Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Щорічний звіт директора 2023

Дата: 27 серпня 2023 о 11:45
Автор: Паніна С. С.

Звіт директора Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області

Світлани ПАНІНОЇ

за 2022/2023 навчальний рік

 

Заклад освіти заснований на праві комунальної власності.

Головною метою закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття  початкової та базової загальної  середньої освіти.

Головними завданнями Закладу є:

  • створення умов для здобуття початкової та базової загальної середньої освіти на рівні,  не нижчому від Державних стандартів;
  • виховання морально і фізично здорового покоління;
  • розвиток природних позитивних нахилів, здібностей та обдарованості, творчого мислення, потреб і вміння самовдосконалюватися;
  • формування громадянської позиції, власної гідності, готовності до трудової діяльності, відповідальності за свої дії;
  • виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв української нації, державної мови, національних цінностей;
  • виховання свідомого ставлення до свого здоров’я як найвищої соціальної цінності.

Заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», іншими законодавчими актами Верховної Ради України, указами Президента України,    постановами Кабінету Міністрів України, наказами  Міністерства освіти і науки України, інших органів центральної виконавчої влади, рішеннями місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, власним Статутом.

Робота педагогічного колективу в 2022/2023 н. р. була спрямована на реалізацію Стратегії розвитку закладу освіти. Основними стратегічними напрямками роботи ЗЗСО є:

1. Освітнє середовище. Система збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя. Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору. Безпечна школа. Попередження булінгу.

2. Система оцінювання здобувачів освіти. Забезпечення виконання Державних стандартів – якість освіти. Задоволення освітніх потреб.

 3. Педагогічна діяльність. Методичне і кадрове забезпечення. Реалізація Концепції НУШ.

4. Управлінські процеси. Партнерство в освіті. Формування іміджу закладу освіти. Розбудова громадсько-активного освітнього закладу. Матеріально-технічне забезпечення.

РОЗДІЛ І. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору

Освітній  процес у закладі освіти відбувався відповідно до структури навчального року  з 01 вересня 2022 року по 02 червня 2023 року. Навчальні заняття організовані відповідно до розкладу занять, затвердженого директором  освітнього закладу.

Організація навчання у 1-4 класах, 5-9 класах здійснювалась  за  освітніми програмами та типовими навчальними планами.

У закладі освіти працюють всі вчителі за фахом.

Освітній процес у 2022/2023 навчальному році був організований з метою забезпечення оптимальних умов для фізичного, інтелектуального, психологічного і соціального розвитку особистості школярів, досягнення ними рівня, що відповідає потенційним можливостям, пізнавальним інтересам і здібностям учнів. Реалізація інваріантної та варіативної складових  навчального плану здійснювалась за  програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України. Варіативна частина робочого навчального плану в 2022/2023 н. р. була спланована, враховуючи побажання учнів, запитів батьків, кадрове та навчально-методичне забезпечення.

Мережа класів

Адміністрацією  та педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження й розвитку  шкільної  мережі. Проєктна потужність закладу освіти  – 383 учні.

У закладі навчається 403 учні.

Кількість класів: 17 .

Структура контингенту

Навчальний рік

Поточний

Попередній

Кількість учнів

458

412

Загальна кількість класів:

17

17

Середня наповнюваність класів у 2022/2023 навчальному році становить 26 учнів. Основними заходами зі збереження контингенту учнів у 2022/2023 навчальному році були:

  • організація обліку дітей та підлітків  на території обслуговування;
  • спільна робота з ЗДО;
  • контроль відвідування учнями навчальних занять;
  • організація навчання за інклюзивною формою;
  • функціонування гуртків;
  • індивідуальна робота з учнями та батьками;
  • надання закладом якісної освіти.

Аналіз руху учнів

Учнів на початок 2022/2023 н. р.

Вибуло

Прибуло

Учнів на кінець 2022/2023 н. р.

458

57

12

413

Аналіз причин руху учнів свідчить, що вибуття учнів зумовлені зміною місця мешкання родини або пов’язані з переїздами.

Основними напрямами роботи щодо забезпечення  соціальної підтримки дітей пільгових категорій є виявлення, облік і створення умов для їхнього навчання, виховання й розвитку.

Право громадян на доступну освіту реалізується шляхом запровадження різних форм навчання, однією з яких є навчання за інклюзивною формою. Протягом 2022/2023 навчального року у закладі освіти, відповідно до заяв батьків та висновку ІРЦ, було організовано інклюзивне навчання у 2-А класі – 1 учень, 3-А класі – 1 учень, 3-Б класі – 2 учні,  8-А класі – 1 учень. Організовано роботу з  асистентами вчителів.  На початок навчального року  для учнів з особливими освітніми потребами  розроблено індивідуальну програму розвитку за участю батьків, класних керівників, вчителів-предметників. ІПР протягом року переглядалися, доповнювалися відповідно до можливостей та розвитку дітей.    За висновками  ІРЦ  введено корекційно-розвиткові заняття з розвитку мовлення, корекції розвитку, корекції когнітивного розвитку (загальна кількість годин - 22).

Для задоволення освітніх запитів дітей та учнівської молоді в закладі функціонують гуртки «Веселі акварелі», «Юний захисник»,  «Основи бібліознань», які дають можливість всебічного розвитку дітей.

Стратегія розвитку закладу зумовлена якісним оновленням змісту освіти, що полягає в необхідності привести її у відповідність із світовими стандартами, потребами сучасного життя, запитами суспільства щодо надання якісних освітніх послуг.

В 2022/2023 н. р. шкільна освіта постала перед новим викликам: воєнний стан в Україні. В таких умовах освітній процес адаптовано до найбільш безпечної форми освітнього процесу – з використанням технологій дистанційного навчання. Навчання відбувалося з використанням платформ та інструментів  для дистанційного навчання.  В своїй діяльності педагогічні працівники та учні закладу освіти використовували наступні освітні платформи та інструменти: Google Classroom, Learning Apps. org, Classtime, Quizizz, «На урок», «Всеосвіта»,  «МійКлас», «Всеукраїнська школа онлайн».

Система збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя

Робота освітнього  закладу із запобігання дитячому травматизму упродовж 2022/2023 навчального року здійснювалась відповідно  до законодавства.

У 2022/2023 навчальному році питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на засіданнях педагогічної ради, інструктивно-методичних нарадах при директорові,  батьківських зборах тощо.

У навчальному закладі наявна система профілактичної роботи з цих питань, яка включає в себе комплекси занять за розділами, які учні вивчають на уроках з інтегрованого курсу «Здоров'я, безпека та добробут», «Основ здоров’я» та на годинах спілкування. Упродовж навчального року проводились Дні безпеки, лекції, турніри та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планами виховної роботи.  В навчальному закладі  оформлені стенди з попередження дитячого травматизму. На кожному поверсі розташований план евакуації на випадок пожежі або інших стихійних лих. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в закладі освіти у 2022/2023 навчальному році знаходився під щоденним контролем адміністрації закладу освіти.

У класних електронних журналах 1-9-х класів створено окремі сторінки для бесід із правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки, з профілактики отруєння, правил безпеки при користуванні газом, правил безпеки з користування електроприладами, правил безпеки з вибухонебезпечними предметами, мінної безпеки, правил безпеки на воді та інші виховні заходи з попередження усіх видів дитячого травматизму.

Учителями проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності, що зафіксовано в окремих журналах на уроках фізичної культури, трудового навчання, фізики, хімії, інформатики, біології, бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові та літні канікули.

У 2023/2024 навчальному році педагогічному колективу необхідно продовжити систематичну роз’яснювальну роботу з питань попередження дитячого травматизму.

РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ

Стратегічна ціль: СПРАВЕДЛИВЕ І ОБ’ЄКТИВНЕ ОЦІНЮВАННЯ

Прагнемо, щоб здобувачі освіти та їхні батьки вважали, що оцінювання результатів навчання учнів у закладі освіти є справедливим і об’єктивним. Педагогічні працівники в усній формі, на сайті закладу, у Google Class знайомили учасників освітнього процесу з критеріями оцінювання. Система оцінювання в закладі освіти ґрунтується на компетентнісному підході. Учителі  розробляють компетентнісні завдання для проведення оцінювання, застосовують формувальне оцінювання, що передбачає відстеження індивідуального поступу учня, практикують само- та взаємооцінювання. Педагоги застосовують формувальне оцінювання: систематично відстежують та відображають розвиток, процеси навчання і результати навчання кожного учня, регулярно надають учням ефективний зворотний зв’язок щодо їхньої роботи.

