторингових досліджень спрямованих на підвищення якості освіти в ЗОШ №20 екологічного профілю

Розробка моделі діяльності учителя ЗОШ №20

Розробка Програми моніторингових досліджень професійного зростання педагогічних працівників та результатів навчальної діяльності учнів школи

Модель діяльності учителя ЗОШ №20

Програма моніторингових досліджень якості освіти ЗОШ №20

Планування корекційної діяльності за результатами моніторингу

Розробка циклограм реагування працівників ЗОШ №20 за результатами аналізу отриманої інформації в ході моніторингових досліджень

Циклограми реагування працівників ЗОШ №20 за результатами аналізу отриманої інформації в ході моніторингових досліджень

  1. Удосконалення каналів збору інформації

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Створення інноваційної системи супроводу управлінської діяльності на основі новітніх інформаційних і комунікаційних та «хмарних» технологій

Розробка структури віртуальної системи управління ЗОШ №20 екологічного профілю у «хмарах»

Інноваційна система супроводу управлінської діяльності на основі новітніх інформаційних і комунікаційних та «хмарних» технологій

Створення віртуального пункту збору та збереження моніторингової інформації

Створення пункту оперативного інформування педагогів: «віртуальної вчительської ЗОШ №20»

Створення віртуального методичного кабінету на підтримку та удосконалення форм і методів методичної роботи

Створення пункту незалежного само аудиту для педагогічних працівників ЗОШ №20

Створення віртуального аналітично-консалтингового кабінету

  1. Запровадження комплексного системного моніторингу функціонування школи і забезпечення якості освіти

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Моніторинг підвищення професійної компетентності педагогів ЗОШ №20

Запровадження моделі компетентного учителя і моделі діяльності педагога (збір інформації та оцінка раз на п’ять років)

Підвищення професіоналізму педагогів школи

Активізація інноваційної діяльності педагогів

Формування готовності педагогічних працівників до роботи в нових умовах

Моніторинг результатів навчальної діяльності учнів

Запровадження системи оперативного відстеження стану навчальних досягнень учнів у динаміці(збір інформації три рази на рік з предметів запланованих на контроль)

Підвищення результатів навчання учнів

Моніторинг результатів навчання учнів з предметів поглибленого вивчення та профільних дисциплін

Запровадження системи оперативного відстеження стану навчальних досягнень (збір інформації три рази на рік)

Підвищення якості профільного навчання

  1. Створення аналітичної системи забезпечення ефективності управлінських функцій

Форма роботи

Зміст роботи

Очікувані результати

термін

відповідальний

Аналітичний супровід самоосвітньої діяльності педагогів у між атестаційний період

Самоаналіз професійної компетентності педагогів та аналіз результатів професійного росту кожного учителя раз на п’ять років

Самоаналіз ефективності проведення уроків( раз на рік) та аналіз відвіданих уроків адміністрацією(за річним планом роботи школи)

Об’єктивна інформація про стан професійної компетентності педагогічних працівників, підвищення ефективності методичної роботи в школі, активізація самоосвітньої діяльності педагогів. Підвищення якості освіти в школі

Аналітичний супровід навчальної діяльності учнів

Аналіз рівнів навчальних досягнень учнів три рази на рік: результати стартового контролю, першого семестру і річного балу.

Аналіз результатів незалежного оцінювання (аналіз раз на рік)

Аналіз навчальних досягнень учнів з профільних предметів.

Підвищення якості корекційної роботи в школі, зменшення кількості учнів, які навчаються на низькому та середньому рівнях.

Підвищення якості профільної освіти.

ІІІ етап 2023-2024 – підсумково-узагальнюючий

На якому проводиться підсумково-узагальнюючий аналіз отриманих результатів, поширення нового досвіду та визначення нових горизонтів для розвитку школи у майбутньому.

Очікувані результати:

  • Забезпечення умов для здобуття сучасної, доступної та якісної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості й потреб держави.
  • -Підвищення рівня професійної компетентності педагогів (психолого-педагогічними знаннями та вміннями, володіння прийомами індивідуалізації навчання та виховання учнів).
  • Підвищення рівня навчальних досягнень учнів.
  • -Підвищення рівня інформованості учнів, умотивованості до власного розвитку і постійної освіти, здатності творчо мислити, громадянської активності
  • -Підвищення якості вихованості школярів та розбудова толерантного комфортного середовища для самореалізації, соціалізації та само актуалізації кожної дитини.
  • -Розвиток особистої відповідальності за стан довкілля на місцевому регіональному, національному і глобальному рівнях, вміння прогнозувати особисту діяльність і діяльність інших людей та колективів;
  • -Створення позитивного іміджу школи в соціумі міста, підвищення її конкурентоздатності.
Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.