Упровадження педагогіки партнерства, компетентнісного й інтегративного підходів в освітній процес передбачає активне включення дітей в організацію навчання. Компетентнісне навчання вимагає нових підходів до оцінювання. Орієнтирами для спостереження та оцінювання є вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів.

Навчальні досягнення здобувачів у 1-4 класах підлягають вербальному, формувальному оцінюванню та рівневому оцінюванню.

Основними видами оцінювання здобувачів освіти є діагностувальні роботи, які проведено у вересні з метою визначення освітніх втрат, поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне). В цьому навчальному році в зв’язку з воєнним часом здобувачі освіти 4-х та 9-х класів були звільнені від проходження  ДПА.

У закладі освіти використовується поточний контроль шляхом виконання різних видів завдань, передбачених навчальною програмою, у тому числі для самостійної та індивідуальної роботи здобувачів освіти протягом семестру. Поточний контроль здійснюється під час проведення практичних та лабораторних занять, а також за результатами перевірки контрольних, самостійних робіт, індивідуальних завдань тощо.

Згідно з річним планом роботи  освітнього закладу  на 2022/2023 навчальний рік заступником директора з навчально-виховної роботи Надією МІНГАЛЬОВОЮ було проведено аналіз досягнень учнів 1-4, 5-9-х класів за 2022/2023 навчальний рік.

      2022/2023 навчальний рік завершило 413 учнів.

      Згідно з наказом МОН України від 13.07.2021 №813 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти» протягом навчального року вчителями використовувався інструментарій для формувального оцінювання, велися індивідуальні картки навчального поступу здобувачів освіти. Наприкінці навчального року у 3-4 класах здійснено рівневе оцінювання здобувачів освіти.

Оцінювання навчальних досягнень учнів 5-9 класів протягом 2022/2023 навчального року здійснювалося за 12-ти бальною шкалою відповідно до наказу МОН України від 21.08.2013 №1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти». Загалом по класах за рівнями навчальних досягнень учні розподілилися наступним чином:

з/п

Клас

Кількість учнів

на кінець 2022/2023 навчального року

Кількісний показник

рівнів досягнень

ПІП

класного керівника

В

Д

С

П

1

5-А

24

9

10

5

-

Гриценко О.М.

2

5-Б

20

10

7

3

-

Манюрова А.Р.

3

6-А

25

5

9

11

-

Довбиш Т.О.

4

6-Б

22

8

9

4

1

Ковальова І.М.

5

7-А

29

4

14

7

4

Болотіна Т.В.

6

8-А

28

5

8

10

5

Лобач Н.Г.

7

8-Б

29

-

3

16

10

Халявка О.В.

8

9-А

24

3

5

16

-

Крашановська О.В.

9

9-Б

26

1

6

13

6

Раташнюк О.В.

Всього

227

45

71

85

26

          

 Кількісний показник рівня навчальних досягнень здобувачів освіти закладу є таким:

  • високий рівень – 45 учнів (20 %)
  • достатній рівень – 71 учень (32 %)
  • середній рівень – 85 учнів (37 %)
  • початковий рівень – 26 учнів (11 %)

Аналіз стану успішності по класах показав наступні якісні показники навчальних досягнень у відсотках та середній бал класів:

з/п

Клас

Якісний показник навчальних досягнень (%)

Середній бал

Класний керівник

1

5-А

67 %

9,26

Гриценко О.М.

2

5-Б

65 %

9,07

Манюрова А.Р.

3

6-А

62 %

9,03

Довбиш Т.О.

4

6-Б

67 %

9,27

Ковальова І.М.

5

7-А

44 %

7,97

Болотіна Т.В.

6

8-А

39 %

7,34

Лобач Н.Г.

7

8-Б

31 %

6,95

Халявка О.В.

8

9-А

42 %

7,61

Крашановська О.В.

9

9-Б

40 %

7,45

Раташнюк О.В.

Порівнюючи якість знань та рівень успішності за І семестр 2022/2023 навчального року та річне оцінювання 2022/2023 навчального року маємо наступне:

Навчальний період

Кількість учнів

Якість знань

Високий рівень

Початковий рівень

Успішність

К-ть

%

К-ть

%

К-ть

%

К-ть

%

І семестр

229

95

41%

36

16%

25

11%

200

87%

2022/2023

навчальний рік

227

116

51%

45

20%

26

11%

201

89%

            За результатами 2022/2023 навчального року Похвальним листом «За високі досягнення у навчанні» нагороджено 41 учень 5-8 класів, 4 здобувачів освіти 9-х класів отримали Свідоцтво про здобуття базової середньої освіти з відзнакою.

           Проаналізувавши стан успішності учнів окремо по класах, робимо висновок, що в кожному класі є резерв учнів, які б могли досягти свого основного рівня.

    З учнями, які мають бали початкового рівня за результатами річного оцінювання були проведені такі види роботи: індивідуальні бесіди з учнями та їх батьками, додаткові заняття з предметів, індивідуальні завдання. Розглядалось це питання на нараді при директорові, з’ясовувались причини низької успішності учнів. Серед них були названі такі:

  • відсутня система роботи із слабовстигаючими учнями й учнями, які пропускають заняття через хворобу та з поважних причин через воєнний стан, навчання деякий учнів у закордонних школах;
  • недостатній зв’язок учителів із батьками.

Стратегічна ціль: ЕФЕКТИВНИЙ ВНУТРІШНІЙ МОНІТОРИНГ

Здійснення внутрішнього моніторингу для дослідження стану і результатів навчання здобувачів освіти здійснюватиметься відповідно типового Положення про внутрішній моніторинг. Систематично (згідно графіків) проводяться моніторинги результатів навчання здобувачів освіти з усіх навчальних предметів (курсів) освітніх галузей згідно плану роботи освітнього закладу. За результатами моніторингів здійснюється  аналіз результатів навчання здобувачів освіти, визначаються чинники впливу на отриманий результат, приймаються рішення щодо їх коригування. Ефективність застосованих заходів регулярно оцінюється на всіх рівнях управління освітніми процесами.

Критерії оцінювання, система оцінювання навчальних досягнень вдосконалюються, впроваджується елементи  формувального оцінювання в 5-9 класах, враховується індивідуальний поступ учня,  здобувачі знань залучаються до розроблення критеріїв, самооцінювання та взаємооцінювання.

Стратегічна ціль: ВІДПОВІДАЛЬНЕ СТАВЛЕННЯ ДО НАВЧАННЯ

На  сучасному  етапі  розвитку  України,  коли  існує  пряма  загроза денаціоналізації,  втрати  державної  незалежності  та  потрапляння  у  сферу впливу  іншої  держави,  виникає  нагальна  необхідність  переосмислення зробленого  і  здійснення  системних  заходів,  спрямованих  на  посилення патріотичного виховання  молоді – формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей:

  • повага до національних символів (Герба, Прапора, Гімну України);
  • участь у громадсько-політичному житті країни;
  • повага до прав людини;
  • верховенство права;
  • толерантне  ставлення  до  цінностей  і  переконань  представників  іншої культури, а також до регіональних та національно-мовних особливостей;
  • рівність усіх перед законом;
  • готовність захищати суверенітет і територіальну цілісність України.

            У 2022/2023 н.р. педагогічний колектив ЗОШ №20 екологічного профілю продовжував роботу над єдиною проблемною темою: «Формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу – умова досягнення якісної освіти». З метою реалізації Концепції національного виховання учнів, відродження національної духовності й залучення до її формування в учнів, вчителів, батьків, громадськості, для продуктивної роботи Нової української школи та створення всебічно безпечного освітнього середовища, заклад освіти продовжував роботу над виховною темою: «Формування патріотичних та громадських якостей, морально-етичних принципів особистості у здобувачів освіти в умовах Нової Української Школи». Для цього було визначено коло першочергових заходів і завдань за основними напрямками діяльності освітнього закладу, у тому числі у виховній роботі:

  • Забезпечити систему роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу в умовах воєнного стану.
  • Вчителям під час проведення навчальних занять здійснювати наскрізний процес виховання, поєднувати виховний процес із формуванням ключових компетентностей та наскрізних умінь учнів, акцентувати увагу на
  • повазі до гідності, прав і свобод людини
  • морально-етичному вихованні
  • повазі до культурної багатоманітності

- визнанні цінності демократії, справедливості, рівності та верховенства права

- розвитку громадянської свідомості та відповідальності

- розвитку навичок критичного мислення

- розвитку навичок співпраці та командної роботи

- формуванні здорового та екологічного способу життя

- статеве виховання та виховання гендерної рівності та інші аспекти.

  • Забезпечувати реалізацію свободи і прав дитини в усіх проявах її діяльності;
  • Вдосконалювати професійні компетентності для роботи в умовах дистанційного та змішаного навчання, у тому числі з надання психологічної підтримки;

Враховуючи те, що 2022/2023 навчальний рік починався в умовах воєнної агресії російської федерації в Україні, керуючись наказом МОН від 06.06.2022 №527 «Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким, що втратив чинність, наказу МОН України», педагогічний колектив ЗОШ №20 екологічного профілю визначив національно-патріотичне виховання одним з пріоритетних напрямків виховної діяльності закладу освіти.

Тож, використовуючи стратегічні підходи до національно-патріотичного виховання дітей та молоді, визначені в Указі Президента України від 18.05.2019 №286/219 «Про стратегію національно-патріотичного виховання», з метою виконання Плану дій щодо реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання на 2020-2025 роки, затвердженого постановою КМУ від 09.10.2020 №932 та Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року, затвердженої постановою КМУ від 30.06.2021 №673, в ЗОШ №20 екологічного профілю було видано наказ №135р від 12.09.2023 «Про організацію національно-патріотичного виховання здобувачів освіти ЗОШ №20 екологічного профілю у 2022/2023 навчальному році». Так, вчителі-предметники та класні керівники 1-9 класів шляхом наставництва та особистим прикладом виховували в учнів риси, притаманні справжньому громадянину України, використовуючи міжпредметні зв'язки та виховні засоби, забезпечували виконання основних положень Концепції національно-патріотичного виховання молоді. Окрім того, під час організації національно-патріотичного виховання в класних колективах, класні керівники активно використовували факти з історії становлення української державності, українського козацтва, героїв визвольного руху, досягнень у галузях політики, освіти, науки, культури і спорту, формували в учнів закладу громадсько-активну життєву позицію, психологічну готовність до вступу на державну, військову службу та неухильного виконання обов'язків громадянина. Особливу увагу приділяли вихованню правової культури, поваги до Конституції, законів України, державної символіки та історії. Планували та проводили заходи, які б формували в учнів уявлення про значення українського війська в історії держави, а також роль Збройних сил України у відстоюванні свободи та незалежності України, організували перегляд відеоматеріалів, що популяризують українську історію, мову та культуру. Забезпечували формування в учнів усвідомлення себе як громадянина Української держави; виховували фізичну, моральну, художньо-естетичну, інтелектуальну, правову, трудову, екологічну культури для успішної самореалізації в соціумі як громадянина, сім'янина, професіонала, носія української національної культури наступні виховні заходи:

  • Перший урок на тему «Ми українці – гордий народ нескореної країни»;
  • Заходи щодо відзначення Дня партизанської слави та початку підпільно-партизанського руху в Україні.
  • Проведення уроків мужності, лекцій, семінарів, диспутів, бесід, засідань «круглих столів», присвячених історії підпільно-партизанського руху за темами: «Партизанський рух в Україні», «Рух опору в Україні», «Стежки, опалені війною»
  • Участь у заходах на підтримку учасників бойових дій, поранених військовослужбовців (Акція «Оберіг для Героя», акція з вигтовлення і збору окопних свічок для Захисників і Захисниць України);
  • Заходи до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру;
  • Заходи щодо відзначення Дня Захисника України та Дня українського козацтва;
  • Виховні години «В єдності і сила народу» до Дня Гідності і Свободи;
  • Заходи до Дня Української писемності;
  • Заходи щодо вшанування пам’яті жертв голодомору та політичних репресій;
  • Заходи до Всесвітнього Дня волонтерів «Вшановуємо волонтерів», «Виховуємо в собі готовність прийти на допомогу»;
  • Заходи «Ми – майбутні захисники» до Дня Збройних Сил України;
  • Заходи щодо відзначення Дня Героїв Небесної Сотні;
  • Заходи до Міжнародного Дня рідної мови;
  • Роковини Початку повномасштабної війни Росії проти України
  • Заходи до Дня пам’яті і примирення, Дня Європи, Дня вишиванки, Дня пам’яті жертв депортації кримськотатарського населення;
  • Заходи до Дня Героїв;
  • Свято останнього дзвоника для випускників 9-х класів «Ми – майбутнє твоє, Україно!».

Окремо слід відзначити результативність проведення Місячника національно-патріотичного виховання, що за наказом директора ЗОШ №20 екологічного профілю №1р від 06.01.2023 «Про організацію та проведення Місячника національно-патріотичного та громадянського виховання» був проведений з метою виховання дітей у дусі патріотизму, глибокого розуміння історії свого народу, національної ідентичності, самобутності, формування в учнівської молоді високої громадянської активності та національної свідомості, причетності до творення сьогодення України та його майбутнього з 09.01.2023 по 31.01.2023 року.

У межах місячника національно-патріотичного та громадянського виховання в закладі освіти було проведено багато цікавих та пізнавальних заходів. Слід окремо відмітити участь здобувачів освіти 1-9 класів в загальношкільному відео флешмобі до Дня Соборності України, результати якого були оприлюднені на офіціальній сторінці закладу освіти у соціальній мережі Facebook. Охоплення поданої публікації сягає 1300 переглядів та більше ніж 120 схвальних реакцій.

Протягом Місячника в класних колективах ЗОШ №20 екологічного профілю було проведено 32 виховних заходів в синхронному режимі дистанційного навчання: виховні години, бесіди, презентації, віртуальні екскурсії, хвилинки пам’яті, історичні квести, усні журнали та живі обговорення, присвячені визначним датам та подіям в історії України (День вшанування Героїв-Кіборгів, День Соборності України, День пам’яті Героїв Крут та ін.).

Також з метою охоплення здобувачів освіти, які знаходяться за кордоном або мають проблеми з електроенергією чи зв’язком, були оприлюднені 33 матеріали на платформi Google Classroom для асинхронного ознайомлення, включаючи інформаційні та відеоматеріали на патріотичну тематику.

Вчитель історії Тетяна БОЛОТІНА окремо організувала проведення в 5-9 класах історичної інформхвилинки, присяченої подвигу Героїв Крут.

Вчитель української мови та літератури Наталя ЛОБАЧ проводила «Симоненківські читання» на уроках української літератури в 8-А класі.

Вчитель образотворчого мистецтва Алія МАНЮРОВА долучила учнів до Всеукраїнського конкурсу «Захисники та захисниці», присвяченому подвигам героїв, які боронили і боронять рідну землю і сьогодні. За підсумками конкурсу, 9 учнів було нагороджено дипломами І ступеню, 3 учня отримали дипломи ІІ ступеню і 2 учня – дипломи ІІІ ступеню.

Керівник гуртка «Юні бібліознавці», бібліотекар школи Валентина БОТВІНКО висвітлювала книжкову експозицію «Сила і Незламність мого народу» в гуглкласі гуртка.

Окрім того, здобувачі освіти ЗОШ №20 екологічного профілю долучилися до акції КЗ «Обласний центр патріотичного виховання молоді» Запорізької обласної ради сумісно з ГО «Юнацький корпус Запоріжжя» по виготовленню та збору окопних свічок для Захисників та Захисниць України. Учнями 1-А, 4-А, 5-А, 5-Б, 6-Б і 7-А було виготовлено та передано до військових 22 окопних свічки. Подія висвітлювалась на офіційній сторінці закладу освіти та Обласного центру молоді у соціальній мережі Facebook.

Таким чином, організацію національно-патріотичного виховання в ЗОШ №20 екологічного профілю у 2022/2023 н.р. можна вважати ефективною та результативною, оскільки спостерігається активізація участі здобувачів освіти в освітніх та творчих конкурсах і заходах національно-патріотичного спрямування, а саме:

  1. ІІІ Міжнародна дитяча наукова конференція «Відбудова країни очами дітей» від НУ «Запорізька Політехніка», Єва Гладун, 8-А клас, призерка в економічній секції, тема доповіді «Відбудова країни і я».
  2. ІV Всеукраїнський пізнавальний конкурс до Дня толерантності, Дня Гідності і Свободи «Я – людина!», 16 дипломів за І місце, 13 дипломів за ІІ місце, 3 дипломи за ІІІ місце
  3. Обласний етап Всеукраїнського заочного конкурсу робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!», Каптюх Назар 1-А – номінація «Живий світ» І, ІІ і ІІІ місця, Романов Артем 1-А – номінація «Пейзаж» І місце, Веселовський Іван 2-А – номінація «Живий світ» - І місце, Дейнега Дмитро 1-А – «Пейзаж» І і ІІІ місця, Попова Вікторія 6-Б – «Натюрморт» ІІІ місце, Юрист Кіра 2-Б – «Натюрморт» ІІІ місце, Каратник Діана 1-А – «Живий світ» І місце
  4. Обласний тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». Гречкуновська Діана (7-А клас), керівник Болотіна Т.В. – ІІІ місце.
  5. Всеукраїнський конкурс "Захисники і захисниці України". 9 дипломів І ступеню, 3 дипломи ІІ ступеню і 2 дипломи ІІІ ступеню.

Окрім того, активізувалася співпраця закладу освіти із патріотичними клубами, центрами патріотичного виховання, позашкільними закладами та іншими організаціями з метою виховання в учнів патріотичного духу. Так, здобувачі освіти ЗОШ №20 екологічного профілю є активними учасниками заходів КЗ «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької міської ради, неодноразово долучалися до акцій, конкурсів та волонтерських ініціатив від КЗ «Обласний центр патріотичного виховання молоді» Запорізької обласної ради, а також ГО «Юнацький корпус Запоріжжя»:

  1. Колективна акція «Оберіг для героя» від КЗ «Обласний центр патріотичного виховання молоді» ЗОР. Передано: 18 ляльок-мотанок, 18 брелків, 20 браслетів, амулетів, значків, 8 янголів-охоронців, 14 малюнків, листівок, 1 окопна свічка;
  2. Акція зі збору та виготовлення окопних свічок для захисників та захисниць України від КЗ «Обласний центр патріотичного виховання молоді» ЗОР. Учнями виготовлено і передано 28 окопних свічок.
  3. Обласний конкурс усноісторичних пошукових робіт учнівської молоді «Жива історія на перетині епох» у 2022 році. Решетнікова Анна, 7-А клас, посіла ІІ місце за напрямом «Усна історія Незалежності».
  4. Обласний тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». Гречкуновська Діана, 7-А клас, посіла ІІІ місце.
  5. Тиха акція «Янголи пам’яті» в рамках Всеукраїнськолї акції вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні, Калиніченко Анастасія, 6-Б клас, виготовлені паперові янголи;
  6. Обласний літературний конкурс «Війна, що нас змінила» від КЗ «Обласний центр патріотичного виховання молоді» ЗОР, Семикрас Вікторія, учениця 8-А класу, участь в номінації «Учнівські есе»;
  7. ІІ Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція учнівської молоді «Військово-історичні події на теренах України: минуле і сучасність». Гречкуновська Діана, учениця 7-А класу, участь із доповіддю «Музей 40-го авіаційного полку винищувачів. Експозиція про остарбайтерів»

Іншим, важливим напрямом виховної роботи в 2022/2023 н.р. було екологічне виховання здобувачів освіти ЗОШ №20 екологічного профілю. Мета екологічного виховання — формування відповідального і дбайливого ставлення до природи, що базується на екологічній свідомості. Це передбачає дотримання моральних і правових принципів природокористування й пропаганду ідей щодо його оптимізації, активну діяльність із вивчення й охорони природи Запорізького краю. Серед учнів 1-4 класів робота з екологічного виховання здійснювалася здебільшого наскрізно, формуючи у молодших школярів уміння помічати прекрасне та незвичне навколо себе, спостерігати, милуватись природою, посильно охороняти природу, не шкодити їй, робити довкілля чистішим. Формування почуття співпричетності, відповідальності; розуміння необхідності піклування про природу; готовність жити у злагоді з природою й у відповідності до її законів у здобувачів освіти 5-9 класів відбувалося через усвідомлення учнями масштабів екологічної кризи, знання й розуміння причин і наслідків негативного впливу людства на природне середовище, формування нового типу мислення, вироблення нових ідей зі збереження довкілля, посильна практична діяльність, спрямована на виявлення нагальних проблем і покращення стану природного середовища.

В цьому напрямку були проведені наступні виховні заходи:

  • створення екозагонів і кожному класі, котрі проводили діяльність із метою поліпшення екологічного стану навколишнього середовища;
  • регулярні інформаційно-просвітницькі заходи екологічного напрямку до загальнодержавних та міжнародних свят;
  • проведений ІІІ Міжнародний урок доброти від БО «Щаслива лапа», присвячений проблемам тварин під час війни;
  • участь в акції «Flowers4School» від БФ «Флоріум Фундація», завдяки якій здобувачами освіти висаджено 300 цибулин квітів у шкільній клумбі;
  • VII Всеукраїнська акція «Happy Мяу для Мурчика» від БФ «Щаслива лапа», під час якої учні 8-А класу мали змогу потурбуватися про безпритульних тварин;
  • Обласний етап Всеукраїнського конкурсу екологічного плакату "Майбутнє планети у наших руках". Тема року «Вплив війни на екологію країни». Іваненко Андрій, учень 6-Б – ІІ місце, Ткачук Артем, учень 5-А – ІІІ місце, Горенко Анастасія, учениця 9-Б – ІІІ місце та 7 сертифікатів учасників.

Окремо слід відзначити результативність організації і проведення Місячника благоустрою з 24.04.2023 по 23.05.2023 року, що мав на меті забезпечення належного санітарного стану та комплексного благоустрою території закладу освіти, а також формування відповідального і дбайливого ставлення до природи у учасників освітнього процесу ЗОШ №20 екологічного профілю.

Впродовж Місячника благоустрою класними керівниками 1-9 класів було проведено серед здобувачів освіти просвітницьку, роз'яснювальну роботу щодо роздільного збирання побутових відходів та незаконності розміщення відходів у несанкціонованих місцях і відповідальність за недотримання правил збирання сміттєвих відходів (виховні бесіди, інформхвилинки, години спілкування).

Окрім того, проведені виховні заходи з питань благоустрою та охорони навколишнього середовища:

  • Участь здобувачів освіти 1-9 класів в челенджі #Посадимо_дерево_миру_ЗОЦЕНТУМ_2023, протягом якого було висаджено 28 дерев і кущів, в челенджі взяли участь 46 здобувачів освіти.
  • Квести, вікторини, конкурс екоплакатів до Всесвітнього Дня Землі (22 квітня)
  • Фото- та відеоматеріали проведених виховних заходів були оприлюднені на офіційній сторінці закладу освіти у соціальній мережі Facebook.

Протягом Місячника благоустрою були проведені комплексні заходи з очистки території ЗОШ №20 екологічного профілю та прилеглих до закладу освіти територій за участю малого обслуговуючого персоналу: комплексне прибирання, покос трави, фарбування огорожі, висадження сезонних квітів в клумби на території закладу освіти.

З метою залучення широкого кола громадськості до Місячника благоустрою, педагогічні працівники, батьківська громада та учні закладу були запрошені на Толоку, яка проводилася 15.05.2023р. Під час Толоки «Родинне коло», що була присвячена Міжнародному Дню сім’ї, зусиллями учасників освітнього процесу ЗОШ №20 екологічного профілю була облаштована алея лілійників, висаджені дерева вишні, черемухи, оформлені клумби з папороті, хости, ромашки та інших декоративних рослин. Перебіг Толоки «Родинне коло» висвітлювався на офіційній сторінці закладу освіти у соціальній мережі Facebook, а також на місцевому телебаченні в передачі «ТОП освітніх перспектив».

Наступною сферою виховної роботи в 2022/2023 н.р. було громадянське та правове виховання, основним завданням якого є формування громадянськості як інтегрованої якості особистості, що дає можливість людині відчувати себе морально, соціально, політично та юридично дієздатною та захищеною. Для цього педагогічним колективом школи проводилася системна інформаційно-просвітницька робота як зі здобувачами освіти, так і з батьківською громадою щодо неухильності дотримання прав дітей, виділених Конвенцією ООН про права дітей, окремими статтями Сімейного, Цивільного, Кримінального та Кримінально-Процесуального кодексів України, а також які регулюються окремими законами («Про освіту», «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про попередження насильства в сім’ї»). Реалізовувалося громадянсько-правове виховання учнів як імпліцитно під час освітнього процесу, особливо в ході вивчення предметів «Я досліджую світ», «Правознавство» та «Основи здоров’я, доброботу і безпеки», так і під час загальношкільних і класних виховних заходів з безпеки життєдіяльності учнів. Окрема увага приділялася забезпеченню дотримання прав дитини на здобуття повної загальної середньої освіти та виявлення й усунення порушень чинного законодавства в частині забезпечення прав неповнолітніх на одержання повної загальної середньої освіти. Моніторинг стану залученості неповнолітніх до навчальних занять проводився систематично класними керівниками, вчителями-предметниками та заступником директора з навчально-виховної роботи. З метою реалізації конституційних прав неповнолітніх на одержання обов'язкової повної загальної середньої освіти з 01.11.2022 року по 01.12.2022 року в Запорізькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №20 екологічного профілю було проведено Місячник забезпечення здобуття громадянами України повної загальної середньої освіти та виявлення й усунення порушень чинного законодавства в частині забезпечення прав неповнолітніх на одержання повної загальної середньої освіти. За результатами Місячника і в подальшій роботі протягом 2022/2023 навчального року було виявлено 8 здобувачів освіти, які мали пропуски навчальних занять понад 10 днів без поважних причин. Усі випадки були розглянуті у співпраці із Службою у справах дітей Вознесенівського району та Сектором ювенальної превенції Національної поліції України в Запорізькій області. Як наслідок, місцезнаходження всіх дітей було встановлене та всі діти були повернені до навчання.

Очікуваним результатом всебічного громадянсько-правового виховання є створення безпечного освітнього шкільного середовища, вільного від будь-яких проявів расизму, шовінізму, приниження гідності і свобод особистості та насильства. Сприяє цьому і робота з протидії будь-яких форм булінгу (цькування). Так, в закладі освіти були розроблені накази, що регулюють і регламентують цей напрям роботи педагогічного колективу:

  • наказ від 12.09.2022 №138р «Про створення безпечного освітнього середовища та організацію роботи з попередження проявів жорстокого поводження та булінгу (цькування) в учнівських колективах Запорізької загальноосвітньої школи №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області в 2022/2023 н.р.»;
  • наказ від 13.09.2022 №140р «Про створення комісії з розгляду випадків булінгу у закладі освіти»;
  • наказ від 13.09.2022 №142р «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню), на 2022/2023 навчальний рік»

А також узгоджено спільний план дій із СЮП ВП ЗРУП ГУНП в Запорізькій області щодо протидії булінгу (цькуванню) в закладі освіти.

Поруч із булінгом значна увага в виховній роботі закладу освіти приділялася питанням запобігання домашньому насильству та запобігання й протидії торгівлі людьми. Протягом 2022/2023 навчального року в ЗОШ №20 екологічного профілю проводилися інформаційно-просвітницькі заходи щодо змісту і положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству, яка була ратифікована Верховною Радою України 20 червня 2022 року, а також щодо формування у дітей та молоді нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, усвідомлення насильства як порушення прав людини:

  • проведення для учнів 1-9 класів регулярних класних години з безпечної поведінки та профілактики проявів жорстокості та насилля, з профілактики проявів булінгу в учнівському середовищі;
  • Участь у щорічній Міжнародній кампанії «16 днів проти насильства» (1-9 класи), 25.11.2022-09.12.2022;
  • Конкурс малюнків для 1-4 класів «Створимо серце доброти» (28.11-09.12.2022);
  • День спонтанного прояву доброти  в закладі освіти. Флеш моб «Велика сила доброти» (17.02.2023);
  • Участь в вебінарі учнів 8-9 класів «Кібербулінг. Що слід знати підліткам про безпеку в Інтернеті» у рамках Відкритої освітньої лабораторії від НЦ «МАН». (21.03.2023 р.);
  • Тематичні пам'ятки для батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу (цькування) щодо дітей, заходи захисту та надання допомоги дітям;
  • Розгляд питань із запобігання та протидії домашнього насильства, насильства за ознакою статі на тематичних батьківських зборах.
  • Проходження педагогічними працівниками онлайн курсів підвищення кваліфікації з питань протидії торгівлі людьми, а також включення цих питань в програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

Духовно-моральне виховання, як напрямок виховної роботи закладу освіти, це багатогранний, цілісний системний процес, який забезпечує формування моральної свідомості особистості, її чуттєво-емоційної сфери, гуманного ставлення до навколишньої дійсності, здатностей вибудовувати гуманні взаємини з людьми, розуміти та творити добро і красу в житті. Цей процес неможливий без першочергового задоволення потреби дитини в безпеці. На жаль, російський напад на Україну створив безпосередню та зростаючу загрозу життю та добробуту українських дітей. І виходячи з викликів сьогодення, одним з головних завдань закладу освіти є повсякденна психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу. В 2022/2023 році, відповідно до листа МОН України від 10.08.2022 №1/9105-22 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти в 2022/2023 н.р.», в ЗОШ №20 екологічного профілю було організовано проходження вчителями курсів підвищення кваліфікації з надання психологічної підтримки під час стресу та мінімізації впливу наслідків війни на психологічне здоров’я здобувачів освіти:

  • тренінг для педагогів «Як знайти ресурс під час війни»;
  • тренінг «Handmade: психологічні бронежилети для педагогів, учнів та батьків»;
  • онлайн-курс  «Подолання стресу війни і практики підтримки»;
  • вебінар «Подолання стресу війни і практики підтримки»;
  • вебінар «Психолого-педагогічна підтримка учнів молодших класів у разі повітряної тривоги: дієві методи та цікаві ідеї».

Вчителі-предметники та класні керівники проводили щоденний моніторинг емоційного стану учнів, надавали індивідуальні консультації батькам, що зверталися за порадами з психологічного добробуту дітей.

Окрім того, спільно із психологами Благодійної організації «ПОСМІШКА.UA» було проведене тренінгове заняття і з педагогічним колективом ЗОШ №20 екологічного профілю з попередження емоційного вигоряння педагогів під час війни.

Проте, робота психологічної служби закладу освіти не була повноцінно організована через брак спеціалістів (вакансія посади психолога, соціального педагога). Тож цей напрям залишається актуальним для удосконалення та розвитку і в 2023/2024 навчальному році, а створення відчуття безпеки і психологічного комфорту для кожного учасника освітнього процесу можна визначити одним з ключових напрямків роботи. Саме на це націлена Концепція безпеки закладів освіти, затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 року №301р., відповідно до якої вже проводилися заходи формування компетентностей безпеки в учасників освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році та планується низка заходів на період 2023-2025 роки.

Так, системне навчання учасників освітнього процесу діям в умовах надзвичайних ситуацій в ЗЗСО №20 екологічного профілю здійснюється під час вивчення предметів «Здоров'я, безпека та добробут», «Основи здоров'я».

Окрім того, класні керівники щомісяця проводили низку виховних заходів (бесіди, лекції, тренінги, практичні заняття) з безпеки життєдіяльності здобувачів освіти на основними напрямками:

  • з попередження нещасних випадків.
  • з дотримання правил дорожнього руху.
  • з пожежної безпеки.
  • з пропаганди здорового способу життя.
  • з цивільної оборони.

Окремим напрямом роботи педагогічного колективу було підвищення рівня обізнаності працівників щодо дій у надзвичайних ситуаціях пов’язаних із воєнними діями та мінної безпеки. Так, проводилося навчання педагогічних працівників у 2022/2023 навчальному році з безпекових питань:

-         семінар «Організація діяльності консультаційних пунктів з інформування населення про захист від надзвичайних ситуацій воєнного характеру;

-         онлайн-курс «Освіта в умовах дії правового режиму воєнного стану в Україні»;

-        тренінг «Цивільна оборона та захист у надзвичайних ситуаціях»;

-         онлайн курс «(Не)безпека в час війни»;

-         вебінар «Цифрова та інформаційна безпека учасників освітнього процесу закладів освіти під час дії воєнного стану»;

-         лекція від представників ДСНС України в Запорізькій області щодо видів вибухонебезпечних предметів на території області та алгоритму дій у разі виявлення мін або вибухових пристроїв.

Також були організовані і проведені наступні додаткові загальношкільні заходи:

1)       Онлайн урок з мінної безпеки у «Класі Безпеки» ЗГ 41 (09.03.2023)

2)       День ЦЗ (14.04.2023)

3)       Вебінар з мінної безпеки для 5-9 класів від БО «УОП» та UNICEF (16.04.2023)

4)       Тиждень знань з БЖД (01-07.05.2023)

5)       Тиждень безпеки дитини в закладі освіти (15-21.05.2023)

      Робота шкільної бібліотеки ґрунтується на таких нормативно-правових документах:

-         Конституція України;

-         Закон України «Про бібліотеку і бібліотечну справу»;

-         Закон України «Про мови в Україні»;

-         Закон України «Про базову середню освіту»;

-         Закон України «Про повну загальну середню освіту»;

-         Положення «Про шкільну бібліотеку».

       Шкільна бібліотека є структурним підрозділом школи, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення освітнього процесу. Свою роботу вона організує спільно з педагогічним колективом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації.

       У 2022/2023 навчальному році робота бібліотеки  була побудована згідно  Закону України «Про бібліотечну справу» від 27.01.1995 №32/95 ВР, наказу МОН України від 14.05.1999 р. № 139 «Про затвердження Положення про бібліотеки ЗНЗ», постанов Кабінету Міністрів України, відповідних наказів Департаменту освіти Запорізької обладміністрації, департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, територіального відділу освіти Вознесенівського району.

      Робота бібліотеки ведеться згідно річного плану. Вона спрямована на національно-патріотичне, громадське, трудове, естетичне виховання; виховання культури читання учнів, керівництво позакласним читанням; поповнення і збереження книжкових фондів. Робота бібліотеки у 2022-2023 навчальному році спиралася на вирішення завдань з інформаційного забезпечення освітнього процесу та здійснювала інформаційно-бібліографічний супровід упровадження Державних стандартів освіти, переходу до Нової української школи в середній ланці.

Бібліотека протягом року:

       здійснювали системну, цілеспрямовану допомогу школярам в успішному засвоєнню навчальних програм, розвитку їх творчого мислення, пізнавальних інтересів і здібностей з використанням бібліотечного ресурсу;

      формували в учнів навички незалежного користувача бібліотеки, навчали користуватися книгою й іншими носіями інформації, пошуку, відбору й критичній оцінці інформації;

       удосконалювали традиційні й освоєнні нові бібліотечні технології. Забезпечували можливості найбільш повного й швидкого доступу до документів. Надавали  методичні консультаційні допомоги педагогам, учням та їх батькам в одержанні інформації.

       Використовували різні форми проведення масових та інформаційних заходів.

       Бібліотека школи є інформаційним центром як для учнів, так і для вчителів,  одним із важливих напрямків роботи якого є формування інформаційної культури читачів з використанням різних джерел інформації.

      Шкільна бібліотека має абонемент, невеликий читацький зал (на 4 посадочних місця). Приміщення бібліотеки відремонтовано та естетично оформлено. Для шкільних підручників  бібліотека має ізольоване приміщення.

Протягом 2022-2023 навчального року бібліотека продовжувала формування бібліотечного фонду, який відповідав би за змістом освітнім, виховним та інформаційним потребам, а також забезпечував бібліотечне обслуговування учнів та вчителів.

      За 2022-2023 навчальний рік бібліотека одержала художньої та галузевої літератури у кількості 389 примірників  за рахунок державних коштів та коштів за здану макулатуру. З вищезазначеного можна зробити висновок, що коштів на придбання художньої та методичної літератури недостатньо.

Фонд підручників – 8290

Фонд художньої літератури - 6420

      Були визначені конкретні форми інформування кожної категорії читачів з урахуванням їхніх потреб. Були оформлені виставки «Знайомтесь - нові книги!», «Читаємо українське!», «Прочитав сам – зацікав товариша», «Книги які все знають» , «Моя країна прекрасна і незалежна», «Літературний запорізький край», «Земле, живи!», «Іншої землі у нас не буде – нам треба нашу зберегти», «Рідна мова – Всесвіту основа», «Ось де, люди, наша слава, слава України». До Дня пам’яті жертв голодомору книжкова виставка - «Скорботна свічка пам’яті святої»

      Особлива увага приділялася широкій популяризації української сучасної літератури, літератури з питань освіти, історії і культури українського народу та поваги до рідної мови, національно-культурних і духовних надбань нашого народу.

      Слід зазначити участь бібліотеки у проведенні щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, який проходив під гаслом: « В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи!» 

Працюючи в тісному контакті з учителями, бібліотека використовує усі можливі форми співробітництва в здійсненні виховання культури читання школярів під час викладання різних предметів, у повсякденній роботі з читачами-учнями.

Завідувач бібліотекою Валентина БОТВІНКО брала участь у педрадах, семінарах, ШМО та РМО. Підвищувала і вдосконалювала професійний рівень, у тому числі під час самоосвіти, брала активну участь у фахових вебінарах.

Проведена інвентаризація навчальної  та художньої літератури.

      Треба зазначити, що резерви шкільної бібліотеки в справі інформаційної роботи далеко не вичерпані. Постійний пошук нових, ефективних технологій, прагнення до формування системи інформаційної підтримки освіти, тісний взаємозв’язок і взаємодія з педагогічним колективом буде сприяти утвердженню шкільної бібліотеки як справжнього культурного, інформаційного і освітнього центру, який одержує, зберігає і розповсюджує різноманітні джерела інформації, здатні задовольнити будь-які запити своїх читачів.

      Таким чином, зміст роботи бібліотеки був спрямований на те, щоб формувати духовний світ дитини і сприяти гармонійному розвитку особистості, яка здатна бути спадкоємцем і продовжувачем прогресивних національних традицій.

Педагогічний колектив закладу освіти застосовує різноманітні підходи до виховання учня як особистості, комплексно поєднуючи  всі форми виховання у систему для забезпечення досягнення кінцевої мети – конкурентоспроможного випускника та свідомого громадянина.

          Отже, вся  робота закладу освіти спрямована на виховання молодої людини, яка б уміла вчитися, жити, працювати, була соціально зрілою, а головне - патріотом своєї держави.

РОЗДІЛ ІІІ. ОЦІНКА ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Стратегічна ціль: ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ – ЯКІСТЬ ОСВІТИ. ЗАДОВОЛЕННЯ ОСВІТНІХ ПОТРЕБ                                                                                                                   

Головне завдання вчителя – забезпечити рівень навчальних досягнень і розвитку компетентностей на рівні Державних стандартів, безумовне виконання навчальних програм та планів. Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями школи ми вважаємо:

Підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя; розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти;

 Ріст професійної майстерності педагогічних кадрів; орієнтацію педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії;

Забезпечення принципів відкритості й комфортності освіти в усіх її аспектах; комплексний супровід педагогами освітнього та професійного вибору здобувачів освіти.

Стратегічна ціль:  РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НУШ

Робота педагогічного колективу  спрямована на забезпечення виконання навчальних програм і вимог Державних стандартів освіти. Заклад на якісному рівні задовольнятиме запити учасників освітнього процесу, втілюючи Концепцію нової української школи.

Забезпечення виконання Державних стандартів – якість освіти. Задоволення освітніх потреб. Реалізація Концепції НУШ

Робота педагогічного колективу була спрямована на забезпечення виконання навчальних програм і вимог Державних стандартів освіти. Заклад на якісному рівні задовольняє запити учасників освітнього процесу, про що свідчать опитування учасників освітнього процесу. Якісний показник визначається за відсотком учнів, які мають достатній та високий

Педагогічний колектив втілює Концепцію нової української школи з 2018 року. Цього року маємо вже другий випускник Нової української школи, які отримали свідоцтва за чотири роки навчання в початковій школі.   З  2022 року стартував новий етап  впровадження НУШ у базовій школі. Питання щодо результатів роботи початкової школи та у 5-х класах за новими освітніми стандартами розглядалося на нарадах при директору, засіданнях педагогічної ради. Впроваджується формувальне оцінювання навчальних досягнень здобувачів знань.

Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями школи вважаємо: підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя; розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти; ріст професійної майстерності педагогічних кадрів; орієнтацію педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії; забезпечення принципів відкритості й комфортності освіти в усіх її аспектах; комплексний супровід педагогами освітнього та професійного вибору школярів.

Протягом навчального року педагогічний колектив працював над  створенням єдиного інформаційно-освітнього простору, що дозволив організувати ефективне дистанційне навчання, застосовувати в освітньому процесі нові ІКТ, здійснювати збір та обробку даних. В цей період вчителями і учнями зроблено значний крок вперед щодо дистанційної взаємодії через війну. В умовах воєнного часу  навчання з використанням дистанційних технологій стало найбільш безпечним способом організації навчання.  Педагогічний колектив спрямував зусилля на ефективне дистанційне навчання, підготувався технічно і методично, проведено роботу з батьками та здобувачами освіти.

Стратегічна ціль: МЕТОДИЧНА РОБОТА  І КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Основні напрями модернізації освіти сьогодні – це налагодження високопрофесійного наукового, аналітичного, інформаційного супроводу управлінських рішень, запровадження нової етики управлінської діяльності, що базується на принципах взаємоповаги, позитивної мотивації. Це спонукає до пошуку нових підходів до моделювання ефективної системи науково-методичної роботи з педагогічними кадрами, яка має успішно функціонувати в постійному режимі оновлення й розвитку.

  За сучасних умов розвитку освіти в Україні виняткового значення набуває система методичної роботи, головною метою якої є не лише надання реальної, дієвої допомоги педагогічним кадрам у розвитку їх професійної майстерності, але й активізація творчого потенціалу кожного вчителя.

          У 2022/2023 навчальному році продовжено роботу над проблемною темою закладу освіти

«Формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу – умова досягнення якісної освіти»

Це ІІ етап (впровадження в практику), який реалізовуватиметься протягом 2022/2023 н.р., 2023/2024 н.р., 2024/2025 н.р. – ″Створення умов для комфортного навчання учнів та неперервного підвищення кваліфікації педагогічних працівників у відповідності до вимог інформаційно-технологічного суспільства″.

      Головне завдання колективу закладу освіти в 2022/2023  навчальному році:

Забезпечення безперебійного освітнього процесу у закладі освіти та охоплення всіх дітей шкільного віку якісним навчанням з урахуванням попиту  освітніх послуг (директор закладу Паніна С.С., заступники директора з навчально-виховної роботи Мінгальова Н.Д., Суганяка О.О.., педагогічні працівники)                                                                                                           

Навчальна робота

    1. Підвищити результативність участі в предметних олімпіадах і конкурсах на районному  рівні  за  рахунок

впровадження  різних  видів  інноваційних  методів  роботи  з  обдарованою  молоддю. (Заступник директора з навчально-виховної роботи Мінгальова Н.Д.,  вчителі-предметники)           

2.       Підвищити результативність навчальної роботи в профільних  класах  з  використанням  інноваційних  методів   через  систему  візуальних  комунікацій   та  інтелектуального  дизайну. (Заступник  директора  з  навчально-виховної роботи Мінгальова Н.Д., вчителі хімії та біології)

3.     Здійснювати підтримку і педагогічний  супровід  дітей з особливими освітніми потребами. (Заступник  директора  з  навчально-виховної роботи Мінгальова Н.Д.,  команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами)

4.     Підвищити відповідальність у веденні шкільної документації. (Заступники  директора  з  навчально-виховної роботи Мінгальова Н.Д., Суганяа О.О..)

5.    Спрямувати навчальну роботу всього педагогічного колективу  у  напрямку «Впровадження  різних  видів інноваційних    методів, технологій  у   викладанні  предметів  інваріантної  складової».

Виховна та соціальна робота

  1. Забезпечити неухильне дотримання всіх норм законодавства із захисту дітей пільгових категорій та інших учасників освітнього процесу (заступник директора з навчально-виховної роботи Суганяка О.О., класні керівники)
  2. Виховувати у дітей любові до України, Запорізького краю,  міста, закладу освіти (заступник директора з навчально-виховної роботи Суганяка О.О., класні керівники)
  3. Продовжувати профілактичну роботу з правового виховання (затупник директора з навчально-виховної роботи Суганяка О.О., класні керівники)
  4. Активно  впроваджувати  інноваційні  форми  та  методи  роботи  у  виховний  процес  за  всіма  напрямками (заступник директора з навчально-виховної роботи Суганяка О.О., класні керівники)

Методична робота

  1. Здійснення заходів з поглиблення педагогічних знань, методології навчання, практики та методики виховання, психології, етики, формування в молодих учителів посадових умінь і навичок  згідно  з  вимогами  часу (заступник директора з навчально-виховної роботи Мінгальова Н.Д.)

2. Здійснення заходів щодо підвищення культури співробітництва педагогів різних поколінь  (директор закладу Паніна С.С., заступники директора з навчально-виховної роботи Мінгальова Н.Д., Суганяка О.О.)

3. Забезпечити результативну участь вчителів у конкурсах професійної майстерності різного рівня. (Заступник  директора  з  навчально-виховної роботи Мінгальова Н.Д.)

Господарча діяльність

1.  Скласти загальношкільний план оновлення матеріальної бази та ремонту навчальних  кабінетів. (Завгосп Іванова С.В.)

  1. Вжити всіх необхідних заходів із забезпечення економного споживання енергоресурсів. (Завгосп Іванова С.В.)

3. Забезпечити поповнення матеріальної бази для  діяльності закладу освіти (Завгосп Іванова С.В.)

Адміністративна діяльність

Забезпечити адекватну оцінку особистого внеску кожного співробітника до результатів роботи закладу освіти (адміністрація, профком)

           З метою активізації творчої професійної діяльності, підвищення відповідальності за результативність навчання та виховання здобувачів освіти, забезпечення соціального захисту компетентної педагогічної праці проводилась атестація педагогічних працівників школи.

Атестація педагогічних працівників у 2022/2023 навчальному році проходила відповідно до нормативно-правових документів: статті 50 Закону України ″Про освіту″, статті 48 Закону України ″Про повну загальну середню освіту″, наказу Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 № 930 ″Про затвердження Типового положення про атестацію педагогічних працівників″ зі змінами, затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України від 20.12.2011 № 1473 та від 08.08.2013 № 1135, відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 04.11.2019 № 1/9-683 ″Щодо підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників″.

В межах атестаційного періоду організовано та проведено:

  1. Планування роботи з атестації працівників у річному плані роботи закладу на 2022/2023 навчальний рік.
  2. Подання заявки на проходження курсів підвищення кваліфікації педагогічними працівниками у 2023 році при комунальному закладі "Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти"  Запорізької обласної ради.
  3. Перевірку термінів курсової перепідготовки педагогічних працівників, які атестуються.
  4. Видання відповідних наказів.
  5. До 10 жовтня 2022 року атестаційним комісіям І та ІІ рівнів надано  документи:
  • Списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації із зазначенням результатів попередньої атестації та строків проходження курсів підвищення кваліфікації.
  • Результативність роботи вчителів, які претендують на присвоєння педагогічних звань.
  1. До 20 жовтня 2022 року атестаційною комісією І рівня затверджено списки педагогічних працівників, які атестуються, графік та план роботи атестаційної комісії І рівня.
  2. Ознайомлення з графіком проведення атестації педагогічних працівників, що атестуються, під особистий підпис.
  3. Оформлення стенду  "Атестація педагогічних працівників".
  4.   У 2022/2023 навчальному році чергову атестацію мали проходити:
  • Новікова Л.В, учитель початкових класів, претендувала на відповідність раніше присвоєній кваліфікаційній категорії "спеціаліст вищої категорії" та раніше присвоєному педагогічному званню "учитель-методист".
  • Манюрова А.Р., учитель початкових класів, претендувала на відповідність раніше присвоєній кваліфікаційній категорії "спеціаліст вищої категорії" та раніше присвоєному педагогічному званню "учитель-методист".
  • Окселенко О.Б., вихователь групи подовженого дня, претендувала на відповідність раніше присвоєній кваліфікаційній категорії "спеціаліст вищої категорії".
  • Новікова Л.В., вихователь групи подовженого дня, претендувала на відповідність раніше присвоєній кваліфікаційній категорії "спеціаліст вищої категорії".
  1. До 01.03.2022 року підготовлено та надано до територіального відділу Вознесенівського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради перелік документів необхідних для атестації педагогічних працівників, а саме: клопотання школи, характеристику діяльності педагогічного працівника у між атестаційний період (п.3.5. Положення), копію посвідчення про курсову перепідготовку, копію диплому (копія свідоцтва про шлюб у разі потреби), копію попереднього атестаційного листа, відгук КЗ "ЗОІППО" ЗОР у разі присвоєння педагогічного звання "учитель-методист".
  2. Атестаційна комісія відповідно до затвердженого плану роботи атестаційної комісії І рівня до 16 березня 2022 року вивчала педагогічну діяльність вищезазначених учителів шляхом відвідування уроків (в т.ч. уроків з використанням дистанційних технологій), позакласних заходів (в т.ч. заходів з використанням дистанційних технологій), здійснювала вивчення рівня навчальних досягнень учнів, ознайомлення з навчальною документацією щодо виконання учителями своїх посадових обов'язків, участі у роботі методичних об'єднань, фахових конкурсах та інших заходах, пов'язаних з організацією освітнього процесу (п.3.3. Положення про атестацію педагогічних працівників), підготувала та провела всі заплановані засідання атестаційної комісії І рівня, підготувала атестаційні листи працівників.

Аналіз цифрових показників наслідків атестації та рівня кваліфікації педагогічних працівників свідчить про достатній рівень професіоналізму педагогічних кадрів закладу освіти.

Аналіз підсумків проведення атестації в 2022/2023 навчальному році показав, що в закладі освіти за рахунок цілеспрямованого безперервного підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників відстежується тенденція до збільшення кількості вчителів, які підвищують кваліфікаційну категорію, а це є позитивним впливом на освітній процес та забезпечує ефективність освітньої діяльності.

Серед педагогів, яких атестовано у поточному навчальному році, відсутні такі, які б знизили свій кваліфікаційний рівень.

Інформаційне, методичне, психологічне забезпечення атестаційного процесу в закладі освіти спрямовується на використання атестації як дієвого засобу професійного зростання вчителів та покращення якості освіти, забезпечуючи виконаня головної мети розвитку закладу освіти – подальшу модернізацію освіти з продуктивним використанням кадрового та матеріально-технічного потенціалу.

Однією з форм підвищення кваліфікації є курсова перепідготовка, яка відбувається планово з урахуванням побажань педагогічних працівників щодо змісту, форм та методів проходження курсів. Наказом по закладу затверджено План заходів підвищення кваліфікації педагогічних працівників у 2023 році. 

Поряд з курсовою перепідготовкою широко застосовуються можливості самоосвітньої діяльності. Кожен педагог займається самоосвітою.

          Педагоги закладу освіти відвідують методичні заходи, що проводяться в онлайн режимі (у зв’язку з епідемічною ситуацією  в Україні, воєнним станом), знаходять цікаві методи та форми навчання, що активізують здобувачів освіти під час освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання.

Протягом 2022/2023 навчального року продовжено роботу з виконання міської Програми розвитку і функціонування української мови (далі – Програма). Під час реалізації Програми виконувалися завдання:

  • моніторингові дослідження за розвитком і функціонуванням української мови;
  • підвищення культури мовлення мешканців міста;
  • доступ учнівської та студентської молоді до якісної мовної освіти.

Результати роботи над Програмою:

  1. Ведення документації, взаємовідносини з державними, громадянськими органами відбуваються українською мовою.
  2. Тексти оголошень і повідомлень, плакатів, афіш, реклами виконуються українською мовою.
  3. Консультації з ділового мовлення для педпрацівників проводять вчителі української мови та літератури, які мають досвід роботи.
  4. Навчальні предмети інваріантної і варіативної складової  навчального плану викладаються українською мовою.
  5. Результати ведення вчителями та учнями науково-дослідницької роботи (ярмарок педагогічних ідей та технологій, узагальнення педагогічного досвіду, конкурсні роботи тощо) оформлюються українською мовою.
  6. Позакласна та виховна робота спрямована на вивчення національної культури й мистецтва, вивчення історії, географії, екології України та Запорізького краю.

Забезпечення інформаційно-методичного супроводу організації та проведення інтелектуальних змагань здобувачів освіти є одним з першочергових завдань.

Управління методичною роботою з обдарованими та здібними учнями в закладі освіти та визначення пріоритетних завдань з урахуванням особливостей  освітньої системи здійснювалися через планування та реалізацію заходів щодо роботи з виявлення та розвитку обдарованих дітей, формування готовності педагогів до роботи з обдарованими учнями, підготовки організації та участі дітей в учнівських олімпіадах та конкурсах.

Становлення української державності, інтеграція України в європейське і світове співтовариство, відмова від тоталітарних методів управління та побудова громадянського суспільства вимагають нових підходів до якості освіти. Тому мета сучасного освітнього процесу – не лише формувати у здобувачів освіти необхідні компетенції, надавати ґрунтовні знання з різних предметів, а й виховувати громадянина, патріота, інтелектуально розвинену, духовно і морально зрілу особистість, здатну до самопізнання, самооцінки, саморозвитку, самореалізації, самовизначення, з почуттям власної гідності, яка вміє реалізовувати свій творчий потенціал.

Питання методичної роботи з педагогічними кадрами, удосконалення професійної майстерності були предметом обговорення на засіданнях педагогічних рад, адміністративних нарад, нарад при директорі.

Аналіз підсумків навчального року дає підстави зробити висновки, що порівняно з минулим навчальним роком зріс рівень фахової майстерності педагогів. Педагогічний колектив школи в процесі своєї діяльності реалізував мету виховання, навчання та розвитку дітей, поставлену на початку навчального року.

РОЗДІЛ ІV. УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Стратегічна ціль: ДОВІРА ДО ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Управлінська діяльність спрямована на забезпечення якості освіти на рівні Державних стандартів. В закладі постійно відбувається моніторинг поставлених цілей даною стратегією. Формуються відносини довіри, прозорості, відкритості завдяки роботі сайту закладу освіти, груп у соціальних мережах закладу освіти та офіційної Facebook-сторінки закладу освіти. Здійснюється ефективна кадрова політика, до викладацької діяльності залучені лише фахівці, які постійно підвищують свій професійний рівень. Використовуються онлайн-платформи для професійного самовдосконалення.

Керівництво закладу планує та здійснює заходи щодо утримання у належному стані будівель, приміщень, обладнання у співпраці з засновником.

Засновником виготовлено проєктно-кошторисну документацію на здійснення поточного ремонту укриття закладу освіти. 

В рамках проєкту «Ноутбук кожному вчителю» отримали 9 ноутбуків, які були передані педагогічним працівникам для організації робочого місця педагогів. 

Стратегічна ціль: ПАРТНЕРСТВО В ОСВІТІ. РОЗБУДОВА ГРОМАДСЬКО-АКТИВНОГО ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

З метою впровадження в життя закладу освіти державно-громадської моделі управлін­ня у закладі залучаються до  управління такі органи: батьківський актив; адміністрація закладу освіти; педагогічна рада; профспілковий комітет.

Державно-громадське управління в освітньому закладі базується на принципах: демократичності; прозорості управлінських рішень; колегіальності; делегуванні повноважень; громадського обговорення важливих питань життя школи; звітності директора перед шкільною громадою та засновником.

Адміністрація закладу в партнерстві з органами місцевого самоврядування спрямовує свою діяльність на пошук ресурсів для розвитку закладу освіти, на вирішення проблем в межах їх повноважень. Вчителі закладу освіти  беруть участь у  громадському житті.

ГОЛОВНІ ЗАВДАННЯ ПЕДАГОГІЧНОГО КОЛЕКТИВУ НА 2023/2024 н.р.:

Створити якісно нові умови для  виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», для реалізації Концепції національного виховання учнів, відродження національної духовності й залучення до її формування учнів, вчителів, батьків, громадськості, для продуктивної роботи Нової української школи.

  1. Підготовка до організованого початку навчального року.
  2. Забезпечення  системи роботи з адаптації та інтеграції школярів до освітнього процесу.
  3. Обов’язкове оприлюднення критеріїв оцінювання.
  4. Впровадження самооцінювання і взаємооцінювання учнів; отримання постійного зворотного зв’язку від учнів у процесі оцінювання.
  5. Впровадження формувального оцінювання в 5 -9 класах.
  6. Урізноманітнення  форм роботи використання вчителями для впровадження формувального оцінювання в освітньому процесі.
  7. Забезпечення розвитку відповідального ставлення до навчання.
  8. Педагогічним працівникам забезпечити реалізацію внутрішньої системи забезпечення якості освіти шляхом виконання навчальних програм відповідно Державних стандартів.
  9. Вчителям під час проведення навчальних занять здійснювати наскрізний процес виховання, поєднувати виховний процес із формуванням ключових компетентностей та наскрізних умінь учнів.
  10. Створювати умови особистісно орієнтованого навчання.
  11. Неухильно дотримуватись принципів академічної доброчесності та власним прикладом демонструвати важливість дотримання норм академічної доброчесності у педагогічній діяльності (посилання на джерела, які використовуються в роботі, справедливе оцінювання навчальних досягнень учнів, підбір завдань, які відповідають віковим можливостям учнів).
  12. Інформувати учнів та батьків  про необхідність дотримання академічної доброчесності: під час проведення навчальних занять, у позаурочних заходах, за допомогою наочної інформації (наголошувати на дотриманні таких якостей, як старанність, самостійність у навчанні, відповідальність за свої рішення, чесність здобуття оцінок тощо).
  13. Спрямовувати зміст завдань під час проведення навчальних занять на творчу та аналітичну роботу учнів, ставити проблемні питання, на які немає готової відповіді в підручнику чи інших джерелах.
  14. Працювати над ефективною взаємодією органів громадського самоврядування та керівництва закладу освіти.
  15. Управлінські рішення приймати з урахуванням пропозицій учасників освітнього процесу. Посилити залучення всіх учасників освітнього процесу до розроблення внутрішніх документів, планів, заходів.
  16. З метою забезпечення інформаційної відкритості закладу освіти, оновити сайт закладу освіти. Забезпечувати своєчасність розміщення інформації.

Таким чином, зазначаємо, що робота у 2022/2023 н.р. через введення  воєнного стану не була реалізована повною мірою, але більшість поставлених завдань  виконано  повністю. Слід визначити, що ця більшість завдань, які були поставлені, вирішились успішно. Педагогічний колектив на основі аналізу та структурування  проблем,що виникають,  вміє вистроїти перспективи розвитку у зв’язку з рівнем вимог сучасного етапу розвитку суспільства.

Директор ЗОШ № 20

екологічного профілю                                                                                                                                    Світлана ПАНІНА

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.